Doprava zdarma při objednávce nad 1500 KčVrácení zboží do 14 dnůRADY A BLOG PRO SPORTOVCE

Praní spacáku: zde je návod, jak na to!

Po náročné túře je skvělé užívat si západ slunce v pohodlí spacáku, pokud však není zatuchlý z loňské sezóny. V tomto článku najdete tipy, jak správně prát a udržovat spací pytel.

OBSAH

OBECNÉ INFORMACE O SPACÍCH PYTLÍCH

V zásadě byste měli prát spací pytel pouze tehdy, pokud je to naprosto nezbytné. Příliš časté praní, ať už v ruce nebo v pračce, způsobí, že spacák ztratí svůj loft/cuin (specifikovaná jednotka pro tloušťku spacího pytle). Hovoří se také o tzv. plnivosti (Fill power, Bauschkraft ) což znamená schopnost se po stlačení opět rozšířit a zaujmout maximální objem. V souladu s mottem tak často, jak je to nutné, ale co nejméně, je třeba nejprve zjistit, kdy je nutné dát spacák do pračky. Většinu nečistot však lze odstranit vlažnou vodou, jemnou houbou a trochou prostředku na mytí nádobí. Totéž platí pro lehké stopy po potu nebo zbytky kůže. A přesto po určité době je nevyhnutelné podrobit svůj milovaný spacák po kempování regeneraci.

PRANÍ SPACÍHO PYTLE

Nezáleží na tom, zda se jedná o mumiový, trekový nebo jiný typ spacího pytle. Nejdůležitější rozdíl spočívá v materiálu. Pokud máte jeden nebo více péřových spacích pytlů, měli byste být o něco šetrnější. To samozřejmě neznamená, že byste měli syntetický spací pytel házet do pračky tak často, jak se vám zachce.

Než se dostaneme k rozdílům, přinášíme vám několik tipů nebo krátký kontrolní seznam (platí pro každý typ spacího pytle bez ohledu na materiál):


  1. Dodržujte pokyny výrobce spacího pytle a řiďte se jimi.
  2. V případě potřeby nechte spací pytel vyvětrat a případně opakujte proces podruhé.
  3. Před praním opravte případná poškození v podobě trhlin apod.
  4. Rozvažte všechny šňůrky a zavřete zipy a suché zipy.
  5. Otočte spacák naruby! Tím ochráníte vnější vrstvu a zároveň vyčistíte vnitřní.
  6. Připravte si speciální prací prostředek na péřové spací pytle.
  7. Ruce pryč od aviváže!


PÉŘOVÝ SPACÍ PYTEL: JAK PRÁT SPACÍ PYTEL V RUCE

Peří je velmi choulostivé, a proto doporučujeme péřový spacák prát v ruce.

  1. Nejlepší je napustit vanu vlažnou vodou a přidat trochu pracího prostředku.
  2. Položte spacák do vany a ujistěte se, že je celá tkanina mokrá. Snažte se však vyhnout hrubému hnětení a tření, abyste ochránili jemné švy a membrány.
  3. Jakmile z vnitřku spacího pytle unikne všechen vzduch, můžete jej nechat namočený až hodinu, v závislosti na tom, jak moc je znečištěný.
  4. Zvláště znečištěné povrchy pečlivě očistěte houbičkou.
  5. Vypusťte vodu a opláchněte spacák studenou vodou, dokud se již netvoří pěna.
  6. Zbylou vodu nechte asi 15 minut odkapávat, aniž byste ji vymačkávali nebo spacákem hnětli či kroutili

SYNTETICKÝ SPACÍ PYTEL: SPRÁVNÉ PRANÍ VAŠEHO SPACÍHO PYTLE V PRAČCE

Syntetická vlákna toho na rozdíl od choulostivého prachového peří vydrží o něco více, a proto je zde kromě ručního praní na výběr i pračka. I zde byste však měli nejprve projít výše uvedený obecný kontrolní seznam. Takový spacák absorbuje hodně vody. Ujistěte se, že má váš buben dostatečnou nosnost. Pro zimní spací pytel potřebujete buben s nosností přibližně 7kg.


Nyní k praní:

  1. Projděte si obecný kontrolní seznam.
  2. Použijte prací prostředek na funkční nebo jemný prací prostředek na syntetická vlákna.
  3. Nastavte šetrný prací cyklus (ne více než 30 stupňů)!
  4. Po mycím cyklu následuje několik procesů máchání, dokud se v bubnu netvoří již žádná pěna.
  5. Ždímání: Při přibližně 500 otáčkách (ne více!). Spací pytel musí být co nejvíce zbaven vody, než se pověsí k sušení.


TAKHLE SUŠÍM SVŮJ SPACÁK

Nyní, když je ruční praní u konce, přejděme k sušení. Ale pozor, pokud si myslíte, že je dobrý nápad hodit svůj spacák do sušičky na extra suchý režim, riskujete poškození materiálu.

Jak u spacích pytlů ze syntetických vláken, tak u péřových spacích pytlů by měl spací pytel viset vodorovně přes tyč nebo sušák - nejlépe nad odtokem nebo někde venku, kde nebude viset na přímém slunci.

Pokud spací pytel zavěsíte pouze za zadní díl, hrozí, že náplň sklouzne dolů. To vede k výrazně delší době sušení a nerovnoměrnému rozložení vláken. Sušení na vzduchu trvá dlouho. Několikerým otočením a jemným protřepáním se vlákna vysuší rychleji, aniž by se materiál poškodil.

Po dvou až třech dnech na vzduchu můžete přejít k dalšímu kroku. Sušička!

SPACÍ PYTEL V SUŠIČCE: NA CO SI DÁT POZOR!

  1. Ujistěte se nejprve, že se spacák několik dní sušil na vzduchu.
  2. Používejte pouze velmi nízké teploty nebo šetrný cyklus sušení, pokud je k dispozici.
  3. Náš tip: Vložte do sušičky až 6 tenisových míčků. To způsobí, že se peří během sušení dodatečně uvolní a rovnoměrně rozprostře.
  4. Váš spací pytel je nyní zcela vyprán a vysušen. Nyní ho můžete znovu srolovat a hodit do skříně - STOP!


TAKTO BYSTE MĚLI SKLADOVAT SVŮJ SPACÍ PYTEL

Ať už po praní nebo po kempování. Pokud chcete zachovat spacák dlouhodobě, ale zároveň jej chcete chránit před nepříjemnými pachy, měli byste myslet i na skladování. Zápach se obzvláště dobře vyvíjí v chladných a vlhkých místnostech, proto byste měli dbát na to, abyste spací pytel uložili na místě, kde je sucho a kde nebude absorbovat zápach.

Abyste prodloužili životnost a zbavili vlákna nepříjemných pachů, měli byste spací pytel skladovat v síťovaném vaku – ten umožňuje větší cirkulaci vzduchu v tkanině. Pokud chcete pro svůj spací pytel udělat něco dobrého, můžete si také koupit vložku. „Spacák ve spacáku“, který chrání vlastní materiál. Získáte tím také další hřejivou vrstvu.

Doufáme, že se vám tento krátký průvodce praním a péčí o spací pytel ze syntetických vláken nebo o péřový spací pytel líbil. Uvidíme se příště.

OutdoorTestujeme X-Adventure GTX: Salomonky, co zvládnou i singletrack pro otrlé
OutdoorCMP Fix Hood: Mikina odolná i vůči medvědímu pohledu
OutdoorOutdoor kolekce CMP: Testování v rytmu horských stezek