Menu
Hledej
Neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení. Toto pravidlo zná každý, který rád vyráží do přírody. Venkovní oblečení by mělo chránit před vlhkostí, chladem nebo teplem, podle toho, v jakém ročním období vyrážíte. Vzhledem k tomu, že outdoorové aktivity mají velmi odlišné požadavky, je důležité si předem promyslet, které oblečení zvolíte. Jedno je jisté, u nás v INTERSPORTU si určitě vyberete.
Pojem "Outdoor" dnes znamená všechny aktivity, které se provozují přímo ve volné přírodě. Jsou to nejčastěji sporty jako lezení, běh, turistika, cyklistika a zimní sporty jako lyžování a snowboarding. Tenis a golf se sice také hrají venku, ale mezi outdoorové sporty se neřadí, protože ty se obvykle provozují stranou od civilizace. Měnící se povětrnostní podmínky a počasí (déšť, sníh, horko atd.) představují určité výzvy pro ty, kteří se outdoorovým aktivitám věnují.
Kdo chce pravidelně sportovat v přírodě, ten by se měl vybavit vhodným outdoorovým oblečením. Outdoorové oblečení by mělo chránit před vlhkostí, chladem nebo horkem, podle toho, kde chcete sportovat a v jakém ročním období. Protože mají outdoorové sporty rozdílné požadavky na vybavení, je důležité si předem uvědomit, jaký sport budete provozovat.
Outdoorové oblečení zahrnuje široké spektrum oblečení, od funkčního prádla přes vhodné tričko, kalhoty, bundu, boty až po oděv chránící před chladem a vlhkostí. Dokonce i oblečení do tropických oblastí se sem počítá. Protože se outdoorové oblečení stává čím dál oblíbenější v oblasti volného času, je stále častěji používáno pro různé volnočasové aktivity jako kempink, geocaching nebo rybolov. Důležitost hraje kombinace pohodlí, ochrany a robustnosti.
Abyste byli správně oblečení pro každou aktivitu, je důležité nosit outdoorové oblečení podle cibulového principu:
První vrstva oblečení je ta nejspodnější a je nošena přímo na těle. Dávejte pozor na kvalitu. Materiály příjemné na nošení, které se starají o efektivní a spolehlivý odvod vlhkosti, jsou velmi důležité. Vyvážené teploty dosáhne člověk pouze tehdy, když je spodní prádlo schopno pohlcovat pot na velké ploše a odvádět ho ven, kde se buď vysuší, nebo je odveden do další vrstvy oblečení. Dobré funkční prádlo zabraňuje tomu, aby zůstala pokožka vlhká a tím se ochlazovala.
Střední vrstva oblečení je v některých případech i poslední vrstvou. U košil, triček nebo topů stojí také zde odvod vlhkosti v popředí, zatímco u bund a kalhot, které jsou z materiálů jako fleece, peří nebo vlna, jde spíše o ochranu před chladem, popř. deštěm. Správnost zvoleného materiálu v tomto případě ještě více závisí na tom, jakou outdoorovou aktivitu plánujete.
Funkční oblečení se z velké části skládá ze syntetických vláken nebo směsí tkanin, kde se používají přírodní nebo umělá vlákna. Výhodu mají v tom, že rychle schnou, jsou robustní a dokáží odvádět vlhkost ven. Při zimních sportech jsou vyžadované jiné materiály jako např. vlna, která udržuje tělesné teplo a jen pomalu ho odvádí. Především prachové peří a fleece jsou zde velmi oblíbené, pokud jde o nákup pohodlného a funkčního oblečení.
Třetí vrstva oblečení se nosí venku a chrání před extrémními povětrnostními podmínkami jako vítr, chlad nebo vlhkost. Také zde je ke zvážení, pro jaký účel budete oblečení nosit. Voděodolnost a prodyšnost hrají velkou roli především u sportů jako turistika, lezení nebo podobné aktivity, kdy se zdržujete delší dobu ve volné přírodě. Materiál u tohoto oblečení je navržen tak, aby odváděl pot ven, ale zabránil proniknutí deště.
Nepropustnost je normována: norma DIN EN 343 ("Ochrana proti dešti") stanovuje základní hodnoty, jak nepropustná látka skutečně je. Materiál je přitom vystaven vodě, která ve stojícím sloupci vytváří konstantní tlak na testovaný materiál. Odtud pochází také jednotka "mm vodní sloupec", která se v tomto kontextu používá. Kolik vody proniklo během 24h materiálem, znamená nepropustnost testovaného materiálu. Jako zjednodušený vzorec platí, že vodotěsné jsou všechny látky, které mají vodní sloupec 1 500 mm a vyšší. Funkční oblečení má obvykle vodní sloupec nad 4 000 mm, aby bylo považováno za nepropustné.
Dalšími faktory jsou robustnost použitého materiálu. Suroviny, hmotnost materiálu, způsoby tkaní nebo šířka nití určují, jak robustní nakonec oblečení bude. Čím robustnější bunda nebo kalhoty jsou, tím větší bude jejich hmotnost, protože materiál musí být silnější. Materiál je tedy dobrým ukazatelem pro to, jakou robustnost může zákazník od určitého kusu oblečení očekávat. Pokud chcete podniknout delší túry s batohem na zádech je důležité se zaměřit na oděv s odolným materiálem v oblasti ramen a zad.
Nakonec byste měli věnovat pozornost střihům jednotlivého oblečení v závislosti na outdoorovém sportu. Treky nebo pěší turistika vyžadují jiné oblečení než cyklistika nebo horolezectví.
Přečtěte si recenzi na novou kolekci outdoorového oblečení od naší exkluzivní značky McKINLEY >>