Helmy • Cyklistika69
Cyklistická přilba je více než jen doporučená pro bezpečnou jízdu na kole. Ochrana hlavy není důležitá jen při jízdě na horském kole. V každodenním silničním provozu dochází opakovaně k nehodám, které mají za následek vážná poranění hlavy. Těm lze předejít vhodnou cyklistickou přilbou. Obzvlášť důležité jsou dětské přilby. Speciální technologie zajišťují dostatečnou bezpečnost, zatímco větrací otvory a ochrana proti hmyzu zvyšují komfort nošení. V internetovém obchodě INTERSPORT najdete řadu sportovních i klasických cyklistických přileb pro ženy, muže i děti.
NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY TÝKAJÍCÍ SE CYKLISTICKÝCH HELEM:
Nejdůležitější věcí, kterou je třeba u cyklistické přilby hledat, je správná velikost. Pokud vám na hlavě klouže, není helma bezpečná. Proto je důležité, aby měla dostatečné možnosti nastavení, aby se vám helma co nejlépe přizpůsobila. Pozornost byste měli věnovat také dostatečnému odvětrávání, které se hodí zejména v létě, a také se síťkami proti hmyzu. V závislosti na požadavcích jsou užitečnou součástí výbavy přilby také sluneční clona a kšilt.
Cyklistická helma by se měla měnit přibližně každých 3 až 5 let, a to i v případě, že byla používána jen zřídka. Důvodem je především únava materiálu: Helma časem zkřehne, zejména pokud byla často vystavena UV záření nebo teplu. V důsledku toho se v případě pádu snadněji roztříští a přestane poskytovat dostatečnou ochranu. V závislosti na účelu a četnosti používání by měla být cyklistická helma vyměněna spíše dříve než později. Pečlivé zacházení a skladování na chladném a suchém místě může její životnost poněkud prodloužit. Důležité: Helma by měla být po pádu vždy vyměněna! I když zvenku nevypadá poškozeně, uvnitř může být poškozená.
Dobrou cyklistickou helmu lze pořídit již za 700 Kč, i když dětské přilby mohou být o něco levnější. V zásadě musí všechny cyklistické přilby prodávané v EU splňovat stejné normy a požadavky na bezpečnost. Čím kvalitnější a lépe vybavený model, tím vyšší cena. Někteří výrobci používají speciální technologie, například MIPS, díky nimž je cyklistická helma ještě bezpečnější. Moderní materiály snižují například hmotnost, což je výhodou zejména při delších cestách nebo v létě.
Existují různé typy cyklistických helem v závislosti na účelu použití. Základní rozlišení je mezi helmami s tvrdou skořepinou a helmami s mikroskořepinou. Hardshell helmy mají silnější vnější skořepinu z tvrdého plastu nebo karbonu a používají se hlavně ve sjezdovém odvětví. Mikroshellové helmy s plastovou vnější skořepinou jsou nejběžnější a používají se například v rekreačním nebo závodním sektoru. Mezi další rozdíly v cyklistických helmách patří konstrukce vnější skořepiny, další bezpečnostní funkce, jako je MIPS, větrání, hmotnost a různé možnosti nastavení. Odborníci nyní nedoporučují používat lehké softshellové helmy, které se dříve používaly častěji.