INTERSPORT Blog | Doba čtení: 7 Minut

Který stan je ten správný?

Obsah

Pohled na dostupné stany v obchodech nebo v přírodě stačí k tomu, abyste si uvědomili, že stan není jen jeden – některé připomínají hrady z plachty, jiné se svým vnitřním stanem jako by se vešly do kapsy u kalhot. V tomto článku vám chceme podat malého průvodce stanováním, který vám poskytne přehled o výhodách a nevýhodách běžných stanů na trhu.

Různé stany jsou určeny pro různé potřeby, a právě proto jich existuje tolik. Nikdo s sebou při trekingu nebude nosit stan s velkou hmotností. Na druhou stranu budete chtít na rodinné dovolené trochu více pohodlí než plachtu.

Pro výběr správného stanu je rozhodující řada faktorů. Například podle velikosti balení stanu poznáte, zda se vejde do batohu, nebo ne. Pokud je velikost balení nebo hmotnost příliš velká, stan pravděpodobně nebude vhodný pro delší túry, pokud jej budete muset uložit do batohu. Pokud na své cestě očekáváte nestabilní počasí a bouřky, měli byste zvážit tvar stanu, který je méně náchylný na vítr – podrobnosti najdete níže. Dalším důležitým faktorem je vodní sloupec, který udává, jak velkému tlaku vody materiál odolá. Jednotkou je mm - čím vyšší hodnota, tím sušší je noc v bouřce.

Níže najdete běžné typy stanů a jejich výhody a nevýhody:

Kopulový vs. stan iglů

Jedním z nejoblíbenějších stanů je pravděpodobně kupolový stan. Pro svou jednoduchou konstrukci (2 stanové tyče) jsou většinou levnější než jiné typy stanů. Jsou to outdoorové univerzály mezi stany a nemají téměř žádné slabiny – pokud chcete začít kempovat, pak je kupolový stan jistě dobrou investicí.

Výhody Nevýhody
Levnější než jiné typy stanů Žádné úsporné místo
Velmi univerzálně použitelný Velké kupolové stany jsou náchylné na vítr
Lze použít samostatně stojící  
Vnitřní stan nabízí dobrou ochranu proti hmyzu v horkých letních dnech  
Snadné nastavení  
Často má dva vchody  

Tunelový stan

Kromě kupolových stanů jsou nejrozšířenějšími stany tunelové. A to z dobrého důvodu. Jsou zázrakem prostoru mezi všemi stany a nabízejí vysoký stupeň pohodlí a stability. Předpokladem toho ale je, že stan optimálně vyrovnáte a ukotvíte, protože tunelový stan může být zranitelný zejména při bočním větru.

Výhody Nevýhody
Je-li správně vyztužen a vyrovnán, je velmi odolný proti větru Náchylnost na boční vítr
Strmé stěny nabízejí dostatek prostoru Musí být vždy dostatečně vyztužen
Velké tunelové stany mají výšku na stání Vyžaduje hodně místa

Kopulovitý stan

Několik navzájem se křížících sloupů z něj dělá z tohoto stanu pevnost, která odolá i tomu nejsilnějšímu větru a dešti. Díky přídavným tyčím je odolnější, ale také těžší než jednoduché kopulovité stany. Je ideálním společníkem pro outdoorové výpravy v oblastech s nestabilním počasím. Díky vysoce kvalitním materiálům, které se k tomuto účelu používají, je také dražší.

Výhody Nevýhody
Extrémně odolný Robustní = větší hmotnost
Vysoce kvalitní materiály zajišťují dlouhou životnost Kvalitní materiály = dražší
Nevhodné pro více lidí

Vrhací stan

Vrhací stany se prosadily teprve v posledních letech, což je pravděpodobně do značné míry způsobeno rostoucí festivalovou turistikou. Díky jejich jednoduché konstrukci jsou velmi lehké. Pokud chcete v letních dnech spát na zahradě nebo neočekáváte bouřlivé počasí, nebudete mít s odhazovacím stanem žádné problémy - při jeho skládání je však třeba trochu cviku.

