Outdoor
Balení batohu na vícedenní túru
Když zavřete dveře auta, popadnete batoh a s očekáváním se podíváte k prvnímu vrcholu plánované túry, vždycky v sobě máte trochu obav - opravdu jste při balení na nic nezapomněli?
Obsah
Co s sebou na delší túru?
Co když vás přemůže únava hned na začátku, protože jste se rozhodli, že příbory jsou nezbytností pro delší túru? Již z názvu je vám asi jasné, o co v článku půjde: co byste při balení na vícedenní túru neměli opomenout, aniž byste si přetížili záda? Přestože můžete mít pokušení zabalit více věcí, existují určité nezbytnosti, které by ve vašem batohu rozhodně neměly chybět. V tomto článku vám ukážeme, které to jsou!
Představte si následující situaci: Naplánovali jste si s přáteli letní výlet na horskou chatu - žádné lezecké pasáže, kde se musíte jistit, jen zábava! Proč je tento plán důležitý? Každý organizuje své výlety jinak, ať už jde o vícedenní túry s lezeckými pasážemi, na které potřebujete helmu a set na via ferratu, nebo o několikadenní zimní lyžařskou túru. Tento článek si klade za cíl zdůraznit, že univerzální balicí seznam pro každého neexistuje. Ať už se rozhodnete přibalit turistické hole nebo mušle z poslední dovolené, je důležité přizpůsobit seznam svým individuálním potřebám a plánům.
JAKÝ BATOH JE VHODNÝ NA VÍCEDENNÍ TÚRU?
Než se ale dostaneme k otázce, co si zabalíte do svého batohu, měli byste si být jisti, že jste si vůbec připravili správný batoh. Batohy lze v zásadě rozdělit do těchto kategorií: Jednodenní batohy na 1-2 dny, vícedenní/trekingové batohy (3-5 dní) a "velké cestovní" batohy (6+ dní). Existují samozřejmě i přesnější klasifikace, ale o těch bude pojednáno v jiném příspěvku.
Obecně se velikosti batohů udávají v litrech a popisují tak objem náplně. Pro naše plánované dobrodružství potřebujeme vícedenní nebo trekový batoh. Potřebujeme tedy batoh, do kterého se vejdou základní věci na 3-5 dní. Pro tento rozsah je optimální objem 50 - 70 litrů. Každý batoh je jiný, takže neexistuje správné nebo špatné řešení. Každý batoh nabízí více či méně funkcí, které odpovídají jeho potřebám. V našem příkladu předpokládáme, že budete přespávat v různých chatách. Nemusíte si tedy balit stan ani nádobí na vaření.
JAK SPRÁVNĚ SBALIT TREKINGOVÝ BATOH: CO SI MÁM VZÍT S SEBOU?
Aby byla celá věc trochu strukturovanější, rozdělili jsme následující balící seznam do malých kategorií. Předem si také zjistěte, zda je po cestě možnost ručního praní oblečení - to může ušetřit spoustu váhy, pokud zpocené oblečení krátce vymácháte večer při západu slunce. Méně zavazadel v batohu je přeci jen lehčí náklad i pro vaše záda. Zde jsou naše tipy:
OBLEČENÍ / PRÁDLO:
- Bunda do deště / Softshellová bunda
- Fleecová mikina (pro chladné letní noci na horách)
- Turistická obuv (tlumení obuvi by mělo být schopné odpružit váhu vaši i batohu)
- Dlouhé turistické kalhoty (i když je léto, ve vyšších nadmořských výškách může být ve stínu stále dost chladno)
- Krátké kalhoty (samozřejmě existuje možnost odepínacích kalhot na zip, takže si můžete ušetřit jedny kalhoty. Ale pak je prima vzít ještě jedny šortky navíc, aby bylo možno na chatě sedět uvolněně a v čistém).
