FLORBAL

ZAHNUTÍ FLORBALOVÉ HOLE

Zahnutí čepele na hokejce se určuje podle ruky, která drží hůl níže.

  • LEVÉ zahnutí = levá ruka dole
  • PRAVÉ zahnutí = pravá ruka dole
  • OBOUSTRANNÁ čepel = pro začínající hráče, dají se přihnout na jednu nebo druhou stranu

U některých typů čepele je ve špičce čepele vytvarovaný košíček odpovídající velikosti míčků. Ten pak napomáhá při kontrole míčku, případně umožňuje dělat s míčkem i triky ve vzduchu.

Dále se typy čepelí odlišují tvarem a velikostí. Velká a široká čepel zjednodušuje kontrolu míčku, nicméně tomu tak je na úkor přesnosti přihrávek i střelby.

 

DÉLKA FLORBALOVÉ HOLE

Obecně se vybírá délka tak, že by kolmo stojící hokejka měla dosahovat přesně k „pupíku“. Pro přehled je zde také tabulka. Díky argumentu, že děti do hokejky dorostou, je praxe, že u malých dětí se délka hokejky toleruje maximálně po prsa. Argument „zkušených hráčů“, že se „stovkou“ dále dosáhnou? Možná mají pravdu, ale úhel čepele a tyče, který je důležitý pro střelbu, je postaven na této tabulce. Obecně platí, že malý hráč s dlouhou hokejkou má velké problémy kvalitně střílet, protože se správné postavení úhlu tyče a čepele snaží dohnat postavením rukou, kde ztrácí sílu. Z těchto důvodů doporučujeme 96 cm pro dospělé a 100 cm nad výšku 185 cm.

Všechny výše zobrazené údaje jsou pouze orientační.
S výběrem vhodné délky florbalové hole vám rádi pomůžeme v našich prodejnách.

 

TVRDOST FLORBALOVÉ HOLE

Každá hokejka, respektive její shaft (hůl) má svou tvrdost. Tato tvrdost se udává dvojmístným číslem a pohybuje v rozmezí 24-35. Toto číslo udává údaj v milimetrech, o které se hokejka prohne při určitém stejném tlaku na střed shaftu (zjišťuje se při certifikování hokejek). To znamená, čím více se hokejka v zatížení prohne, tím je měkčí a tím vyšší číslo je uvedeno (například 32). A naopak.

Stejně jako správná délka, tak i správná tvrdost hokejky ovlivňuje střelbu a ovládání míčku. Jde o to, že při správné střelbě dochází k zapření čepele o podlahu, prohnutí shaftu, který se při dokončení pohybu narovná a tím vymrští míček větší rychlostí vpřed. Pokud si hráč vybere hokejku příliš tvrdou, nebude mít dost síly ji při střele správně prohnout a bude střílet hůř, než kdyby si vybral měkčí.

Tvrdá hůl (23–26 mm) je určená silovějším hráčům, kteří dokážou při střelbě hůl prohnout. Středně tvrdá hůl (29 mm) je určená méně silovějším hráčům, dívkám nebo juniorům a obecně se touto tvrdostí nic nezkazí. Měkká hůl (32+ mm) je určená dívkám a juniorům nebo začínajícím hráčům.

 

Doporučené tvrdosti holí podle hmotnosti:

 

TVRDOST ČEPELE

Čepele lze rozdělit do 3 kategorií podle tvrdosti materiálu, ze kterého jsou vyrobeny:

  • Měkká čepel - výborná kontrola a ovladatelnost míčku, vhodná pro techničtější hráče, ideální pro střely tahem, bezproblémové přijetí nahrávky. Označení na čepeli je NB/SB  (normal/soft blade).
  • Středně tvrdá čepel - nejpoužívanější typ čepele, zachovává výbornou kontrolu nad míčkem, ale zároveň umožňuje i razantní střelbu. Označení na čepeli je MB (medium blade).
  • Tvrdá čepel - umožňuje tvrdší střelbu příklepem, nekroutí se, ale vyžaduje větší zručnost při příjmu nahrávek, protože míček má tendenci odskakovat. Označení na čepeli je HB (hard blade).

 

CERTIFIKACE

Každá hokejka, se kterou chce zákazník hrát organizované soutěže (podmínka České florbalové unie) a chce mít záruku určité kvality a bezpečnosti, musí být certifikovaná a označená známkou IFF, která se umisťuje na shaft hokejky těsně nad čepel. Tato certifikace dokazuje, že hokejka je vyrobena z bezpečných materiálů, otestovaným postupem a že vyhovuje všem florbalovým pravidlům.

 
OSTATNÍ PARAMETRY

Většina hokejek se vyrábí se shaftem, který je klasicky kónický. Tzn., že je kulatý a od shora směrem k čepeli se rovnoměrně zužuje. Nicméně, každá firma má ve své nabídce i typ hokejky s oválným držením pro horní nebo obě ruce. Nedá se říci, který typ je vhodnější pro konkrétního zákazníka. Je to čistě subjektivní pocitová záležitost. Obecně bude oválné držení spíše hráčům, kteří mají zkušenost s hokejem.

Další parametr, který se posuzuje je omotávka na hokejce. U omotávek platí, že čím dražší a kvalitnější hokejka, tím lepší je i omotávka. Nicméně i ta nejzákladnější omotávka by měla zákazníkovi vydržet alespoň jednu sezónu. Po opotřebování se dá koupit omotávka náhradní a namotat ji místo původní (podobně jako u tenisových raket). To samé platí i o čepelích.

Kompletní nabídku hokejek na florbal najdete zde: https://www.intersport.cz/sporty/florbal/florbalove-hole/

Zpět do poradny