Protahování u vody po tréninku

INTERSPORT Blog | Doba čtení: 5 minut

Tipy pro zotavení po tréninku: Proč jsou regenerace a strečink tak důležité!

Fyzické zdraví, obecná pohoda nebo výkonnostní trénink – motivace pro sportovní aktivity se liší a v každém případě přináší mnoho výhod. Pro dlouhodobý úspěch a vyhnutí se zraněním je klíčové být si vědom významu regenerace a protahování.

Proč jsou tyto aspekty pro sportovce tak důležité a jaké různé metody jsou k dispozici, abyste mohli optimalizovat svou regeneraci, jsme shromáždili v tomto článku.

Obsah

Proto je regenerace tak důležitá

Regenerace, neboli odpočinek po sportovní aktivitě, je klíčová pro dosahování úspěchů ve všech sportech, stejně jako cílený a pravidelný trénink. Umožňuje tělu zotavit se z námahy, předcházet zraněním a stát se dlouhodobě silnějším.

Regenerace pomáhá zejména u:

 1. Regenerace svalů: Intenzivní tréninkové jednotky vedou k mikrotraumátům ve svalech. Období regenerace umožňuje tělu tato zranění opravit a posílit svalovou hmotu.
 2. Předcházení zranění: Pravidelnou regenerací a protahováním můžete udržet své svaly a klouby pružné. To snižuje riziko zranění.
 3. Zvýšení výkonu: Dobře odpočatí můžete své tréninkové jednotky zefektivnit a zvýšit svůj výkon.
 4. Psychická regenerace: Sportovní aktivity mohou být stresující. Regenerace umožňuje mysli odpočinout si a znovu se nabít.

Čtyři způsoby, jak se zotavit

Existují různé formy regenerace, které můžete začlenit do svého tréninkového plánu.

1. Protahování

Protahování je účinná metoda, jak uvolnit svaly a zlepšit pohyblivost. Je důležité dbát na správnou formu protahování. Statické protahovací cviky mohou například zlepšit flexibilitu a sloužit k regeneraci svalů, zatímco dynamické protahování je vhodnější během rozcvičení.

Běžkyně při protahování

Výhody protahování

 • Předcházení zranění
  Svaly, šlachy a vazy se stanou flexibilnějšími. To pomáhá snížit pravděpodobnost zranění, jako jsou natažení a trhliny, protože elastické tkáně lépe reagují na zátěž.
 • Zlepšený výkon
  Dobře protažené svaly a klouby umožňují větší rozsah pohybu a zlepšují sportovní výkon. To je zvláště důležité pro aktivity, které vyžadují širokou škálu pohybů, jako je gymnastika, tanec nebo určité míčové hry.
 • Zvýšený průtok krve
  Protahování podporuje prokrvení svalů. Zlepšená cirkulace krve podporuje transport kyslíku a živin do svalů, což zase zlepšuje vytrvalost a zkracuje dobu regenerace po tréninku.
 • Zlepšení držení těla
  Protahování může pomoci korigovat svalové dysbalance, které mohou vzniknout jednostranným zatížením ve sportu. Lepší svalová rovnováha přispívá k udržení zdravého držení těla a snižuje riziko zranění.
 • Uvolnění stresu
  Protahování může pomoci uvolnit napětí a stres, protože má relaxační účinek na tělo. To přispívá nejen k fyzické, ale i k mentální pohodě.

2. Pěnový válec

Válcování pěnovým válcem, také známé jako automasáž, může uvolnit svalové napětí. Od svalů stehna přes zápěstí až po svaly zad – tuto masáž můžete využít univerzálně.

Používá se speciální pěnový válec, aby se aplikovaly techniky automasáže na svaly a fascie. Válec se umístí na zem a vlastní tělesná hmotnost se používá k vyvíjení tlaku na určité svalové skupiny.

Foam Rolling u vody

Výhody pěnového válce

 • Podpora prokrvení a regenerace
  Rolováním přes svaly se zvyšuje prokrvení. Tento zlepšený průtok krve podporuje transport kyslíku a živin do svalů, což může urychlit regeneraci po tréninku. Zároveň podporuje odstraňování metabolických odpadních produktů ze svalů.
 • Zlepšení pohyblivosti a flexibility
  Masáž pěnovým válcem může pomoci uvolnit adheze a napětí ve svalech. To může zlepšit pohyblivost a flexibilitu tím, že svaly budou pružnější. Zvýšená pohyblivost nejenže může zlepšit sportovní výkon, ale také snížit riziko zranění.
 • Úleva od svalového napětí a bolesti
  Masáž pěnovým válcem může pomoci uvolnit svalové napětí a snížit bolest svalů. Tlak na trigger pointy může uvolnit uzly nebo ztuhlost ve svalech. To může být zvláště výhodné po intenzivních tréninkových jednotkách nebo při svalové bolesti.

Důležité!

