FUNKČNÍ PRÁDLO

Vrstvení funkčního prádla (cibulový princip) je princip, podle kterého volíme jednotlivé vrstvy oblečení v závislosti na jejich funkci. Cílem optimální kombinace jednotlivých vrstev funkčního prádla je dosáhnout maximální komfort jak ve smyslu termoregulace, tak i ochrany před vnějšími vlivy.

Termoregulací rozumíme optimální transport potu, díky kterému se naše tělo ochlazuje, ale současně se pot nehromadí v oblečení.

Vždy záleží na konkrétní sportovní aktivitě, intenzitě zátěže a klimatických podmínkách. Běžec v teplém letním dnu uvítá jen dobře fungující 1. vrstvu, naopak stejný běžec v mrazivém zimním počasí může využít všechny 3 vrstvy.


 

1. vrstva - Přiléhavé funkční prádlo (těsně na tělo, nesmí však omezovat pohyb).
Jejím hlavní úkolem je odvod potu do další vrstvy a tím nás „drží v teple“. Čím vyšší je intenzita zátěže, tím lepší transportní schopnosti musí mít zvolený materiál. Těmto požadavkům nejvíce vyhovují syntetické úplety, jejichž mikrovlákna mají optimalizovaný průřez a jsou nenasákavá. Nejčastěji jsou to polyester, polyamid a polypropylen často s přídavkem stříbra, které má antibakteriální funkci. Trendem posledních let jsou přírodní materiály (Merino- produkty z ovčí vlny), které nevyžadují tak časté praní, ale hodí se spíše pro lehčí aktivity. Do této vrstvy oblečení se řadí speciální funkční termo prádlo a ponožky.

 


2. vrstva - Funkční prádlo se schopností izolovat a tím napomáhá udržet tělesnou teplotu.
Současně však transportuje vlhkost z první vrstvy dále. Do této vrstvy patří roláky a mikiny vyrobené z flísu (polyethylentereftalátu), polyesteru, vlny a bavlny.

 


3. vrstva - Chrání nás před různými klimatickými vlivy a současně předává vlhkost do okolního prostředí. 
Z kopce to může být ve stopě pěkný fičák, stejně tak může pořádně foukat na hřebenech. Proto je potřeba, aby z čelní strany chránil naše tělo materiál, který neprofoukne. Ideální je materiál s funkční membránou. Jedná se o tenký, prodyšný a nepromokavý materiál aplikovaný na vnitřní stranu oděvu.


Nepromokavost membrány se udává v milimetrech vodního sloupce. Nepromokavá je již membrána s hodnotou 1 500 mm. Špičkové membrány pak dosahují hodnot více než 10 000 mm. Prodyšnost membrány zajišťuje odpařování vodních par (potu) do okolního prostředí a její hodnota se měří v množství odpařené vody za jednotku času (gr./m2/24h).

Čím vyšší hodnota, tím lepší ventilace. Top produkty dosahují hodnot 20 000 gr./m2/24h, standart je okolo 5 000 gr/m2/24h. Membrána zajistí, aby nešel studený vzduch nebo vítr přímo na tělo a zároveň se mohla odpařovat naše tělesná vlhkost.

Do třetí vrstvy oblečení patří lehké větrovky, bundy a kalhoty s paropropustnou membránou nebo softshellové bundy.

Zpět do poradny