Menu
Hledej
INTERSPORT Blog | Doba čtení: 5 minut
Pokud lyžujete, jistě jste si všimli, že vybavení pro běžecké lyžování je trochu jiné než na svazích známých lyžařských středisek. Běžecké lyže jsou mnohem užší a lehčí. Nejen proto, aby se vešly do vyjetých stop, ale také proto, aby při klouzání kladly menší odpor. Také vázání, lyžařské boty a celý styl oblékání se odchyluje od dress code après-ski barů.
Začneme u nohou a propracujeme se až k hlavě:
Běžky jsou obvykle rozděleny do 2 nebo 3 různých typů.
Na rozdíl od běžných sjezdových lyží hraje tělesná hmotnost velmi důležitou roli, protože, jak je uvedeno u klasických běžeckých lyží, je nesmírně důležité optimální zatížení lyže v zónách stoupání a skluzu. Při nákupu je proto nejlepší nechat si poradit osobně.
Běžkařské boty nabízejí alespoň vizuální výhodu v tom, že při chůzi nevypadáte jako vrávorající lyžařský turista. Běh na lyžích je o postupu na rovném povrchu nebo ve stoupání. Boty na běžecké lyžování proto musí zaručovat určitý rozsah pohybu, aby bylo možné zvládnout delší kroky. V porovnání s běžnou botou na sjezdové lyžování je patrné, že dřík boty na běžecké lyžování je mnohem kratší. Ale to není vše, protože i zde se rozlišuje jako dříve:
Existují však i smíšené varianty nebo boty na běžky, které kombinují oba styly. Nejsou ani úplně tvrdé, ani příliš měkké. Jsou proto vhodné zejména pro běžkaře, kteří se nechtějí vázat na jeden styl a chtějí se svobodně rozhodnout, zda chtějí lesem klouzat klasicky, nebo bruslařsky.
Kdo by to byl řekl: neexistuje jen jedno vázání na běžky! Jaké překvapení. I u vázání na běžky však vyvstává otázka, jaký je váš styl lyžování. Dáváte přednost klasickému běhu na lyžích, nebo vás více láká dynamický běh na lyžích?
V současné době existují na trhu 4 různé typy vázání:
Systém Prolink je v podstatě považován za nejuniverzálnější. Mnoho vázání je navrženo tak, abyste je mohli posouvat dopředu nebo dozadu, a to buď pro rychlejší klouzání, nebo pro zvýšení tlaku na stoupací zónu.
Vázání na běžky pro pokročilé běžkaře jsou navíc užší a lehčí. Vyžadují však také lepší techniku lyžování. Při výběru vázání se ujistěte, že boty odpovídají systému vázání. Například systémy Prolink, NNN a Turnamic jsou vzájemně kompatibilní, zatímco SNS je samostatný systém, a proto vyžaduje běžkařskou botu SNS.
Oblečení na běžecké lyžování je podle očekávání přiléhavé a pružné. Není divu, protože když lyžujete několik hodin, nechcete mít na sobě těžké a tuhé lyžařské kalhoty. Nejdůležitějšími faktory pro oblečení na běžecké lyžování jsou:
Při běhu na lyžích je celé tělo v neustálém pohybu. Na jedné straně se rychle zahřejete, ale na druhé straně hrozí, že pokud nebudete správně oblečeni, snáze prochladnete. Oblečení se liší od toho, které se nosí na sjezdovkách, ale je založeno na stejném principu:
Ať už se chystáte na dovolenou na běžky nebo se jen potřebujete přemístit mezi dvěma body, ujistěte se, že máte vše s sebou.
Zde je malý seznam k balení, který vám může pomoci:
Tip! Pokud se chystáte běžet okruh, doporučujeme mít připravený batoh s dostatkem tekutin, svačinou a teplou bundou. Běh na lyžích je náročný a ne nadarmo se považuje za zimní sport. Po tréninku si můžete "dobít baterky" a zároveň si obléknout teplou zimní bundu.