• Rychlé dodání
  • Doprava zdarma při objednávce nad 1500 Kč
  • Poradíme vám

PÉČE O MATERIÁLY

Každý materiál vyžaduje odpovídající péči a údržbu, která zajistí jeho bezvadnou funkci a významně prodlouží životnost výrobku.

 

BAVLNA (CO)

Jedná se o nejpoužívanější přírodní tkaninu, příjemně se nosí a je charakteristická svojí životností a odolností.  Bavlněná vlákna se snadno barví a při správném ošetřování si svoji barevnost dlouho udrží. Vlákno velmi dobře saje pot, ale dlouho jej zadržuje, tedy pomalu vysychá. Je také málo elastické a snadno se zmačká. Bavlnu lze bez problémů prát v pračce, teplotu řídíme podle údaje uvedeného na výrobku, nejčastěji barevné do 60 °C, ostatní nebarevné do 95 °C.  Bavlnu lze sušit v sušičce a při žehlení snese vyšší teploty i páru.

POLYESTER (PES)

Velmi oblíbený, odolný syntetický materiál, vyniká barevnou stálostí a je rychleschnoucí. Mísením přírodních vláken s polyesterem se dosáhne v mnohém směru zlepšení užitných vlastností příze. Nejjemnější polyesterové vlákno (mikrovlákno) se vyrábí se čtvrtinou tloušťky průměrné bavlny, tkaniny ze směsí s polyesterem jsou lehčí a méně mačkavé, pevnější a trvanlivější. Podobně je tomu u směsí polyester/vlna.

Bílé nebo světlé pletené prádlo se smí prát do 60 °C. Síťoviny, šály, šátky a jiné "jemné" tkaniny však jen ve 30 °C vlažné lázni. Přesný údaj naleznete na etiketě výrobku. Není třeba sušit v sušičce, usychá velmi rychle díky tomu, že vlhkost se udržuje pouze na povrchu vláken.

Mastné skvrny se smějí odstraňovat jen perchloretylenem nebo benzinem.

Žehlit se mohou tyto výrobky přes mokrý ručník při teplotách do 160 °C.

U směsových tkanin z polyester/vlna smí teplota prací lázně být do 30 °C a u žehlení nesmí přesáhnout 150 °C.

POLYAMID (PA) 

Syntetický materiál, který se vyznačuje vysokou pružností a odolností proti oděru, nízkou hmotností a velmi snadnou údržbou. Pere se do 60 °C.  Každé vyprání zvyšuje trvanlivost tkanin nebo pletenin z polyamidu. Při sušení v sušičce vzniká elektrostatický náboj, doporučujeme sušit volně pověšené.

Teplota žehličky nesmí u výrobků z čistého polyamidu přesáhnout 120°C. Přesný údaj naleznete na etiketě výrobku.

 

NYLON 

Velmi odolný syntetický materiál s nízkou úrovní mačkavosti, stálobarevný. Vlákna jsou citlivá na vysoké teploty, doporučujeme prát na šetrný program do 40 °C a žehlit přes vlhký kousek plátna, nebo nechat volně vyvěsit. Při sušení v sušičce použít speciální program na syntetiku, jinak vzniká elektrostatický náboj.

ELASTAN (EL)

Elastan  je velmi pružný syntetický materiál a používá se jako příměs do tkanin, kde požadujeme vyšší stupeň elasticity. Roztažnost elastanového vlákna může dosáhnout až osminásobku jeho původní délky. Podíl elastanu ve sportovních textiliích se pohybuje okolo 20% (plavky). Obchodní název elastanu se liší podle země původu, mezi nejznámější patří Spandex, Lycra, Dorlastan. Jedná se o velmi odolný materiál a podobně jako ostatní syntetická vlákna vyžaduje praní na nižší teplotu do 40°C a pro sušení využít šetrný program, popř. volně vyvěsit. Žehlení po rubové straně na nejnižší teploty, popř. přes vlhké plátno.

VLNA (WO)

Je přírodní materiál utkaný z ovčí příze – vlákna mají různou jemnost v závislosti na plemenu ovcí. Její největší výhodou proti syntetickým materiálům je vysoká schopnost tepelné izolace spolu s antibakteriální funkcí. Vlněné vlákno je však na rozdíl od syntetického více nasákavé (až 18%). Proto výrobci kombinují kvalitní jemná vlněná Merino vlákna se syntetickými a vznikají funkční a zároveň pohodlné materiály s výbornou tepelnou izolací. Při praní nelze použít běžné prací prostředky, protože obsahují enzymy, které mohou poškodit přírodní vlněná vlákna. Doporučujeme použít tekutý prací prostředek určený speciálně pro praní vlněných nebo hedvábných produktů. Tyto prací prostředky mají neutrální pH, neobsahují enzymy a svým složením chrání vlastnosti vlněného vlákna. Vlněné textilie sušíme volně rozložené nebo v sušičce se speciálním šetrným programem. Čistě vlněný materiál lze žehlit s teplotou do 150°C, přesné údaje závisí na složení tkaniny a jsou uvedeny na etiketě výrobku.

