Tenis
Chcete si zahrát tenis a sháníte vybavení? Pak jste tady správně! Ať už si jdete zahrát s kamarádem nebo se připravujete na důležitý turnaj. V INTERSPORTU najdete tenisové rakety a vybavení pro začátečníky i pokročilé.
Oblíbený už od středověku - tenis
Tenis je jistě bez přehánění jedním z nejstarších sportů na světě. Kořeny této oblíbené hry sahají až do středověku, kdy mniši v klášterech trávili svůj čas hraním jednoduché míčové hry. Z této hry vznikl tzv. "Jeu de Paume", která byla hrána hlavně ve Francii a Anglii v 16. a 17. století šlechtou a bohatými měšťany. Na rozdíl od dnešního tenisu se tento sport nehrál venku, ale ve zvláštních míčovnách. Člověk přitom odehrával míček dlaní šikmo proti zdi, tenisové rakety byly zavedeny o nějaký čas později.
Tenis jako hra anglické střední třídy
Tenisová hra, jak ji známe dnes, vznikla až v roce 1874, kdy Brit Walter Clopton Wingfield poprvé zavedl pravidla tzv. "Lawn Tennis". Anglická střední třída se okamžitě pro hru nadchla a začala využívat trávník na zahradě původně určený pro kroket. Od počátku hráli muži i ženě vedle sebe rovnoprávně, což vedlo k tomu, že se tenis rychle rozšířil do britských kolonií, USA a na evropský kontinent.
Hra pro muže i ženy
Zpočátku platila pro tenisové oblečení přísná pravidla, zvláště pro ženy. Teprve úspěšná tenistka Suzanne Lenglen, že se uvolnila. Na své první finále Wimbledonu v roce 1919 si oblékla jednodílné šaty s délkou po kolena. Když už mluvíme o Wimbledonu: první turnaj se zde konal v roce 1877, tedy 3 roky po zavedení Wingfieldových pravidel. V průběhu času byla pravidla několikrát upravena, aby odpovídala moderními tenisu.
Vývoj tenisových míčků
Také tenisové míčky používané při hře prošly v průběhu času proměnou. Objev vulkanizace umožnil vynález malých elastických míčků s dobrými skokovými vlastnostmi. Do té doby byly míčky většinou z kůže a naplněny byly vlnou, vlasy nebo podobnými materiály. V prosinci 1874 byly míčky poprvé pokryty flanelem, aby byl míček lépe vidět. Typickou žlutou barvu ale míčky dostaly o dobrých 100 let později, aby byly lépe vidět na televizních obrazovkách.