KOPAČKY

 

Kvalitní fotbalová obuv pro použití na různých druzích povrchů. Svršek ze syntetických materiálů je opatřen technologiemi jednotlivých výrobců pro zlepšení kontaktu s míčem a vyšší mechanickou odolnost.  Základem jsou univerzální kopačky určené na přírodní hřiště, označované jako „lisovky“ a v názvu písmeny FG, HG, AG.

 

Lisovky FG - poskytují skvělou akceleraci na pevném povrchu díky konfiguraci kolíků a jsou určeny pro pevný přírodní povrch a k používání na mokrých až lehce blátivých hřištích s krátce posekaným trávníkem. Jedná se o nejuniverzálnější typ kopaček s lisovanými kolíky.

Lisovky HG – modely jsou vyrobeny pro hru na tvrdém a suchém povrchu včetně přírodní trávy. Tyto kopačky jsou vybaveny  technologiemi, které podpoří Vaši hru.  Rozmístění kolíků pro optimální záběr a velmi lehká konstrukce vám dopřeje bezpečí při rychlých akcích vždy s maximální stabilitou. Jsou odolné proti opotřebení díky většímu počtu kolíků.

Lisovky AG– kopačky vhodné na umělý povrch. Speciální uspořádání kolíků, které podporuje záběr a stabilitu na umělém povrchu a současně snižuje účinek působení negativní točivé síly.

Některé modely lisovek s větším počtem špuntů a označením FXG jsou vhodné jak na přírodní, tak i umělou trávu. Vyznačují se kombinací různě vysokých kolíků, které zajistí optimální vlastnosti na přírodní i umělé trávě. 

Kopačky s označením SG s výměnnými kolíky jsou určené na velmi měkký, mokrý až rozbahněný přírodní povrch.  Kolíky jsou velmi výrazné a zajistí potřebnou stabilitu na kluzkém povrchu.

Díky nízkému počtu kolíků (nejčastěji 6) není hmotnost hráče optimálně rozložena, což může způsobit bolest chodidla. Proto se v poslední době začaly používat tzv. „lisokolíky“, tedy kombinace šroubovacích kolíků s lisovanými.  Kopačky jsou označeny jako Mixed SG a mají díky šroubovacím kovovým kolíkům maximální záběr v měkkém terénu a lisované špunty jim pak dávají více stability a optimálně rozloží hmotnost hráče.

 

Výhradně pro hru na tvrdém a suchém povrchu nebo umělém trávníku používáme kopačky s odlišným typem podešve, označované v názvu písmeny TF „turfy“. Mají větší počet drobnějších kolíků (špuntů) pro optimální přilnavost a stabilitu na umělém a tvrdém povrchu.

Pro hru v hale jsou určeny futsalové modely (IN), které mají neklouzavou podrážku podobnou sálové obuvi. Ta zajistí potřebnou stabilitu při častých změnách směru pohybu.

 

 

Rozmístění a tvar kolíků

S ohledem na požadované herní vlastnosti kopaček pro různé povrchy se mění i uspořádání, počet a tvar kolíků. Zatímco v měkkém, rozbahněném terénu budou nejlépe zabírat kopačky se šesti výraznými šroubovacími kolíky z kovu nebo plastu, pro tvrdý, suchý povrch zvolíme variantu většího počtu méně výrazných kolíků, které zajistí větší plochu záběru a maximální stabilitu. Různý je i jejich tvar v závislosti na požadovaných vlastnostech kopačky. Kolíky v přední části zajišťují zejména záběr, postranní se starají o maximální stabilitu při změnách směru pohybu a zadní pomáhají brzdit rychlost. Z toho je zřejmé, že každý povrch klade na kopačky specifické nároky a hráč musí volit odpovídající typ kopaček s ohledem na aktuální podmínky.

 

Technologie kopaček

Každý výrobce kopaček neustále vylepšuje jejich vlastnosti na základě zkušeností fotbalových profesionálů. Tyto technologie se postupně dostávají i do základních modelů a dávají všem sportovcům možnost zkusit další nové inovace a vylepšení. V posledních letech vývoj kopaček  respektuje individuální nároky hráčů podle jejich pozice v týmu. Útočníci a ofenzivní záložníci preferují velmi lehké a tím i rychlé kopačky s technologiemi, které dávají hráči lepší cit pro míč. Obránci a defenzivní záložníci pak volí robustnější modely s důrazem na maximální stabilitu a kontrolu míče.

 

Péče o kopačky

Správný způsob ošetřování a skladování kopaček je nezbytným předpokladem pro jejich dlouhou životnost a bezvadnou funkci.

Zde je několik základních pravidel:

  • Po každém použití kopačky zbavte mechanických nečistot a očistěte jejich povrch pomocí speciálního prostředku určeného pro daný typ materiálu
  • Co nejdříve kopačky vysušte při normální pokojové teplotě nebo pomocí vysoušeče obuvi
  • Nikdy kopačky neperte v pračce a nesušte přímo na topení (hrozí popraskání svršku nebo jeho odlepení)
  • Nenechávejte vlhké kopačky delší dobu v uzavřené tašce
  • Závity kolíkových kopaček můžete pravidelně ošetřit kapkou oleje nebo silikonu
  • Před dalším použitím naimpregnujte svršek kopaček pomocí speciálního prostředku určeného pro daný typ materiálu

 

Jak vybrat správnou velikost kopačky

Správně zvolená velikost kopačky se syntetickým svrškem je max. o 0,5 cm větší než délka chodidla. Důležité je obuv zkoušet s odpovídající funkční ponožkou nebo štulpnou. Kožené kopačky mohou být přesně na velikost chodidla, kůže se používáním nepatrně povoluje. Sálovky  volíme také bez rezervy, to zajistí při dotažení dokonalou fixaci chodidla bez jeho posunu a tím optimální přenos síly, stabilitu došlapu a cit pro míč.

Kompletní nabídku kopaček najdete zde: https://www.intersport.cz/sporty/fotbal/boty/

Zpět do poradny