Helmy • Cyklistika
53Cyklistická přilba je více než jen doporučená pro bezpečnou jízdu na kole. Ochrana hlavy není důležitá jen při jízdě na horském kole. V každodenním silničním provozu dochází opakovaně k nehodám, které mají za následek vážná poranění hlavy. Těm lze předejít vhodnou cyklistickou přilbou. Obzvlášť důležité jsou dětské přilby. Speciální technologie zajišťují dostatečnou bezpečnost, zatímco větrací otvory a ochrana proti hmyzu zvyšují komfort nošení. V internetovém obchodě INTERSPORT najdete řadu sportovních i klasických cyklistických přileb pro ženy, muže i děti.
CYKLISTICKÁ PŘILBA: PŘEHLED KONSTRUKCE A FUNKCE
Cyklistické přilby lze rozdělit do různých kategorií:
- Cyklistická přilba pro ženy
- Cyklistická přilba pro muže
- Cyklistická přilba pro děti
- MTB helmy (divoký design se sluneční clonou)
- Přilby BMX (skořepinové přilby)
- Přilby na silniční kolo (aerodynamické s hledím)
- Klasické cyklistické přilby (městské přilby)
Všechny modely jsou si základním provedením a strukturou dost podobné – liší se v detailech. Cyklistická přilba se skládá z vnější skořepiny a vnitřní pěny, která absorbuje tlak. Venkovní prostor může být jako skořepinová přilba a tedy zcela uzavřený. Většina cyklistických helem je však vybavena dostatečnými ventilačními otvory, které umožňují vyrovnání teploty bez obětování bezpečnosti.
Další typickou vlastností je technologie in-mold. To vytváří velmi stabilní konstrukci přilby, protože vnější skořepina je přivařena k tvrdé pěně. Cyklistické přilby s tvarovaným povrchem jsou odolné a lehké a poskytují také velmi dobrou ochranu proti ostrým předmětům.
Cyklistické přilby z Evropské unie a Švýcarska jsou rovněž testovány podle normy EU a musí zaručovat dostatečnou ochranu na základě různých testů. Norma EN1078 stanovuje zkoušky a simulace pádu cyklistických přileb z různých výšek.
TO JE TO, CO DĚLÁ DOBROU CYKLISTICKOU HELMU
- vhodná velikost
- dostatečné možnosti nastavení
- dostatek větracích otvorů
- praktická síť proti hmyzu
- sluneční clona nebo stínítko podle potřeby
CO JE CYKLISTICKÁ PŘILBA MIPS?
Dalším ochranným systémem přileb je "Multidirectional Impact Protection System " (MIPS). Tento systém je navržen tak, aby chránil v případě šikmého nárazu , který může generovat silné rotační pohyby v hlavě. Běžné cyklistické přilby nabízejí bezpečnost v případě lineárního nárazu, ale nejsou chráněny proti šikmému nárazu. MIPS se používá i v lyžařských a snowboardových helmách.
TIPY PRO NÁKUP CYKLISTICKÉ PŘILBY
Nákup cyklistické přilby není v množství produktů vždy snadný. Na závěr jsme shrnuli několik zajímavých tipů:
TIP 1: NAJDĚTE SPRÁVNOU VELIKOST CYKLISTICKÉ HELMY
Cyklistické přilby jsou k dispozici v univerzálních velikostech s nastavitelnými prvky a řemínky i v pevných velikostech. Pro optimální bezpečnost je důležité, aby cyklistická přilba opravdu dobře seděla a nebyla ani příliš těsná, ani příliš volná. Zde je návod, jak na to:
- Změřte si obvod hlavy. Použijte metr.
- Umístěte metr přes střed čela a nad uši.
- Vyberte si helmu, která odpovídá vašim mírám.
TIP 2: VĚTŠÍ BEZPEČNOST DÍKY VIDITELNOSTI VE TMĚ
Bezpečnost lze zvýšit nejen ochranou proti nárazu. Cyklistickou přilbu lze díky reflexním prvkům a výrazným barvám používat i ve tmě. Pokud tedy jezdíte na kole nebo koloběžce v noci nebo velmi brzy ráno, měli byste těmto vlastnostem věnovat pozornost.
