Doprava zdarma při objednávce nad 1500 KčVrácení zboží do 14 dnůRADY A BLOG PRO SPORTOVCE

Co je to textilní membrána a jaká je její funkce?

Použití termínu "textilní membrána" v outdoorovém oblečení je běžné, ale často chybí vysvětlení jeho funkce a principu. Tento článek vysvětluje různé technologie membrán v outdoorovém průmyslu a jejich specifické funkce.

Obsah

Co jsou to membrány a k čemu je potřebuji?

Pro mnohé může pojem membrána vyvolat nepříjemné vzpomínky z hodin biologie. Membrány jsou především tenké struktury nebo vrstvy, které jsou uspořádány na sobě nebo vedle sebe. Každá z těchto vrstev má specifickou funkci, a právě zde se vracíme k tématu Bund.

Membrána, která je nejblíže naší pokožce, musí zajistit, aby se pot mohl rychle přenést ven ve formě vodní páry. Střední vrstvy, respektive tkanina uprostřed, zase zajišťují rychlý transport při zachování konstantní tělesné teploty. Vnější membrána je zodpovědná za to, že nepropouští vodu a zaručuje určitou ochranu před sluncem, a zároveň uvolňuje vodní páru, která se dostává zevnitř.

Rozlišují se mikroporézní a neporézní membrány:

Funkce mikroporézní textilní membrány

Jak již název napovídá, mikroporézní textilní membrány jsou vrstvy tkaniny, které mají malé otvory. Logicky jsou tak malé, že jsou pouhým okem sotva viditelné. Veškeré "kouzlo" však spočívá ve velikosti otvorů. Když se začneme potit, naše tělo se zahřívá a vylučuje vodní páru. Tyto molekuly vodní páry jsou tak malé, že mohou snadno procházet vrstvami membrány. Kapka vody je naproti tomu mnohem větší a nemůže urazit stejnou cestu jako vodní pára. Jinými slovy, vodní pára dokáže unikat jemnými póry ven, zatímco kapky jsou příliš velké na to, aby se dostaly stejnou cestou dovnitř. Z tohoto důvodu jsou membrány prodyšné a zároveň nepromokavé.

Přenos vodní páry ven se však neobejde zcela bez pomoci a vyžaduje účinný, ale jednoduchý trik. Klíčovým slovem je v tomto případě tlak. Když se vaše tělo zahřeje, uvolňuje molekuly teplé vodní páry (pot). Při nižší venkovní teplotě vzniká uvnitř bundy sotva znatelný přetlak, který způsobuje, že se vodní pára tlačí na vnitřní stranu pláště. Přesně na tomto principu fungují značky jako Gore Tex a mnoho dalších technologií.

Funkce textilní membrány bez pórů

Neporézní membrány jsou v zásadě přímým opakem mikroporézních membrán. Bezporézní membrány si obvykle vystačí se dvěma různými typy membrán, díky čemuž jsou robustnější a také odolnější.

Existuje jak membránová vrstva z hydrofobního (vodu odpuzujícího) polyesteru, tak membránová vrstva z hydrofilního (vodu přitahujícího) polyetheru. Tkanina obou materiálů slouží k tomu, aby nás udržela v suchu a teple. Membrány jsou vzájemně protkány tak, že vytvářejí malé vlnky, takže vodu přitahující polyether nejprve absorbuje vodní páru (bez tlaku), zatímco vodoodpudivá membrána pak zajišťuje, že pot je prostřednictvím vlnek odváděn ven. Tento princip různých materiálů lze nalézt mimo jiné v membránách Sympatex.

Která z membránových technologií je pro mě vhodná?

Oba typy membrán mají své výhody a nevýhody, které mohou být v určitých situacích rozhodující. Největší výhodou mikroporézní membrány je, že vodní pára může unikat přímo skrz póry. Tuto výhodu však lze využít pouze v případě, že existuje tlakový gradient mezi teplotou uvnitř pláště a vnější teplotou. Jednoduše řečeno to znamená, že čím je venku tepleji, tím pomaleji a hůře tento princip funguje. Pokud je venku ještě tepleji než uvnitř bundy , z drahé bundy (Gore Tex) se stane sauna oblek.

U neporézních membrán tato nevýhoda neexistuje - prodyšnost je regulována výhradně materiály, které přitahují a odpuzují vodu, a je tedy nezávislá na teplotě. Na rozdíl od mikroporézní membrány je však výměna tekutin pomalejší. To znamená, že (vnitřní) polyetherová membrána, která přitahuje vodu, potřebuje nejprve trochu času, aby absorbovala veškerou vlhkost přicházející z těla.

Kdo čemu dává přednost, závisí do značné míry na zamýšleném použití. Pokud si chcete pořídit bundu s mikroporézní membránou pro zimní sporty, pravděpodobně nikdy nebudete mít problémy s nízkým tlakem, protože venkovní teplota bude vždy nižší než teplota na vašem těle. Pokud však plánujete nosit určitou outdoorovou bundu, například bundu do deště, po celý rok a vzít si ji s sebou i na letní dovolenou, můžete zvážit, zda by nebyla vhodnější neporézní membrána.

Mnoho výrobků a technologií známých značek funguje na těchto dvou principech, i když existují i smíšené formy. Až budete příště v obchodě a nebudete vědět, co si o nových technologiích myslet, zeptejte se, o jaký systém se jedná, a to by vám mělo pomoci se rozhodnout. Pokud máte ještě nějaké dotazy, dejte nám vědět. Možná se nám je podaří vyřešit - do té doby!



Doporučené pro vás

OutdoorTestujeme X-Adventure GTX: Salomonky, co zvládnou i singletrack pro otrlé
OutdoorCMP Fix Hood: Mikina odolná i vůči medvědímu pohledu
OutdoorOutdoor kolekce CMP: Testování v rytmu horských stezek