SLOVNÍČEK POJMŮ

  • AMINOKYSELINY - jsou základními stavebními kameny lidského těla. Lidský organismus je tvořen přibližně z 20 druhů aminokyselin.
     
  • BCAA - Esenciální větvené aminokyseliny BCAA (L-leucin, L-isoleucin, L-valin), které si naše tělo nedokáže syntetizovat a je nutné je doplňovat běžnou stravou.
     
  • GAINERY - sacharido-proteinové produkty jsou optimální kombinací rychle využitelných sacharidů a snadno stravitelných bílkovin pro podporu kvalitní regenerace.
     
  • L- KARNITIN (CARNITIN) - je tělu vlastní látka (aminokyselina), kterou si organismus dokáže v určitém množství vyrobit. Výroba L-karnitinu je ale podmíněna přítomností dostatečného množství aminokyselin Lysinu a Methioninu a také vitamínu B3, vitamínu B6 vitamínu C a také za působení železa. L-karnitin zlepšuje transport mastných kyselin (tuků) do mitochondrií, kde dochází k jejich „spalování“ a použití na energii. Touto nepřímou cestou tedy funguje jako spalovač tuku. L-karnitin dále zlepšuje mozkovou činnost tím, že se podílí na produkci některých přenašečů vzruchů (např. GABA) a také se podílí na zlepšení srdeční činnosti. Podávání L-karnitinu začíná účinkovat při dávce nad 500 mg pro dospělého člověka a 200 mg pro děti od 3 let a ani při dlouhodobém podávání nevede k návyku. K docílení významnějšího účinku karnitinu je vhodné dávku zvýšit až na 1,5 g za den.
     
  • PROTEINY - (bílkoviny) jsou významnou skupinou látek zastávající v organismu nejrůznější funkce. Jednou z nich je funkce stavební, což znamená, že tvoří aktivní tělesnou hmotu. Proteiny jsou složeny z aminokyselin, přičemž určitá část je pro organismus esenciální. Tyto esenciální aminokyseliny je nutno přijímat v potravě. Je nezbytné dbát na jejich pravidelný přísun. 
Zpět do poradny