Menu
Hledej
Každý, kdo pravidelně jezdí na kole ví, že dobrá cyklistická obuv je nezbytnou součástí cyklistického oblečení. Bez ohledu na to, zda upřednostňujete drsný terén nebo chcete jet na závodním kole, se správnou obuví budete v cyklistice efektivní. Na rozdíl od běžné obuvi jsou cyklistické boty navrženy tak, aby optimálně přenášely sílu z chodidla na pedál. Snižují se tak energetické ztráty při šlapání a současně se cíleněji využívají svaly nohou. To je důležité zejména na dlouhé vzdálenosti, kde musíte delší dobu správně dávkovat svoji fyzickou sílu.
Každý, kdo pravidelně jezdí na kole, ví, že jsou dobré cyklistické boty nepostradatelnou součástí profesionálního cyklistického vybavení. Bez ohledu na to, zda dáváte přednost těžkému terénu nebo raději jezdíte v tempu na silničním kole - se správnou obuví je jízda na kole bezpečná a efektivní. Na rozdíl od bot do města jsou cyklistické boty navržené tak, aby podporovaly cyklistu během jeho sportu: pomáhají optimálnímu přenosu sil z chodidla na pedál. Ztráta energie během šlapání se tím sníží, a zároveň jsou lépe využity svaly nohou. Obzvlášť na delších vzdálenostech je to velmi důležité, protože musíte během dlouhé doby správně dávkovat své síly.
Cyklistické boty mají velmi tuhou podešev. Důvodem je přenos sil z nohou na co největší plochu. Čím pevnější podešev je, tím lépe přenos sil funguje. Dalším znakem je systém zapínání. Z bezpečnostních důvodů je cyklistická obuv jen zřídka kdy vybavena šněrováním. Oblíbené jsou naopak suché zipy, šroubové uzávěry nebo přezky, které znáte z inline nebo hokejových bruslí. Výhoda tohoto zapínání spočívá v tom, že je noha v botě zafixována a nemůže klouzat. Mnoho cyklistických bot má také tzv. nášlapný systém pro zlepšení přenosu sil.
Cyklistická obuv je dnes na trhu dostupná pro různé druhy cyklistiky. Boty pro silniční cyklistiku mají nejvyšší tuhost podrážky v porovnání s ostatními cyklistickými botami, protože celý pohyb při šlapání je využíván pro posun vpřed. Silniční tretry nemají skoro žádný profil.
obuvi na horská kola je naproti tomu kladen důraz na styl jízdy. Kdo raději jezdí v terénu, bude upřednostňovat boty s profilem, zatímco silničně orientovaní cyklisti sáhnout raději po botách s tužší podešví. MTB boty mají ve srovnání se silniční obuví alespoň malý profil, aby v terénu poskytovaly oporu.
Cyklistická obuv pro trekingová kola má většinou měkčí podešev, aby zajistila přirozený pohyb v obuvi, například při dlouhé jízdě do kopce.
Cyklistické boty jsou k dostání s nášlapným systémem nebo bez něj. Především v profesionální oblasti jsou nášlapné systémy velmi oblíbené, protože nabízí velkou výhodu při přenosu sil. Při každém šlápnutí zůstává noha na pedálu a nehýbe se. Nášlapné systémy zároveň poskytují větší bezpečnost, protože se vám noha nemůže sklouznout z pedálu. Zvláště bikeři na horských kolech tuto bezpečnost oceňují při závodech.
Cyklistické boty, které jsou vhodné pro nášlapný systém, obvykle poznáte podle otvorů, které jsou našroubované do podrážky. Na tyto otvory se připevní destička, na kterou zaklapnete pedál. Protože musí pedály a nášlapné systémy kompatibilní, je nezbytné najít obuv, která je určena na daný pedálový systém. Obuv s nášlapným systémem činí boty velmi tuhé a zabraňuje tím, aby se v botách dalo dobře pohybovat mimo jízdu.
Při nákupu silničních bot byste se neměli ukvapit. Která obuv je ta správná, záleží do značné míry na tom, kde a jak ji budete používat. Boty byste tedy měli pokud možno vyzkoušet na kole, nejen při sezení, ve stoje nebo při chůzi. Kvalitní modely jsou vybavené stélkou, která vytváří spojení mezi nohou a botou. Při jízdě se stará o to, že se pot lépe absorbuje a noha zůstává v botě suchá. Jestli se rozhodnete pro boty s nášlapným systémem nebo bez něj, závisí na tom, jak vážně to s cyklistikou myslíte.
Kdo jezdí na kole pravidelně ve chladném nebo vlhkém období, měl by také zvážit nákup návleků nebo ohřívače prstů. Zatímco ochrana prstů na dobře větraných botách pomáhá, když fouká studený vítr, jsou návleků dobrou alternativou při vlhkém, větrném nebo chladném počasí. Návleky jsou vhodné i na obuv s nášlapným systémem, protože mají na spodní straně volný prostor.
Cyklistické boty se nejlépe čistí běžným kartáčkem na boty. Čím robustní model je, tím tvrdší může být. Bláto a špína se nejlépe čistí houbičkou a teplou vodou. V některých případech pomůže také neutrální mýdlo. Aby boty po očištění vyschly, vyjměte stélku a boty vycpěte novinami. Při sušení obuvi je třeba vyhnout se topení, protože může boty poškodit. Lepší je nechat boty zapnuté na čerstvém vzduchu, aby si zachovaly tvar.