Doba čtení: 6 minut

SPRÁVNÁ PÉČE O VAŠI HARDSHELLOVOU BUNDU | GORE-TEX A DALŠÍ MEMBRÁNY

Fáma, že dobrou Gore-Texovou bundu byste nikdy neměli prát, se traduje odjakživa. Avšak nejpozději po sezóně jste si i vy všimli, že dešťové kapky již neodskakují z oblečení tak jiskřivě jako kdysi.

Dnešní příspěvek na blogu se věnuje péči o naše oblíbené outdoorové oblečení. Nejsvrchnější vrstva oblečení je vystavena všem přírodním vlivům - dešti, sněhu, kroupám, slunci nebo blátu. Tato vrstva nás má jako druhá kůže chránit před vnějšími vlivy. I na ní se však časem projeví známky opotřebení a je třeba jí věnovat trochu péče. Klíčovým slovem, které se v této souvislosti často objevuje, je slovo membrána, membrána a zase membrána. Pokud vám vstávají vlasy hrůzou na hlavě z toho, jak jste se naposledy učili biologii, jste tady správně.

Membrány jsou především tenké struktury nebo vrstvy, které se vrství na sebe nebo vedle sebe. Každá z těchto vrstev má svou specifickou funkci a zde se vracíme k našim bundám. Stručně řečeno, jde o co nejefektivnější transport potu zevnitř ven, aniž bychom ztratili voděodolnost. A to prostřednictvím membrán - pot ven, ale žádná voda dovnitř!

OBSAH

KDY MÁM PRÁT SVÉ HARDSHELLOVÉ OBLEČENÍ?

Pokud nosíte outdoorové oblečení často, membrána se logicky často musí vypořádat s přenosem vlhkosti z vnitřku oblečení ven. Časem se tyto membrány mohou ucpat potem a zbytky kůže, a proto se doslova koupete ve vlastní šťávě.
Turisté ve funkčním oblečení Existuje však druhý důvod, proč je třeba o hardshellovou bundu pečovat zvenčí. Textilie Gore-Tex a další srovnatelné membrány jsou opatřeny impregnací DWR (odolná vodoodpudivá vrstva), která se časem stírá. Toho si všimnete nejpozději v okamžiku, kdy vnější vrstva nasákne vodu - tento jev se nazývá smáčení! Zatímco dříve se přes první vrstvu nemohla dostat žádná vlhkost, nyní máme případ, kdy se vlhkost nedostane přes poslední vrstvu.

V obou případech je třeba zajistit, aby membrány mohly opět volně dýchat a umožnit tak přenos vlhkosti. Nyní vám ukážeme, jak o ně správně pečovat:

PRANÍ HARDSHELLOVÝCH VÝROBKŮ (GORE-TEX ATD.):

  1. Příprava: vezměte houbičku nebo jemný hadřík, vlažnou vodu a PH neutrální mýdlo a krouživými pohyby předem ošetřete obzvláště namáhaná a znečištěná místa; zipy můžete také vyčistit suchým zubním kartáčkem.
  2. Zavřete zipy, všechny přihrádky atd. a rozepněte všechny šňůrky!
  3. Přečtěte si štítek s údaji o péči! Výrobky z hardshellu můžete v pračce prát zásadně na jemný cyklus při 40°C. Důležité: nepoužívejte změkčovač tkanin! Existují speciální prací prostředky na funkční prádlo. Pokud žádný nemáte, můžete použít i běžně dostupný tekutý prací prostředek (prací prášek naopak může membrány ucpat ještě více).
  4. Nezapomeňte vymáchat! Abyste se ujistili, že mezi vrstvami membrány nezůstal žádný prací prostředek, měli byste přidat druhý cyklus máchání.
  5. Odstřeďujte při nízkých otáčkách, abyste zkrátili dobu následného sušení.

SUŠENÍ A IMPREGNACE VÝROBKŮ Z HARDSHELLU:

Nyní, když jsou jemné membrány konečně zbaveny všech zbytků, musí oděv ještě uschnout.

Reaktivace: pokud jsou vaše hardshellové bundy nebo kalhoty ještě poměrně nové, po šetrném cyklu v sušičce pravděpodobně znovu získají svou vodoodpudivou funkci (efekt dwr). V podstatě se jedná o tzv. reaktivaci, kdy se pomocí tepla obnoví vodoodpudivá vrstva. Pokud nemáte sušičku, můžete tento efekt napodobit také žehličkou na nízkou teplotu a ručníkem upnutým mezi žehličkou a oděvem. Totéž platí i pro fén - zde však postupujte velmi opatrně a pro jistotu si ještě jednou prohlédněte návod na údržbu.

Obnova: pokud nosíte bundy a kalhoty do deště delší dobu, v určitém okamžiku se nevyhnete obnově ochranné vrstvy DWR. V závislosti na impregnaci se nanáší po vyprání na ještě vlhkou bundu nebo na již suchou bundu. Opět postupujte podle pokynů výrobce. V zásadě se rozlišuje mezi impregnací ve spreji, impregnací na praní ("wash-in") a impregnačními krémy. Vyplatí se mít ve výbavě alespoň jeden impregnační přípravek. V závislosti na ošetřované membráně však může být nutná jiná varianta. Na konci procesu impregnace musí být tato vrstva rovněž reaktivována, jak je popsáno v části reaktivace.

Nyní by se měla voda z bundy nebo kalhot opět odvalovat, aniž by se vsákla do tkaniny. Nejpozději při další prohlídce byste si také měli všimnout, že bunda opět normálně dýchá - tj. bunda již není zevnitř mokrá.
V dalších příspěvcích na blogu se dozvíte, jak čistit a pečovat o další outdoorové výrobky - neváhejte si je projít!

Zpět na přehled