Zimní turistika na sněžnicích

Turistika jako sportovní náplň volného času prožívá již několik let renesanci. V letních slunečných dnech využíváme rádi pěších výletů k objevování přírodních krás. V zimě pak mnozí sportovci-amatéři své aktivity přeruší, ale to je škoda. S túrami lze totiž pokračovat i v tomto období. Celoroční aktivitou se stávají díky turistice na sněžnicích – sportu, který jsme vybrali na měsíc prosinec.

Velké praktické talířovité stupačky usnadňovaly lovcům a sběračům putování v zimních měsících již v době kamenné. Na území Evropy byla zimní turistika na sněžnicích coby sportovní odvětví znovu objevena v osmdesátých letech ve Francii. V posledních několika letech nachází tato vzrušující zimní volnočasová aktivita stále více přívrženců i v našich zeměpisných šířkách – a jsou k tomu dobré důvody!

Putování na sněžnicích posiluje srdce a krevní oběh a podporuje spalování energie. Pohyb zasněženou zimní krajinou je úžasným zážitkem pro všechny smysly. Pod nohama křupe sníh, čerstvým, chladným vzduchem poletují drobné ledové krystalky a člověk brzy pociťuje hluboké splynutí s přírodou. Pro mnohé se putování na sněžnicích stalo důležitým doplňkem sjezdového lyžování a běhu na lyžích nebo přímo jejich alternativou.

K tomu, abyste mohli připnout sněžnice a vydat se na túru zasněženou krajinou, bohatě stačí sněhová vrstva o tloušťce 15 cm. Při pohybu mimo vyznačené sjezdy nebo trasy je nutné brát velký ohled na přírodu a v alpských oblastech i na lavinové nebezpečí. Zamračené počasí výletu na sněžnicích v cestě nestojí. Aby sníh nezapadal do bot, doporučuje se nosit návleky.

Zimní turistika na sněžnicích je oblíbená i v USA. Jeden ze zpravodajů CBS 11 News to ozkoušel na vlastní kůži. Hodnocení: pozoruhodné!

I při putování na sněžnicích se dá jako kdekoli jinde přehánět – přesně jak ukazuje video … ;-)