Doprava zdarma při objednávce nad 1500 KčVrácení zboží do 14 dnůRADY A BLOG PRO SPORTOVCE

Technika jízdy: 7 tipů pro větší jistotu a plynulost na trailu

Jezdec na horském kole v náklonu během jízdy klopenou zatáčkou na flow trailu

Horská cyklistika není jen o šlapání do pedálů. V náročném terénu nebo při rychlých sjezdech hraje klíčovou roli technika, držení těla a kontrola nad kolem. Se správnou technikou jízdy budete jezdit bezpečněji a s větší radostí.

Proč je technika jízdy tak důležitá?

Mnoho hobby bikerů podceňuje, jak zásadní je dobrá jízdní technika pro kontrolu a bezpečnost. Kdo neví, jak správně brzdit, přesouvat váhu nebo volit ideální stopu, snadno v zatáčkách ztrácí stabilitu nebo raději slézá před překážkami. Přitom jde často jen o základní chyby, kterým se dá snadno vyhnout – právě na to se zaměřují kurzy jízdní techniky.

Jedním z klíčových prvků je správná základní pozice. Ta zajišťuje rovnováhu a rychlé reakce při výjezdech, sjezdech i technických pasážích. Obzvlášť důležitá je na uměle vytvořených trailech s vlnami, klopenkami a menšími skoky – tzv. flowtrailech. Ty díky plynulé jízdě představují ideální vstup do světa MTB – ale i pokročilí a profíci si tu přijdou na své.

Aby byl začátek jednodušší, tady je sedm základních technik, díky kterým si na kole udržíte správný postoj.

Základní pozice

Na kole sice většinu času sedíte, ale u základní pozice platí: umět stát! Právě tenhle postoj je výchozím i cílovým bodem pro všechny důležité situace – od zatáčení po brždění.

Jak na to správně: Postavte se na střed kola, nad osu pedálů, přičemž oba pedály jsou ve stejné výšce. Postavte se vzpřímeně a rozložte váhu rovnoměrně na oba pedály. Paty tlačte dolů. Abyste mohli tlumit nárazy a nerovnosti, lehce pokrčte kolena a lokty. Lokty směřují ven a brada směrem k řídítkám. Zaměřte pohled daleko dopředu, abyste mohli rychle reagovat na terén. Ukazováčky mějte na brzdových páčkách, takže jste připraveni kdykoliv brzdit.

Horský cyklista sjíždí lesní singletrail mezi stromy

Projíždění zatáček

Aby bylo projetí zatáčky bezpečné, musí spolupracovat hlava, ruce, ramena i boky. Při sportovní jízdě se do zatáčky nenajíždí vzpřímeně – kolo se naklání dovnitř, tedy směrem k zemi. Pro lepší stabilitu v náklonu se těžiště přesouvá na vnější pedál, který je dole.

Jak na to správně:

  • Lokty a kolena jsou lehce pokrčené a pohyblivé. Tělo tak automaticky odpružuje nerovnosti a zároveň se těžiště přenáší dolů, díky čemuž drží kolo v zatáčce lépe.

  • Čím širší oblouk zvolíte, tím lépe. Zatáčku začněte najíždět z vnější strany, ve vrcholu ji stáhněte k vnitřku a na výjezdu se nechte opět vynést ven. Díky tomu vás to tolik "nehodí" do strany a můžete projet rychleji a bezpečněji.

  • V zatáčce byste měli brzdit jen velmi jemně – nebo ještě lépe, vůbec. Prudké brždění v zatáčce je jednou z nejčastějších příčin pádů.

  • Co se týče směru pohledu: Když najíždíte na zatáčku, díváte se do její přední části. A když do zatáčky vjíždíte, zaměřte pohled už na její konec. Během průjezdu zatáčkou by měl váš pohled plynule sledovat trasu – neměl by být upnutý na jedno místo.

Jezdec na horském kole v náklonu během jízdy klopenou zatáčkou na flow trailu

Směr pohledu

V náročném terénu se většina hobby jezdců příliš soustředí na prostor těsně před předním kolem. Jenže takhle nelze dobře zvolit ideální stopu a je těžké včas zareagovat na překážky, jako jsou kameny nebo kořeny.

Jak na to správně:

  • Pohled by měl neustále přecházet mezi místem těsně před kolem a několika metry před vámi. Čím rychleji jedete, tím dál dopředu byste se měli dívat. Jen tak si najdete ideální stopu, pojedete plynule a zvládnete včas reagovat na překážky v terénu.

