BRUSLE

Kvalita hokejových bruslí by měla korespondovat s úrovní hráčských dovedností každého hokejisty. Pokud hrajete hokej rekreačně několikrát do roka, poslouží Vám dobře některý ze základních modelů bruslí. Pro závodní hráče je pak důležité zvolit odpovídající model bruslí s ohledem na svoji výkonnost a četnost jejich používání.

Kvalitní brusle jsou vždy lehčí a pevnější, poskytují více komfortu a lépe chrání nohu. Také samotné holdery a nože jsou tvrdší, což se odrazí ve stabilitě hráče a lepším přenosu síly na led. 

Správná velikost bruslí a ochrana nožů

Pro dospělé volíme optimálně stejnou velikost, jakou má chodidlo. Při zkoušení ve stoji vzpřímeném bychom měli lehce cítit přední část skeletu brusle. Výstelky nové brusle se později ještě vymáčknou a vznikne minimální potřebná rezerva. Pokud zvolíme již od začátku zbytečně větší brusle, může dojít po jejich „vyšlápnutí“ k posunům chodidla v brusli a vzniku otlačenin nebo puchýřů.

Brusle zkoušíme vždy s odpovídající funkční podkolenkou nebo štulpnou. Každý výrobce používá odlišný tvar skeletu (šířka chodidla, paty, tvar nártu, šněrování) a proto věnujte zkoušení dostatek času. Velice praktickým doplňkem jsou chrániče nožů bruslí. Během transportu nebo skladování bruslí zajistí ochranu zavazadla před poškozením a umožní Vám přejít v bruslích na led, aniž byste otupili nebo poškodili nože.

Chrániče se vyrábí z plastu nebo tvrzené gumy v univerzální velikosti a snadno se nasazují.

U výrobců bruslí se také někdy setkáte s údajem o šířce skeletu.
•    D nebo R – standardní široká bota
•    E – široká bota
•    EE nebo 2E - extra široká bota
•    C - úzká bota

Zpět do poradny