Laufschuhe von On

INTERSPORT Blog | Doba čtení: 5 Minut

Jak vybrat správné tlumení u běžeckých bot?

Tlumení/odpružení běžeckých bot zní na první pohled slibně. Většina z nás si tento výraz spojuje s určitým komfortem, při kterém cítí značnou podporu při došlapu. Z tohoto důvodu je také tlumení jednou z nejdůležitějších vlastností běžecké obuvi. Ne všechny tlumící materiály jsou však stejné a toto téma je třeba posuzovat detailněji. Z tohoto důvodu věnujeme v tomto příspěvku zvláštní pozornost tématu tlumení běžeckých bot.

Jaký význam má tlumení u běžeckých bot?

Tlumení u běžecké obuvi popisuje schopnost při běhu tlumit nebo pohlcovat vertikální a horizontální nárazy při dopadu chodidla. Každá běžecká značka používá vlastní technologii, například společnost Nike technologii Nike Air, Asics speciální gely nebo Adidas technologii Boost. Všechny tyto systémy mají stejný cíl: zajistit co nejpohodlnější dopad a odraz.

To, že tlumení běžeckých bot zní dobře automatický neznamená, že má vždy smysl. Níže jsme pro vás vyjmenovali hlavní přednosti a zápory běžeckého tlumení:

VÝHODY TLUMENÝCH BĚŽECKÝCH BOT:

 • Těžším běžcům usnadňuje začátek a první naběhané metry, protože se snižuje zátěž kloubů, svalů a vazů.
 • Chrání klouby, vazy a svaly při běhu na tvrdém povrchu, jako je asfalt, beton, štěrk nebo zmrzlá přírodní cesta.
 • Netrénované svalstvo chodidla by si mělo nejprve zvyknout na zátěž při běhu. Pokud tedy teprve začínáte, nesáhněte hned po nejtvrdších běžeckých botách.

NEVÝHODY tlumení běžecké obuvi:

 • Pokud budete běhat delší dobu s příliš velkým tlumením, svaly na chodidlech se postupně přestanou dále rozvíjet. Naopak, dokonce můžou začít slábnout.
 • Nadměrné tlumení může způsobit, že se změní váš styl běhu.
 • Příliš mnoho tlumení může vést k nesouososti.

Pokud jde o tlumení běžeckých bot, musíte najít rovnováhu mezi dostatečným pohodlím a správnými tréninkovými podmínkami. Zejména pokud běháte často, měli byste trénovat svaly chodidel různými způsoby.

JAKÉ VYBRAT TLUMENÍ, KDYŽ MÁM PROBLÉMY S KOLENY?

Ideálně před vaším prvním běžeckým tréninkem navštivte vašeho doktora, kterému důvěřujete.

 • Nedostatečné tlumení: Jednou z příčin problémů s koleny může být nesprávně zvolené tlumení, takže běžecká bota dostatečně neodpruží tvrdý povrch. V takovém případě nelze vzniklé síly absorbovat a energie se dostává do těla, což se může projevit mimo jiné bolestí kolen.
 • Příliš mnoho tlumení:Nadměrné tlumení může také vést k problémům s koleny. Jak bylo uvedeno výše, silné odpružení podporuje nesouososti při běhu, což může vést k přetížení kolen.
 • Nevhodný běžecký styl:Může se ale také stát, že váš styl běhu není ideální. Může to být způsobeno například nesprávném držení těla, které nebylo podporováno nebo korigováno běžeckými botami a tudíž vést k problémům s koleny.

Pokud máte při běhu problémy s koleny, měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře. Může vám říct, zda lze problém vyřešit správným tlumením nebo zda potřebujete běžeckou botu, která vás postaví do pozice, která kompenzuje supinaci nebo pronaci. Každý správný prodejce by vám pak měl být schopen pomoci s výběrem vaší obuvi.

ZÁVĚR: PRO KOHO JSOU VHODNÉ BĚŽECKÉ BOTY S TLUMENÍM?

Běžecké boty s vysokým tlumením jsou vhodné především pro tyto tři skupiny lidí:

 • Lidé s vysokou tělesnou hmotností.Tlumení vhodně absorbuje síly nárazu, aby nedošlo k poškození svalů, vazů a kloubů.
 • Běžcům, kteří se sportem teprve začínají a nemají tedy dostatečně vyvinuté svaly na chodidle, doporučujeme pozvolna snižovat odpružení běžeckých bot, aby se získaly nové tréninkové podněty.
 • Běžci, kteří tráví většinu času na tvrdém povrchu jako je asfalt, beton nebo zmrzlé přírodní povrchy.

Věříme, že jsme vám poskytli pokročilé informace ohledně tlumení, pokud máte nějaké dotazy nebo připomínky k tématu, dejte nám vědět na našich sociálních sítích INSTAGRAMU a FACEBOOKU.

Přejeme Vám šťastný běh!