VÝHODY NEVÝHODY
Rychlé složení Náchylné na povětrnostní vlivy
Nízká hmotnost Složení rolovacího stanu do tašky vyžaduje trochu cviku.
Cena Nepraktická velikost balení

PYRAMIDOVÝ STAN (TÝPÍ)

Stan, který si pravděpodobně pamatujete z dětství, je týpí. Obvykle se skládá pouze ze stanové tyče a vnějšího pláště, který je napnutý do všech směrů. Pyramidový stan nabízí výšku, ale je náchylný na vítr kvůli své vysoké konstrukci.

VÝHODY NEVÝHODY
Nepevný Náchylný na vítr
Rychlé nastavení Není samostatně stojící
Výška stanu

JAKÉ FAKTORY URČUJÍ VÝBĚR SPRÁVNÉHO STANU?

Velikost balení

V závislosti na tom, kam chcete se stanem jet, je také důležitá velikost balení. Velikost balení udává, jak malý můžete stan složit, abyste jej mohli uložit například do batohu. Na treking nebo výlety na kole byste například měli používat stany, které mají malou velikost balení. Takové typy stanů jsou často označovány jako superlativní ultralehké, protože se někdy používají materiály jako uhlík, které jsou obzvláště lehké.

HMOTNOST

Kromě velikosti balení je důležitým kritériem při nákupu stanu také hmotnost. Pokud většinu svých cest absolvujete autem, nemusí to být tak důležité, ale jakmile plánujete menší výlety pěšky, budete rádi za každý ušetřený kilogram.

ODOLNOST PROTI POVĚTRNOSTNÍM VLIVŮM

Zde se oddělí zrno od plev. Jedním z bodů, který mnoho lidí při nákupu stanu přehlíží, je otázka odolnosti proti povětrnostním vlivům. Pokud chcete stan postavit vysoko, měl by být také schopen zvládnout podmínky na místě. Pokud například trávíte hodně času v oblastech, jako jsou hory, kde se mohou zvedat bouřky, měli byste zvolit takový tvar stanu, který není náchylný na vítr. Rozhodující roli hraje také vodní sloupec. Vodní sloupec je referenční hodnotou pro propustnost vody technických materiálů. Čím vyšší je hodnota v milimetrech, tím je materiál hustší.

VÍCE OSOB VE STANU

Dalším důležitým faktorem je počet osob. Pokud často cestujete s rodinou, budete pochopitelně chtít velký spojený stan s oddělenými spacími kabinami, do kterých se vejdou všichni. Tyto stany jsou často objemné, mají těžké tyče a jsou odpovídajícím způsobem těžké – tyto stany ale nabízejí pohodlí, které v jiném stanu nenajdete. Pokud chcete být mobilní s více lidmi, ať už s přáteli nebo rodinou, doporučujeme několik stanů. Stany se často dělí podle počtu osob. Mnoho stanů, které jsou určeny pro dvě osoby, má stále přiměřenou velikost balení a nízkou hmotnost, takže není problém cestovat pěšky nebo na kole i se stanem.

KEMPOVÁNÍ A SPRÁVNÉ VYBAVENÍ

Kromě správného stanu byste se měli seznámit i s nezbytným vybavením pro nadcházející outdoorový výlet. Než začnete, určitě si zkontrolujte, jak na tom bude vegetace na místě a rozhodněte se, zdali vám postačí klasické kolíčky. Součástí vaší sady by měla být také sada na opravu prasklin a děr. Zejména při kempování ve vysokohorském terénu byste měli dbát na to, aby byl terén rovný a bez ostrých kamenů. Přesto se může stát, že se zem opotřebuje nebo se protrhne vnější či vnitřní stan. Než začnete, měli byste také zkontrolovat, máte vše kompletní. Není nic horšího, než si uvědomit, že polovina vybavení zůstala doma.

Mohlo by vás zajímat:

Zpět na přehled