Jak vyběhnout do jarní sezony v tom pravém

Jen co se teploty poprvé vyšplhaly na dvouciferné číslo, české stezky zaplavili nedočkavci s teniskami na nohách a sluchátky v uších. Běžecká sezona byla na začátku března definitivně odstartována. I proto je potřeba být připraven. Co když zrovna zítra bude den, kdy to nevydržíte a vyběhnete také?

Úplně na začátku, než se do běžeckého dobrodružství pustíte, byste se měli přesvědčit o správnosti běžeckých bot, které na vás v botníku před novou sezonou čekají. Skutečně jsou těmi pravými? Nebolí vás občas po běhu záda, chodila nebo svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je při běhu zapojujete? Ne všechno se dá totiž zachránit načerpanou fyzičkou. Nevhodný výběr bot může způsobit řadu zdravotních komplikací.

„I proto každému, kdo si u nás vybírá běžecké boty poprvé, doporučujeme dynamickou analýzu došlapu. Z jejích výsledků mnohdy zákazník zjistí, že potřebuje naprosto odlišný typ obuvi, než doposud používal,“ upozorňuje sportovní poradce INTERSPORT Veronika Rozkošová. „Někdo má pronační nášlap, jiný supinační nebo neutrální. Pro každý typ je potřeba vybrat speciální boty, aby se tělo zbytečně neničilo,“ má jasno Rozkošová. Dynamickou analýzu došlapu si můžete nechat provést ve vybraných prodejnách INTERSPORT.

Na základě výsledků analýzy může prodejce odpovědně doporučit zákazníkovi boty, u kterých bude mít jistotu, že budou vyhovovat jeho individuálnímu stylu běhu a tělesným dispozicím. „Analýza nám ukáže také, zda má běžec vysokou klenbu nebo ploché nohy. Vše se dá pak řešit vhodným výběrem bot nebo sportovními vložkami, které nášlap upraví a odstraní trápení z nepovedeného výkonu.

„Teprve následně má smysl řešit, kde vlastně bude zákazník běhat, abychom určili boty na silnici, zpevněné cesty nebo do terénu. Důležité je také vědět, jak často výběhy plánuje, kolik kilometrů by rád týdně uběhl. V neposlední řadě mě zajímá cíl běžce, tedy zda chce nabrat kondici, zhubnout nebo je to pro ně jen doplňková aktivita,“ vysvětluje Veronika Rozkošová, která se na běh v INTERSPORTU specializuje. V prodejnách tohoto řetězce si pak můžete vybrat ze značek běžeckých bot Asics, Adidas, Nike, Salomon, Pro Touch a Under Armour.

Veronika Rozkošová radí, nepodceňte začátek běžecké sezony

V loňském roce se stala tváří tréninkových metod a rad pro zájemce o sportovní vybavení. Veškerá její videa najdete na www.intersport.cz/. Zaměřují se nejen na správný výběr běžecké obuvi, ale také na vhodný výběr oblečení, jeho vrstvení a volbu jednotlivých vrstev. „Cílem optimálního výběru funkčního prádla je dosáhnout maximálního komfortu jak ve smyslu termoregulace, tak i ochrany před vnějšími vlivy, jako je déšť, vítr nebo naopak vysoká teplota,“ podotýká.

Veronika Rozkošová zároveň upozorňuje, že je potřeba myslet také na výživu. „Nezáleží na tom, zda jste rekreační nebo sportovní běžec, vaše tělo potřebuje pravidelný přísun energie a tekutin. Běhání je celoroční sport, ale zejména v chladném prostředí cítíme subjektivně menší žízeň, to však neznamená, že není potřeba pít. Zbytek energie pak můžeme pohodlně doplnit prostřednictvím gelů a tyčinek, které konzumujeme v pravidelných intervalech. Zapomenout nesmíme ani na přípravky pro prevenci vzniku křečí nebo urychlení spalování tuku během fyzické zátěže. Regeneraci po zátěži urychlí a potřebné živiny dodají gainery a proteinové nápoje nebo tyčinky.“

Informací, které je potřeba před prvním vyběhnutím vstřebat je hodně. Všechny je přehledně najdete na webu www.intersport.cz. Nechybí ani široký výběr sportovních produktů v elektronickém obchodě na adrese https://www.intersport.cz/ a poradna plná instruktážních videí a článků na https://www.intersport.cz/poradna.