Menu
Hledej
Existuje mnoho různých typů jízdních kol s nejrůznějšími vlastnostmi. Závodní kolo je určeno pro rychlost, trekingové kolo pro dlouhé výlety a městské kolo pro městský provoz. Jaký je ale rozdíl mezi horským a krosovým kolem? Obě kola jsou vhodná pro jízdu v terénu, ale každé má své výhody a nevýhody.
Robustní, dynamický a divoký: pojmy, které MTB velmi dobře popisují. Jaké jsou však podrobné vlastnosti horského kola?
Výrazné pláště horského kola jsou široké a mají velmi výrazný dezén. Výsledná přilnavost zajišťuje dobrou stabilitu - zejména na nerovném terénu. Pro skoky jsou vhodnější menší pneumatiky o velikosti 24 až 26 palců. Pro jízdu v lese jsou naopak účinnější větší modely s 27 až 29palcovými pneumatikami.
Další vlastností MTB je odpružení. Zde existují rozdíly podle použití. Pro náročný terén a freeridová dobrodružství by horské kolo mělo mít silnější odpružení než pro lehký terén. Pokud se chcete pustit i do sjezdů, měli byste sáhnout po maximu a můžete se spolehnout na zdvih odpružení přes 200 milimetrů.
Nižší odpružení: pro slabý terén
Více odpružení: pro freeride nebo sjezd.
Pro ještě větší bezpečnost jsou horská kola vybavena hydraulickými kotoučovými brzdami. Ráfkové brzdy a mechanické brzdové systémy mají na MTB z velké části své dny za sebou. Brzdný výkon kotoučové brzdy je velmi přesvědčivý i za špatného počasí a při vysokém zatížení. Moderní hydraulický brzdový systém zaručuje dodatečnou ochranu proti problémům při brzdění. Stabilita a bezpečnost jsou nejlepšími rádci při nákupu horského kola.
Poměrně malý rám horského kola zajišťuje kompaktní stabilitu. Musí vydržet i to nejtěžší zatížení, aniž by se porušilo. K tomu přispívá i geometrie rámu a výběr materiálu. Nejoblíbenějšími materiály pro MTB kola jsou karbon a hliník. V konečném důsledku však hrají roli i faktory, jako je tělesná velikost, tělesná hmotnost a požadované jízdní vlastnosti.
S krosovým kolem lze překonávat lehký terén, ale ne náročný. Krosové kolo může tuto ztrátu oproti horskému kolu kompenzovat svou vhodností pro každodenní použití.
Pneumatiky: Střední až široké pneumatiky v závislosti na oblasti použití. Přibližně 28 palců zajišťuje sportovní jízdu.
Brzdy: Pro dobrou použitelnost v terénu se krosové kolo spoléhá na systémy horských kol. Proto se převážně používají kotoučové brzdy.
Rám: Pro pohodlné sezení se sportovním nádechem se používá rám fitness nebo silničního kola.
Horské kolo je tedy jednoznačně terénním specialistou. Krosové kolo naopak vyplňuje mezeru mezi horským a fitness kolem. Je vhodný pro sportovní jízdu a přepínání mezi terénem a silnicí.
Pro bezpečnou jízdu by mělo být každé kolo přizpůsobeno tělesné velikosti jezdce. Zejména u dětí to není vždy snadné, protože z kola rychle "vyrostou". Přesto je velmi důležité, aby horské kolo dítěti sedělo, aby nedošlo ke zranění nebo nesprávnému sezení.
Výška (a vnitřní délka nohy) určuje, jak velké by mělo být horské kolo. Jak stárneme, kola se stávají složitějšími, dokud nenastane přechod na kola pro dospělé.