TIP 3: Pořízení nové cyklistické helmy po pádu
Po pádu je velmi důležité vyměnit cyklistickou přilbu. Malé a neviditelné trhliny mohou narušit strukturu přilby, a proto již není zaručena dostatečná ochrana. Nejdokonalejší technologie jsou bezpečné pouze tehdy, pokud nemají trhliny. Přilbu na horské kolo je třeba vyměnit ihned po těžkém pádu při skocích a kotrmelcích a teprve poté pokračovat v tréninku.
TIP 4: NÍZKÁ HMOTNOST PRO POHODLNÉ NOŠENÍ
Lehká cyklistická přilba je obzvláště pohodlná, protože není téměř vidět. Cílem dobré cyklistické přilby je kromě ochranných vlastností také co nejpohodlnější nošení. Velmi dobré modely jsou na hlavě téměř nepostřehnutelné.
TIP 5: OBLÍBENÉ ZNAČKY CYKLISTICKÝCH PŘILEB
Při nákupu cyklistické přilby je vhodné vybírat známé značky. Ty využívají vyspělé technologie a mají již mnoho zkušeností. INTERSPORT nabízí špičkové značky stylových cyklistických přileb pro ženy, muže i děti.
NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY TÝKAJÍCÍ SE CYKLISTICKÝCH HELEM:
Na CO TŘEBA DBÁT PŘI NÁKUPU CYKLISTICKÉ HELMY?
U cyklistické helmy je nejdůležitější správná velikost. Model může být tak kvalitní, jak se vám může sebevíc líbit, ale pokud vám na hlavě nedrží, není zkrátka bezpečná. Proto je také výhodné mít dostatečné možnosti nastavení, abyste si mohli helmu co nejlépe přizpůsobit. Dále byste měli dbát na dostatečné větrání, které se vyplatí zejména v létě, a také na síťky proti hmyzu. Užitečnou součástí výbavy přilby jsou také sluneční clony a kšilty, a to v závislosti na vašich potřebách.
JAK ČASTO BYSTE MĚLI MĚNIT CYKLISTICKOU HELMU?
Cyklistická přilba by se měla měnit přibližně každých 3 až 5 let, i když se používá jen zřídka. Důvodem je především únava materiálu: Přilba časem zkřehne, zejména pokud byla často vystavena UV záření nebo teplu. V důsledku toho se v případě pádu snadněji roztříští a přestane tak poskytovat dostatečnou ochranu. V závislosti na účelu a četnosti používání by měla být cyklistická helma vyměněna spíše dříve než později. Pečlivé zacházení a skladování na chladném a suchém místě může životnost poněkud prodloužit. Důležité: po pádu je třeba přilbu vždy vyměnit! A to i v případě, že zvenku nevypadá poškozeně, protože uvnitř může být něco poškozeno.
KOLIK STOJÍ KVALITNÍ CYKLISTICKÁ HELMA?
Kvalitní cyklistickou helmu pořídíte již za 30 eur, dětské přilby však mohou být o něco levnější. Všechny cyklistické přilby prodávané v EU musí v zásadě splňovat stejné normy a požadavky na bezpečnost. Cena se zvyšuje s vyšší kvalitou a lepší výbavou příslušného modelu. Někteří výrobci používají speciální technologie, například MIPS, díky nimž je cyklistická přilba ještě bezpečnější. Moderní materiály například snižují hmotnost, což je výhodou zejména při delších jízdách nebo v létě.
ČÍM SE HELMY LIŠÍ?
Existují různé typy cyklistických helem dle účelu použití. Základní rozlišení je mezi helmami s tvrdou skořepinou a helmami s mikroskořepinou. Hardshell helmy mají silnější vnější skořepinu z tvrdého plastu nebo karbonu a používají se především pro jízdu z kopce. Mikroshellové přilby s plastovou vnější skořepinou jsou nejběžnější a používají se pro volný čas nebo závodění. Mezi další rozdíly mezi cyklistickými přilbami patří konstrukce vnější skořepiny, další bezpečnostní prvky, jako je MIPS, větrání, hmotnost a různé možnosti nastavení. Odborníci nyní nedoporučují používat lehké softshellové přilby, které byly dříve běžnější.