LEN (LI)

Jedná se o tradiční přírodní materiál, lněné vlákno je pevnější než bavlněné a za mokra se jeho pevnost ještě dále zvyšuje. Má velký sklon k mačkavosti, barevné výrobky ze lněné tkaniny dopručujeme prát na šetrný program do 40°C, bílé do 60°C. Sušení raději volně rozložený nebo pověšený, žehlit lze na vyšší teplotu, nejlépe z rubové strany.

 

PEŘÍ

Nejlepší přírodní izolační materiál, kvalita je dána měrnou hmotností a nejhodnotnější je tzv. „prachové peří“ s nízkou měrnou hmotností. Výrobky s přírodním peřím lze prát v pračce na speciální program v šetrném pracím prostředku, doporučuje se vložit do bubnu pračky několit tenisových míčků, aby nedošlo k nahromadění peří do jednoho místa. Sušíme volně rozložené, schne ale velmi dlouho, nebo také v sušičce na nižší teplotu vzduchu s pomocí několika míčků, které peří načechrají a vrátí mu původní objem.

TEXTILIE S FUNKČNÍ MEMBRÁNOU

Pro zachování původních vlastností funkční membrány – prodyšnosti a nepromokavosti je třeba použít k praní speciální tekutý prostředek určený přímo na membránové textilie. Nikdy nepoužívejte klasický prášek ani aviváž, protože dojde k ucpání pórů v membráně a tím k jejímu znehodnocení. Před praním zapněte všechny zipy a pásky. Výrobky perte na 40°C, zvolte nižší rychlost odstřeďování a jeden cyklus máchání navíc. Sušení je nejvhodnější na šňůře, lze však i v sušičce na nižší teplotu vzduchu a šetrný cyklus. Po usušení se doporučuje obnovit svrchní impregnaci. Žehlit lze tak, že mezi oděv a žehličku vložíme např. froté ručník a použijeme teplotu do 150 °C bez páry.

POLYURETAN (PU)

Jedná se o syntetický materiál na bázi polymeru, má stejný původ jako např. molitan. Vlákna jsou velmi pružná a odolná, tkanina je stálobarevná a nemačká se. Pereme při teplotě do 40°C,sušíme v sušičce na úsporný program syntetika, nebo volně rozložený. 

VISKÓZA (VI)

Viskóza (umělé hedvábí) je přírodní celulózové vlákno, které se vyrábí podobně jako umělá vlákna, ale základní surovina je čistě přírodní - je jí celulózová hmota. Oblečení a prádlo z viskózy (rayonu, umělého hedvábí) je velice příjemné na nošení, je měkké, savé, splývavé a chladivé. Viskóza tolik nežmolkuje, netvoří se v ní statická elektřina, nechytá tedy smítka, má ty lepší vlastnosti pravého hedvábí, a je jednodušší na údržbu. Prádlo a oblečení z viskózy lze prát v pračce do 40°C a za použití šetrného programu. Ždímejte na nižší otáčky a nesušte v sušičce, lepší je sušit prádlo pověšené. 

KŮŽE

Přírodní kůže je velmi citlivá na chemikálie a rozpouštědla, čistíme ji ručně - nejlépe šetrnými prostředky (směs mýdel) s osahem tuků, které ji nevysušují. Velmi důležité pro zachování maximální životnosti je pravidelné použití speciálních impregnačních prostředků vždy s ohledem na konkrétní typ kůže a vlastnosti výrobku. Kůži sušíme při pokojové teplotě, promočenou obuv lze vycpat novinovým papírem.

FROTÉ (SMYČKOVÁ TKANINA)

Vyrábí se skoro výhradně z bavlněných přízí a má vynikající savost. Šijí se z něj hlavně ručníky, osušky a plážové oblečení. Před prvním použitím doporučujeme výrobky samostatně vyprat. Zabráníme tak uvolněným vláknům „přilepit" se na ostatní oblečení. Froté výrobky perte při teplotě 40°C, řádně vymáchejte a poté mohou být sušeny v sušičce s nízkým až středně vysokým tepleným nastavením. 
Nedoporučujeme používat avivážní prostředky, které vyplňují mezírky ve tkanině a následně dochází ke snížení savosti. 

PLAVKOVINA

Plavkovina je zátažný úplet upletený z cca 80% polyamidu a z cca 20% elastanu (lycry). Její procentuální složení nám ukazuje jak je plavkovina pružná a pevná. Obecně lze říci, že s vyšším obsahem polyamidového vlákna je plavkovina pevnější a s vyšším obsahem elastanu je pružnější. Lze tedy říci, že každý materiál má svoje specifické složení, tudíž i přístup by měl být k jednotlivým materiálům rozdílný.

HEDVÁBÍ

Hedvábí je přírodní vlákno, vyznačuje se leskem, vysokou lehkostí a nízkou váhou. Prací proces je optimálně přizpůsoben nárokům hedvábných vláken. Hedvábí je velice citlivé. Konečný program Úprava hedvábí v sušičkách uvolní hedvábná vlákna v teplém proudu vzduchu a zabrání tvorbě pomačkání. Protože jsou vlákna velmi citlivá na vysoké teploty, mělo by se hedvábí, ještě lehce vlhké, žehlit naruby na max. 1. stupeň.

 

SYMBOLY ÚDŽBY

Zpět do poradny