Dresy • Fotbal
23Fotbalové dresy jsou mnohem víc než jen sportovní oblečení. V našich zeměpisných šířkách je fotbal jako malé náboženství, žádný jiný sport není tak populární, a proto se dresy nenosí jen na stadionu a na hřišti, ale čím dál častěji také jako stylová trička pro volné chvíle.
Fotbalové oblečení
Bavlna vs. Polyester
Materiál fotbalových dresů hraje při hraní velkou roli: Přestože je bavlna díky svým vlastnostem velmi žádaná, trička z tohoto materiálu nejsou pro sport vhodnou volbou. Vlákna této tkaniny příliš rychle absorbují pot, ale nejsou schopna tuto vlhkost opět uvolnit. Výsledkem je, že tričko se po krátké době přilepí na tělo. Z tohoto důvodu dnes známí výrobci, jako je Nike nebo Adidas, vyrábějí své dresy převážně ze syntetických vláken, jako je polyester. Tato vlákna jsou optimalizována tak, aby co nejrychleji odváděla pot, aby se mohl odpařit.
Cirkulace vzduchu
Další výhodou syntetických vláken je cirkulace vzduchu. Polyester zajišťuje, že teplý vzduch může mezi tělem a dresem proudit, zatímco chladnější vzduch může pronikat zvenčí. Dres tak zajišťuje jednoduchou, ale účinnou regulaci tělesné teploty. Ve srovnání s bavlnou jsou dresy ze syntetických vláken také mnohem odolnější a snadno se udržují. Pro tyto vlastnosti a technologie existuje mnoho různých názvů. V konečném důsledku je však jedno, zda zvolíte "Climalite", "Keep-dry function" nebo "Ventilation" - rozhodující je schopnost výměny vzduchu mezi teplým a studeným vzduchem. Některé fotbalové dresy mají za tímto účelem také síťované vložky. Síťovina je tenký, hrubě síťovaný polyesterový materiál, který dále zvyšuje transport vlhkosti. Tento materiál má však také jednu nevýhodu - ve srovnání s běžným polyesterem není tak odolný, takže je náchylnější k roztržení a dalším známkám opotřebení, ke kterým dochází během hry.
Střih dresů
Fotbalové dresy jsou buď přiléhavé, nebo spíše široké a volné. Obojí má své výhody i nevýhody.
Přiléhavé dresy mají své výhody, zejména pro profesionální fotbalisty. Soupeři se jich nemohou tak snadno držet, a tím hráče brzdit.
Širší střih dresů zase nabízí větší volnost pohybu a zajišťuje ochlazování pokožky během hry.
Mimochodem, pro ženy existují dresy speciálně přizpůsobené ženské postavě: jsou vypasované v oblasti boků a obvykle mají o něco užší střih přes hrudník, aby se daly nosit se sportovní podprsenkou.
Fotbalové dresy pro celé týmy
Fotbalové dresy, ve kterých trénujete několikrát týdně se samozřejmě opotřebují mnohem rychleji než ty, která nosí jen sváteční hráči. Z tohoto důvodu se téměř každou sezónu objednávají nové sady dresů. Pokud máte naplánovat vybavení pro celý tým, musíte postupovat podle jiných zásad než ten, kdo si chce jako fanoušek koupit pouze jeden dres. Fotbalové dresy jsou dnes k dostání v širokém spektru cenových kategorií v závislosti na kvalitě zpracování. Zejména u tréninkových dresů však nemusí jít o nejdražší materiál. Čím lépe dresy odvádějí vlhkost, tím jsou tenčí a náchylnější k opotřebení.
Správná péče o dresy
Dresy jsou během tréninku vystaveny nejrůznějším zátěžím a je třeba je pravidelně prát, aby hráčům poskytovaly co nejlepší komfort. Jelikož jsou trička obvykle vyrobena ze 100 % polyesteru, jejich údržba je poměrně snadná a lze je bez problémů prát v pračce až na 40 stupňů. Měly by se však používat pouze jemné prací prostředky a žádná změkčovadla. Protože materiál rychle schne, není nutné je po vyprání dávat do sušičky. Zcela postačí je pověsit a nechat uschnout na vzduchu. Aby nedošlo k poškození potisku, doporučuje se jej před praním otočit naruby.