Příprava na Velkou kunratickou v deseti krocích

Nejslavnější krosový závod je tady! Druhou listopadovou neděli, jak je zvykem, se rozběhnou stovky běžců po Kunratickém lese při 83. ročníku Velké kunratické. Intersport jako hlavní partner bude u toho. Nechte si poradit, jak se na ni připravit. Své rady pro Intersport připravil nejzkušenější běžec závodu, třiaosmdesátiletý Bohuslav Klimánek, kterého čeká už 59. ročník.

 1. Pravidelný výběh
  Náročný profil trati i těžký terén řadí závod mezi ty nejnáročnější, rozhodně se nedoporučuje vyrazit na jeho hlavní trať dlouhou přibližně 3 200 metrů bez přípravy. „Je to zbytečný risk, dojdou vám síly a běh si vůbec neužijete,“ upozorňuje Klimánek. I proto pravidelně třikrát týdně trénuje. „Nejsou to žádné velké výběhy, ale třikrát týdně mě v Prokopském údolí, které mám kousek od bytu, potkáte.“
 2. Zrychlete na rovinkách
  Největší překážkou běžců při Velké kunratické jsou nevyzpytatelná stoupání i velká převýšení. Jak se na ně připravuje běžecký veterán, který má za sebou 58 ročníků? „Jednou týdně mám speciální trénink, při kterém výrazně zrychluji na rovných úsecích dlouhých 150 metrů. Dodává mi to dynamiku, kterou využiji na kopečkách v Kunratickém lese.“
 3. Začátečníkům pomůže indiánský běh
  Tradiční běžecká rada pro ty, kteří toho nemají moc odběháno. Začněte chůzí a postupně do ní přidejte běh. „Já to rád pravidelně střídám, tzv. indiánský běh, při kterém chvíli běžím a chvíli jdu, mi dává sílu na konci stoupání. Právě v závěru kopečků už sotva jdu, škrábu se po čtyřech a hledám sílu opět vyběhnout,“ vysvětluje Klimánek.
 4. Odhadněte své síly
  Říká se: „Hlavně nepřepal začátek.“ Otřepané pravidlo, které už každý alespoň jednou porušil a pak toho na trati pořádně litoval. „U Velké kunratické to platí dvojnásob. Myslím si ale, že všichni účastníci jsou tím tak vystrašeni, že se naopak na začátku šetří až moc. Každý by měl znát své fyzické možnosti a podle toho nastavit tempo,“ má jasno běžec, jemuž za měsíc bude čtyřiaosmdesát.
 5. Před kopcem zvolněte
  Hned v úvodu přijde nepříjemné stoupání, pak brutální výběh na Hrádek a nakonec další prudký kopec. „Hlavně před tím posledním mám velký respekt. Ten si ale zaslouží všechna stoupání. Určitě bych poradil zvolnit před nimi, zklidnit tep, ulevit svalům, připravit hlavu na to, co přijde. A pak relativně konzistentním tempem začít stoupat. Je jasné, že po pár metrech síly tak nebo tak začnou docházet. Na to bych řekl jediné, smiřte se s tím, že občas budete muset šplhat po čtyřech. Ta lana v kopcích nejsou náhodou,“ říká s šibalským úsměvem Klimánek.
 6. Závod rozhoduje rovinka za kopcem
  Máte za sebou desítky metrů náročného stoupání, nohy tuhnou, svaly nestíhají, tělo se brání. Kopec končí a před vámi je pořádně dlouhá rovinka. „Právě tady se pozná, jak na tom jste. Když dokážete hned vyběhnout a překonat únavu, získáte velký náskok před ostatními a svůj čas razantně vylepšíte. Mně se to dříve dařilo, teď jsem ale rád, že nohy rozpohybuji alespoň do chůze,“ přiznává běžecký veterán.
 7. Nebezpečí se skrývá pod listím
  Že při Velké kunratické může dojít k nepříjemným zraněním, Bohuslav Klimánek dobře ví. Na vlastní kůži zažil pád při sbíhání závěrečného kopce. „Vůbec jsem neviděl bláto, které bylo schované pod listím. Uklouzl jsem a letěl pár metrů po svahu. Musím říct, že je to zkušenost k nezaplacení. I proto všem opakuji – dejte si pozor, nikdy nevíte, co se pod listím skrývá, zvlášť když se teplota blíží k nule,“ varuje.
 8. Buďte trpěliví
  Nečekejte hned od svého prvního startu zázraky. Při Velké kunratické jde hodně o zkušenosti, i proto na ní válejí místní veteráni, kteří za sebou mají desítky ročníků. „Já už vím, kde je jaká překážka, o jaký strom se můžu opřít, kde si dát pozor na pád nebo kde zrychlit. Běžec si musí tu trať ohmatat, vyzkoušet a pak teprve skutečně závodit,“ myslí si Klimánek.
 9. Nejste z cukru, vody se nebojte
  Hned třikrát běžci během Velké kunratické musejí překonat potok uprostřed Kunratického lesa. Vždy se tak nepříjemně namočí. „Hodně účastníkům se do vody nechce, přece jen je často pořádná zima blížící se k nule, ale věřte mi, ledovou vodu přestanete hodně rychle vnímat. Zkrátka poběžíte dál a začnete se soustředit na jiné překážky,“ uklidňuje všechny, kteří nejsou zrovna otužilci.
 10. Užijte si to, pořád jde jen o běh
  Rada na závěr: bavte se během, proto se mu přece všichni věnujeme. „Pro mě je to hlavně pořádná zábava, takový běžecký svátek. I když už nevyhrávám a musel jsem si zvyknout na stovky nových běžců, kteří mě předbíhají, je to pořád jen běh a ten je pro mě skutečnou zábavou,“ dodává závěrem ten nejzkušenější, který znovu vyrazí na trať se závodním číslem 1 na znamení nejvíce odběhnutých ročníků.

Máte již všechno potřebné vybavení na Velkou kunratickou? Prohlédněte si naši speciální běžeckou nabídku, která obsahuje všechny produkty, které Vám pomohou k dosažení nejlepšího výsledku!