BĚŽECKÉ VÁZÁNÍ

Systémy vázání na běžky

V současné době existují dva odlišné, vzájemně nekompatibilní systémy sns a nnn.

Z uživatelského hlediska jsou oba systémy naprosto rovnocenné. Rekreační modely vázání obou výrobců pracují se systémem automatik, tzn., že bota je k vázání připevněna pouhým zacvaknutím a její uvolnění probíhá stlačením uvolňovacího tlačítka bodcem hole. Výhodou je snadná manipulace, nevýhodou možnost nechtěného uvolnění boty holí jiného běžkaře.

První ze současných systémů vázání uvedla na trh firma Salomon (Salomon nordic systém) a poznáme ho podle jedné široké drážky na desce vázání i podrážce boty. 

Konkurenční Rottefella (nnn) má pak na desce i podrážce dvě užší drážky. Momentálně převládá systém nnn a to hlavně proto, že vyvinul běžky s tzv. systémovou NIS deskou, na kterou lze vázání připevnit i bez vrtání. To přináší několik výhod, hlavní z nich je vrtáním neporušená konstrukce lyže a možnost rychle změnit těžiště montáže vázání (combi modely). Nevýhodou je, že na lyže opatřené touto deskou nelze standardně montovat jiné vázání než nnn.

 

Typy běžkového vázání

Každý styl běhu na lyžích vyžaduje odlišné vybavení a tedy i specifické vázání, které zajistí bezpečný přenos síly a stabilitu.

 

  • Vázání určená pro bruslenímají flexory tvrdší a jsou celkově robustnější s ohledem na síly působící při této technice. Systém sns nabízí také variantu se dvěma úchyty boty (sns pilot skate).

 

  • Vázání pro kombi lyžejsou totožná s klasickými, mají tedy měkký flexor a manuální nebo automatický systém upevnění boty.     

Zpět do poradny