- 3-4x funkční spodní prádlo
- 3x turistická trička
- 3-4x turistické ponožky
- Šátek/čepice/lehké rukavice
Zde jsou naše tipy, co dalšího si můžete přibalit do batohu:
- Plavky / bikiny (pokud jsou na trase horská jezera, kde je povoleno koupání, hodí se mít v batohu plavky nebo bikiny)
- Trekingové sandály (pokud máte v batohu ještě místo a unesete ještě nějakou váhu, budete vděčni za pohodlnější a vzdušnější obuv)
- Sáček na prádlo (pokud po dvou dnech vytáhnete z batohu obnošené turistické ponožky, budete si přát mít s sebou malý sáček na prádlo)
ZÁSOBY / VAŘENÍ:
Pokud se chystáte na vícedenní túru, měli byste si předem zjistit, v jakém rozsahu je zajištěno jídlo a pití! Pro náš příklad předpokládáme, že odpoledne můžete očekávat alespoň studené pivo a chutné jídlo a druhý den ráno dobrou snídani. Pokud cestujete se stanem nebo si nechcete nechat ujít teplé jídlo v době oběda, budete potřebovat kempingový vařič, nádobí a přísady na vaření. Zde jsou naše tipy na cestu:
- Svačiny (sušené ovoce, ořechy a tyčinky jsou skvělé pro doplnění energetických zásob během dne. Jen vy víte, kolik nakonec potřebujete).
- Lahev na pití / pitný vak (zjistěte, zda jsou na cestě zdroje nebo jiné možnosti, kde můžete doplnit zásoby pitné vody).
HYGIENA A ZDRAVÍ:
- Rychleschnoucí ručník
- Opalovací krém
- Sluneční brýle
- Lékárnička
- Obsah lékárničky: náplasti na puchýře, lepící páska, náplasti, obinadlo, izotermická folie, dezinfekční prostředky, hroznový cukr, hořčík, potřebné léky atd.
- Kapesníky/toaletní papír (splachovatelný/biologicky rozložitelný!)
- Zubní kartáček a zubní pasta
- Mýdlo
- Balzám na rty
OSTATNÍ:
- Spací pytel nebo vložka do spacáku na chatu (zjistěte si předem, jak jsou chaty vybaveny a zda je nutný spací pytel na chatu atd.)
- Mapy/GPS zařízení/ kompas (i když se zdá, že mobilní telefon je vždy po ruce, není nikomu k ničemu, pokud je baterie vybitá. Buďte připraveni a vytiskněte si trasy nebo mapu a vložte je do pouzdra v batohu)
- Čelovka
- Mobilní telefon
- Nabíjecí kabel, dobíjecí baterie, baterie
- Hotovost (ve výšce 4000 metrů se může stát, že čtečka zlaté kreditní karty nebude mít signál a bankomat zde budete těžko hledat!)
- Pláštěnka na batoh
- Fotoaparát
- Kapesní nůž/Multitool
- Sáček na odpadky - aneb „Co si do přírody doneseme, odnesme si po sobě také zpět“
Volitelně:
- Turistické hole (zejména pokud jste na cestách několik dní, rádi ulevíte kolenům při delších sestupech)
- Filtr na vodu / dezinfekční tablety (pokud plánujete doplňovat vodu po cestě z přírodních zdrojů)
- Powerbanka / solární nabíječka (dle možnosti dobíjení v místě přespávání)
Přehodnocení obsahu vašeho batohu
Na všechny tyto věci byste měli při balení batohu alespoň myslet. Váš osobní balící seznam může vypadat úplně jinak. Je možné, že jednu nebo dvě věci budete chtít nechat doma, a to je naprosto v pořádku, pokud to okolnosti dovolí. Teď, když jste všechno oblečení a věci naházeli na jednu velkou hromadu nebo je rozložili u batohu, měli byste se alespoň ještě jednou podívat, jak je vlastně potřebujete správně sbalit. Pokud totiž vše rozložíte náhodně, budete mít pocit, že na zádech nesete větší batoh. Přinejmenším stejně důležitá je otázka správné polohy batohu na těle a uspořádání jeho obsahu. Doufáme, že vám tento článek / balící seznam pomohl. Pokud máte další otázky, neváhejte se na nás obrátit!