Brždění

Zkušení jezdci používají téměř výhradně přední brzdu a mají k tomu dobré důvody: při stejné síle na páčce má přední brzda téměř dvojnásobný brzdný účinek oproti zadní. Zadní kolo se totiž snadno zablokuje, což prodlouží brzdnou dráhu a výrazně ztíží ovládání kola. Efektivní a bezpečné brždění přední brzdou ale vyžaduje cit a aktivní práci s těžištěm.

Jak na to správně:

  • Z výchozí základní pozice posuňte těžiště dozadu.

  • Zachovejte středovou pozici těla, ale více pokrčte ruce a posuňte těžiště mírně šikmo za sedlo.
    Důvodem ohnutí paží je, abyste si i při silném brždění udrželi možnost kolo ovládat.

  • Čím silněji brzdíte, tím výraznější musí být vyrovnávací pohyb těla. Jakmile přestanete brzdit, vraťte se zpět do základní pozice.

  • Pokud se vám zablokuje některé kolo, okamžitě uvolněte příslušnou brzdu a pak opět jemně hledejte její maximální možný účinek.

Při velmi prudkých sjezdech má zadní brzda jen malý efekt. Tip: Správné dávkování brzdné síly mezi předním a zadním kolem – které se liší podle sklonu a povrchu – je potřeba neustále trénovat, aby se z něj stala automatická dovednost.

Jízda do kopce

Při prudkém výjezdu se zpravidla jezdí v sedle – to zajišťuje lepší přilnavost zadního kola a klidnější jízdu. Aby přední kolo zůstalo na zemi, je potřeba přikrčit trup nízko nad řídítka. Lokty by měly být co nejblíže u kolen. Horní část těla zůstává klidná a svaly napnuté – tím vzniká stabilní základ pro efektivní šlapání.

Ruce působí na řídítka tahem směrem dozadu a dolů, a to souhlasně s nohama – tedy pravá noha, pravá ruka atd. Zbytečný pohyb řídítky ztěžuje vedení kola po ideální stopě. Čím je stoupání prudší, tím více se přesuňte na špičku sedla.

A ještě důležitá věc: při výjezdu je klíčové šlapat rovnoměrně a silově – zběsilé a nepravidelné šlapání rozkmitá celé kolo a ubere na stabilitě.

Dva cyklisté projíždějí horský trail s výhledem na údolí a jezero

Rozjezd ve strmém stoupání

S dobrou technikou to není žádná věda – i na strmém kopci se dá v pohodě rozjet. Klíč je v tom, přenést těžiště dopředu. Nejlépe tak, že si sednete na špičku sedla, pokrčíte ruce a trup přiblížíte k řídítkům. Pohled směřuje dopředu, přesně tam, kam chcete jet.

Při rozjezdu by měla být jedna kliková páka (pedál) rovnoběžně s dolní trubkou rámu – tedy ve vodorovné poloze. Převod zvolte podle sklonu svahu. A pozor – i po rozjezdu zůstaňte chvíli v této pozici, dokud nezískáte stabilitu.

Jízda z kopce

Začátečníci často ze strachu zůstanou při sjezdu sedět v sedle. Jenže při jízdě z kopce byste se měli co nejdříve zvednout ze sedla a přejít do základní pozice (viz bod 1)!

Díky tomu můžete rychleji přenášet váhu, lépe tlumit nerovnosti a okamžitě reagovat při řízení.

Dva cyklisté projíždějí horský trail s výhledem na údolí a jezero

Užijte si to naplno!

Přejeme spoustu parádních chvil a zážitků, na které se jen tak nezapomíná. S trochou techniky v ruce bude jízda bezpečnější – a hlavně ještě větší zábava. A kdyby tvé kolo potřebovalo trochu péče? Stavte se u nás na servis v INTERSPORTu, postaráme se, aby šlapalo jako hodinky.

Doporučené pro vás

Gasgas G Enduro 2.0 elektrokolo v horském terénu s vidlicí RockShox Domain a motorem Yamaha
CyklistikaRecenze: Gasgas G Enduro 2.0
Blog Recenze Genesis E-pro MTB
CyklistikaRecenze elektrokola: Genesis E-Pro MTB 1.2 PT 29
CyklistikaKola Polygon: Zkroťte každou stezku