Už jste slyšeli o lyžařské technologii „Rocker“?

Většina lidí si slovo „Rocker“ spojí spíše s hudbou než se sportem. Fanoušci lyžování se však s tímto výrazem budou setkávat stále častěji. Lyže „Rocker“ byly vyvinuty pro ty, kdo jsou na svahu jako doma. Na našem Intersport blogu vám objasníme, co všechno tato technologie umí.

Rekreační športovci sa pri výbere lyží riadia zväčša dĺžkou, šírkou, vykrojením a polomerom. Rovnako dôležité je „Camber“ (angl., klenutie), teda bočný profil lyže. Podľa typu použitia (upravená, tvrdá zjazdovka, hlboký sneh, prašan, funpark…) existujú rôzne profily, ktoré rozhodujú o stabilite a jazdných vlastnostiach.

U lyží ovlivňují jízdní vlastnosti detaily. Prohlédneme-li si boční profil lyže pozorněji, pochopíme proč. Lyže mají lehkou klenbu (nazývanou také předpětí) a nedoléhají po celé délce hrany na podklad (viz obrázek). Chování lyže při jízdě závisí na tom, v jakém bodě lyže (vzadu a vpředu) zabírá hrana při plném zatížení. Tyto dva kontaktní body ovlivňují jak délku lyže, tak přenos síly na podklad.

U modelů lyží s klenbou „Rocker“ (Rocker-Camber) je počáteční a koncový bod klenutí blížeji u sebe než u lyží s klasickým předpětím (Traditional Camber). Technologie „Rocker“ je tedy vhodnější především pro měkké povrchy mimo sjezdovky a pro lyže Twintip (tyto lyže jsou ohnuté vpředu i vzadu – což je velmi vhodné do funparku), protože kratší kontaktní plocha vytváří spolu s podkladem více vztlaku a usnadňuje zatáčení. Na tvrdých, upravených sjezdovkách se „Rocker“ kontroluje hůře. Hrany, které hrají při zatížení během jízdy hlavní roli, jsou kratší. Lyže je tudíž neklidnější a hůře drží stopu.

Adaptive Camber se pokouší sjednotit přednosti technologie „ Rocker“ a „Traditional“ a hodí se spíše pro ty sportovce, kteří se rádi prohánějí jak na sjezdovkách, tak i ve volném terénu.

Tip od profesionála pro neprofesionály: před koupí si přesně rozmyslete, kde budete lyže nejvíce používat (zda převážně na sjezdovkách, jak na sjezdovkách, tak i mimo, pouze na prašan, ve funparku atd.). Pouze tehdy může daná konstrukce poskytnout veškeré své přednosti.