Masáž pěnovým válcem by měla být prováděna opatrně a v souladu s individuálními potřebami a fyzickými předpoklady. Nesupluje jiné důležité aspekty tréninku jako je samotné protahování a silový trénink! Jde o doplňkové opatření, které může být začleněno do celkového tréninkového programu.

Masáž pěnovým válcem po tréninku

3. Masážní pistole

Masážní pistole je efektivní nástroj pro uvolnění svalů. Tyto přenosné pomůcky vytvářejí vibrace nebo údery a jsou používány k masáži a uvolnění svalové tkáně.

Výhody masážních pistolí

 • Uvolnění svalů a zlepšení prokrvení
  Masážní pistole může pomoci uvolnit svalové napětí a zlepšit prokrvení. To může urychlit regeneraci po tréninku a podporovat flexibilitu svalů.
 • Snížení svalové bolesti
  Použití masážní pistole může pomoci zmírnit bolest svalů způsobenou intenzivním tréninkem. Podporou prokrvení a odbourání laktátu mohou tyto přístroje pomoci snížit svalovou bolest.
 • Zlepšení rozsahu pohybu
  Masážní pistole může podporovat pohyblivost kloubů tím, že uvolňuje svalovou tkáň. To je zvláště výhodné pro sportovce, kteří potřebují širší rozsah pohybů.

Tipy pro správné použití

 • Ujistěte se, že masážní hlavice je čistá, a připevněte vhodný nástavec.
 • Nepoužívejte masážní pistoli na nerozehřáté svaly. Lehké zahřátí před použitím může pomoci připravit svaly na masáž.
 • Začněte s nízkým tlakem a přizpůsob ho podle potřeby. Přílišný tlak může být nepříjemný a dokonce vést k zraněním.
 • Pomalu jezděte přes masírovanou oblast a soustřeďte se na místa s napětím nebo bolestí.
 • Nepoužívejte masážní pistoli příliš dlouho na jednom místě, aby nedošlo k přestimulaci a možným zraněním.

Masážní pistole slouží jako doplňkový nástroj na podporu regenerace svalů a uvolnění.

4. Výživa

Správná výživa hraje v regeneraci klíčovou roli. Dbejte na to, abyste přijímali dostatek bílkovin pro opravu svalů i sacharidů pro doplnění energetických zásob.

Pamatujte na pití!

Tipy pro regeneraci prostřednictvím stravy

 • Pijte ihned po tréninku a před jídlem, abyste podpořili prokrvení žaludku a tím předešli bolestem břicha.
 • Správné jídlo: Sacharidy, bílkoviny, vitamíny a minerály by měly být konzumovány vyváženě.
 • Příliš mnoho tuku brání ukládání sacharidů a zpomaluje vstřebávání bílkovin. To brzdí regeneraci.
 • Nejezte těžce stravitelná jídla (např. luštěniny). Alkohol a tuky jsou špatné pro regeneraci. Tuk je pro trávení náročný, což se může odrážet v následné zvýšené únavě.
 • Věnujte si čas při jídle: Trvá chvíli, než se dostaví pocit sytosti. Vyvarujte se rozptýlení (televize, mobilní telefon, …), protože tak méně cítíte pocit sytosti. Jídlo ve společnosti není problém.
 • 2 porce ovoce / 3 porce zeleniny denně.
 • Celozrnné produkty na déle zasytí. Tělo musí oddělit slupku od zrna. Výsledkem je aktivnější trávení a vláknina ze slupky.
 • Klasika, která se často ignoruje: Dbejte na dostatek spánku.

Regenerace a volný den

Vedle výše uvedených metod je důležité také správně využít takzvaný "volný den". Volný den neznamená, že byste měli trávit celý den na gauči, ale můžete svůj trénink udělat volnější.

Volný den dává možnost vnést do svého každodenního života změnu nebo vyzkoušet nové sporty v uvolněné formě. Využijte svůj volný den k aktivnímu odpočinku – ale nepřehánějte! Lehká jízda na kole, uvolněná procházka nebo lekce jógy k jemnému protažení svalů jsou ideální možnosti.

Meditace

Tipy pro volný den

 • Protahování a mobilizace
  Využijte den k zlepšení své pohyblivosti. Pár minut protahování může udělat zázraky.
 • Nepodceňujte stravu
  Dbejte i ve svůj volný den na vyváženou stravu, aby svaly dostaly potřebné živiny.
 • Mentální odpočinek
  Volný den je také dobrá doba pro mentální odpočinek. Čtěte knihu, meditujte nebo provádějte relaxační dechové cvičení.
Jóga

Ať už jste amatér nebo profesionál, regenerace je integrální součástí úspěšného tréninkového plánu a pomáhá i v každodenním životě.

Správná opatření, jako je protahování, použití masážního válce a masážní pistole mohou zlepšit regeneraci, zatímco vyvážená strava optimálně podporuje tělo. Využijte svůj odpočinkový den moudře k fyzické i mentální regeneraci a buďte připraveni na nové sportovní výzvy.