Batohy • Turistika
56Nejdůležitější věcí pro vaše outdoorové dobrodružství je turistický batoh. Bez ohledu na to, jakou túru jste naplánovali, turistický batoh by měl mít dobrý ventilační systém, individuálně nastavitelný zádový systém a polstrované bederní pásy, aby se pohodlně nosil. Měl by také nabídnout dostatek úložného prostoru pro láhev s vodou, pláštěnku, turistickou bundu atd. V našem sortimentu máme turistické batohy, trekingové batohy, cestovní batohy, ale také batohy na denní nošení od značek Deuter MAMMUT, McKINLEY a ORTOVOX.
Trekingový batoh (> 35 l) - tak se dá unést větší zátěž
Takto je vyrobený trekingový batoh
Tento typ batohu se obvykle skládá z úložné kapsy se šňůrkou na stažení, oddílu ve víku, bočních kapes a spodního oddílu. Kapsa ve víku je často rozdělena několika oddíly na zip. Mnoho menších kapes na vnější straně umožňují rychlý přístup k určitým předmětům. Pomocí vnějších gumových popruhů a poutek lze připevnit spací pytel a karimatku. Vysoce kvalitní zipy zaručují dlouhou životnost produktu. Voděodolný materiál se stará o to, že je dešťová voda odváděna pryč. Díky hliníkovým vzpěrám, které jsou integrovány v zádové části, je zátěž dobře rozložena a váha se dá snadněji zdolat. Měkké polstrování zádové části se stará o komfort při nošení také na dlouhých túrách.
Jsou trekingové batohy voděodolné a vodotěsné?
Většina trekingových batohů je voděodolná, což ještě nemusí znamenat, že jsou také vodotěsné. Malými otvory na zipech může voda proniknout do vnitřní části batohu. Řešením tohoto problému jsou pláštěnky na batohy. Jen prostřednictvím pláštěnky na batoh lze garantovat, že jsou vaše věci chráněny před vodou. Batohy s pláštěnkami jsou obzvlášť praktické. I pomocí suchého sáčku můžete uchránit vaše dokumenty a jiné cenné předměty před vlhkostí.
Správně zabalit trekingový batoh
Co je naprosto nezbytné a musí se zabalit, a co může zůstat doma? Zpravidla platí, že člověk by měl po delší dobu nosit nejvýše 25% své tělesné hmotnosti. Obzvláště u trekingových batohů pro ženy je vhodné řídit se touto radou. Muži, kteří jsou fyzicky fit, to mohou zkusit i s třetinou své tělesné hmotnosti. Těžké předměty přijdou přímo na záda, lehké věci, jako karimatka a spací pytel, do spodního oddílu a do bočních kapes můžete uložit svačinu a nápoje. Oblečení, jídlo a jiné vybavení jsou rovnoměrně uloženy po obou stranách v hlavní kapse. Tímto rozdělením zabráníte tomu, aby vás zátěž táhla dozadu. Důležité drobnosti, které potřebujete mít rychle po ruce, přijdou do kapsy ve víku. Cennosti, jako např. cestovní pas, by měly být uloženy hluboko dospodu, aby byly lépe chráněny před krádeží.
Toto by nemělo ve vašem turistickém batohu chybět:
pláštěnka na batoh: tak jsou vaše cennosti v bezpečí před větrem a počasím
sada na opravení nebo šicí potřeby: na dlouhých trekingových túrách se může snadno stát, že se uvolní nějaké poutko nebo popruh, měli byste být vždy připraveni na nejhorší scénář
čelovka: při neočekávaném příchodu tmy nebo když sejdete z cesty, se může stát čelovka zachráncem vašeho života
sada první pomoci: i když jste pouze na jednodenním výletě, měli byste být vždy připraveni na možná zranění
Batoh na túry
V porovnání s trekingovým batohem je batoh na túry o něco menší, ale při objemu do 50 litrů do něj můžete ještě stále uložit spoustu věcí na delší túry po horách. Podle svým vlastností jsou batohy na túry určeny především na speciální aktivity.
Paleta sahá od modelů pro vícedenní túry, přes batohy na lezení i na ledovce, až po modely, které jsou vhodné na zimu, a proto jsou ideální na běžkařské a skialpové túry.
Zádový systém u batohů na túry vypadá obvykle lehčí, ale i tyto modely se vyznačují extrémně dobrým usazením a vysokou volností pohybu.
U mládeže jsou batohy na túry oblíbeným společníkem na festivaly.