Horská kola • Cyklistika34
Horské kolo (také MTB) vám umožní brázdit nerovný terén s lehkostí. Vyznačuje se širokým pláštěm s hrubým vzorkem a odpružením pro co nejlepší zážitek z jízdy. Rádi poradíme, jak vybrat třeba velikost nebo odpružení tak, abyste byli na vaše další cyklistické dobrodružství co nejlépe připraveni.
Nejčastější dotazy týkající se horských kol
Horské kolo, často označované zkratkou MTB (Mountain Bike), je navrženo pro jízdu v terénu mimo zpevněné cesty. Rozpoznáte ho podle robustních plášťů s výrazným vzorkem, které zajišťují lepší přilnavost na kluzkém nebo nerovném povrchu – na rozdíl od městských či silničních kol. Standardně nebývá vybaveno odrazkami, světly, zvonkem, nosičem brašen ani chráničem řetězu. Klíčovou vlastností je odpružení, díky kterému zvládá skoky, překážky a velké zatížení v náročném terénu.
Horské kolo je ideální pro sportovně založené jezdce, kteří milují dobrodružství v terénu – ať už na turistických stezkách, v horách za špatného počasí, nebo při adrenalinových sjezdech. Skvěle poslouží i jako nástroj pro trénink kondice a vytrvalosti. Jízda na horském kole nejen zlepší vaši fyzickou formu, ale také vám umožní objevovat přírodu z nové perspektivy.
Horská kola obvykle nabízejí dvě hlavní velikosti pneumatik: 27,5" a 29". Správná volba závisí na typu kola a vašem stylu jízdy. Menší velikost 26" se dnes používá hlavně u specifických modelů, jako jsou freeride, dirt jump nebo dětská kola. Větší kola (29") lépe překonávají překážky, zatímco menší (27,5") nabízejí lepší ovladatelnost.
I když je jízda na horském kole zábavná, není dovoleno jezdit na horském kole všude. Proto existují velmi přesná pravidla, kde můžete a kde nemůžete jezdit na horském kole v přírodě. Například lesní zákon stanoví, že do lesa můžete vjíždět za účelem rekreace. Jízda na koni je však povolena pouze se souhlasem vlastníka lesa. To naopak znamená, že V Rakousku není jízda na horském kole po lesních a turistických stezkách obecně povolena.
Také jízda na zemědělské půdě podléhá povolení. Pokud chcete jezdit na horském kole v parcích nebo na veřejné zeleni, měli byste si předem ověřit místní policejní předpisy. I zde je jízda na horském kole obecně zakázána - pokud nejsou stezky pro cyklistiku výslovně povoleny. Horské kolo však můžete používat na veřejných silnicích a cyklostezkách stejně jako na speciálně vyznačených stezkách v lese nebo v horách. Nejoblíbenější trasy pro horská kola vám rádi poradí odborníci z INTERSPORTU na místě!
V INTERSPORTU najdete horská kola přizpůsobená různým stylům jízdy:
- Cross country kolo: Lehké a výkonné, ideální pro závody na lesních a polních cestách.
- All-mountain kolo: Univerzální na túry, stoupání i středně náročné skoky.
- Sjezdové kolo: Navrženo pro rychlé sjezdy po strmých trasách s nízkým sedlem pro optimální stabilitu.
- Freeride kolo: Kombinace sjezdového a cross country stylu pro technický terén a dlouhé skoky.
- Fat bike: S extra širokými plášti pro jízdu ve sněhu, písku či sypkém terénu.
Každý typ má své přednosti – vyberte si podle svých cílů.
Výběr horského kola závisí na vašich preferencích a terénu, kde budete jezdit. Cross country, freeride nebo downhill – každý typ má specifické vlastnosti pro různé účely. Než si vyberete, zvažte, jaké stezky chcete zdolávat. V INTERSPORTU si můžete modely vyzkoušet a najít to pravé MTB přesně pro vás.