JAK VYBRAT HOKEJKU

Pokud se nejedná o hokejku s rovnou čepelí je důležité vědět, na jakou stranu hráč hraje. V tomto případě rozhoduje, kterou ruku má hráč na hokejce níže, podle toho pak říkáme, že hraje s pravou (pravá ruka dole) nebo levou (levá ruka dole) hokejkou. Tomu pak odpovídá také zahnutí čepele hokejky.


 
Délka hokejky

Optimální délka hokejky závisí na několika faktorech. Pokud budeme hrát lední hokej, měla by hokejka postavená na špičku čepele hráči na bruslích dosahovat k bradě. Bez bruslí pak asi k nosu. V případě hokejbalu, který se hraje bez bruslí, je také délka k bradě, ale zkouší se ve sportovní obuvi. Děti by nikdy neměly hrát se zkrácenou seniorskou hokejkou, která pro ně bude příliš tvrdá a těžká a také ji svými krátkými prsty hůře uchopí.

 

Tabulka délky hokejek podle typu a věku hráče

Varianta hokejky

Délka hokejky od země

Optimální výška postavy

Dětská

130 cm

do 139 cm

Juniorská

140 cm

od 140 cm

Dorostenecká

160 cm

od 150 cm

Seniorská

165 cm

od 165 cm

 

 

Materiál hokejky a její tvrdost (flexe)

Tradičním materiálem je dřevo, které dnes nachází uplatnění již jen v kategorii rekreačních hokejek. Jejich největší výhodou je nízká pořizovací cena.

Moderní hokejka je vyrobena z kompozitových materiálů, jedná se tedy o speciální směsi vláken (skelná nebo karbonová) a pryskyřic, které spolu tvoří lehký, odolný a kompaktní celek.

Základní modely kompozitových hokejek mají vyšší hmotnost a nižší pevnost, což je dáno vyšším podílem skelných vláken. S rostoucím podílem karbonových vláken roste tvrdost (flexe) a klesá hmotnost hokejek. Nejčastěji je tvrdost vyjádřena číslem. Čím vyšší číslo, tím tvrdší hůl.  V praxi to znamená, že tvrdší hokejka s vyšší flexí vyžaduje více síly, ale střela je pak tvrdší a rychlejší. Optimální tvrdost je dána věkem, postem a silovými dispozicemi hráče.

Tvrdost se někdy označuje také počtem písmen X, čím tvrdší, tím více písmen X. Např.: X-Stiff, XX-Stiff, XXX-Extra Stiff. Obecně lze říci, že měkčí hole užívají hráči střílející švihem, tvrdší potom hráči často střílející nápřahem. Mezi dospělými hráči je nejoblíbenější tvrdost 87 - 95.

Varianta hokejky

Flex (tvrdost)

Věk + charakteristika

Dětská

30 - 35

4 - 8 let, užší rukojeť

Junior

40 - 52

9 - 12 let, stále úzká rukojeť

Dorostenec

60 - 70

13 - 16 let, širší rukojeť, delší čepel

Senior

75 +

16+, široká rukojeť, dlouhá čepel

 

Několik důležitých informací:
•    dětem kupujte pouze dětské hokejky - seniorskou hokejku dobře neuchopí, je tvrdá, těžká…
•    příliš vysoká flexe (tvrdší hokejka) neznamená delší životnost, budou Vás více bolet ruce, puky budou odskakovat
•    příliš nízká flexe - hokejka se příliš prohne, snáze ji zlomíte, střely nejsou přesné
•    pokud hokejku zkrátíte hokejka tvrdne (vyšší flexe)
•    pokud hokejku prodloužíte -  hokejka změkne (nižší flexe)
•    kompozitová hokejka po delším používání změkne

 

PUKY

Hokejové puky jsou zhotoveny z vulkanizované pryže. Parametry oficiálních puků jako je tvrdost, hmotnost, odrazová pružnost, rovinnost, kvalita povrchu, průměr, tloušťka aj. odpovídají mezinárodním předpisům.  Jejich speciální složení zajišťuje pukům nízký stupeň otěru při zachování vysoké pružnosti.

Puky můžeme rozdělit na juniorské a seniorské. Juniorský puk je menší, má průměr 60 mm a hmotnost 90 gramů a používají ho dětské a mládežnické kategorie. Seniorský puk má průměr 76 mm, výšku 25 mm a hmotnost 170 gramů.

Další dělení je podle kvality, základní modely jsou tzv. „tréninkové“, kvalitnější varianty vyrobené s limitovanými parametry nazýváme oficiální a smí být použity pro zápasy.

Zpět do poradny