Slackline je o rovnováze

Lowlines, Long Lines, Highlines a Rodeo Lines dobývají Rakousko

Slackline se na první pohled příliš neliší od chození po laně. Popruh široký 2,5 cm upnutý mezi dvěma body každého pěkně prověří. Člověk musí mírně pokrčit kolena a pánev vysunout dopředu, čímž se tělo zpevní a první kroky na “povoleném laně“ jsou o něco jistější.


Rovnováha, zpevnění těla, síla a koordinace.

Slackline si oblíbili především alpinisti, horolezci, lyžaři a vyznavači bojových umění, protože při něm trénují současně mnoho svalových partií. Chodce po laně najdete většinou v parcích nebo na okrajích lesů, kde s novým sportem přitahují pozornost mnoha kolemjdoucích.

Tricklining či lowlining je nejčastější podobou slackline. Popruh se napne nad měkkým povrchem do výše kolen až boků. Tím se prakticky vyloučí riziko úrazu. Zvláště trénovaným se podaří i efektní kousky, jako salto či jiné triky.

Při Long Lining se napíná popruh dlouhý až 100 m. Obtížnost je dána tím, že popruh se nesmí pokud možno rozkmitat a je nutné udržet koncentraci dlouhou dobu. Chození po rodeo line, extrémně volně zavěšených slackových popruzích, je kvůli prověšení podstatně těžší a také nebezpečnější. Triky se omezují zpravidla na chození, otáčení a balancování.

Highline se upevňuje nad propastmi a postará se o pořádnou dávku napětí. Ke snaze o udržení rovnováhy se přidává i náročnost na psychiku. Pod popruh se připevňuje ještě další popruh nebo lano, na němž jsou slacklineři upnuti pomocí lezeckého úvazu a lanové smyčky.

Line nad vodou se hodí zvláště k nácviku triků. Musí se samozřejmě dbát na to, aby byla voda v oblasti pádu dostatečně hluboká. Kromě fyzického tréninku a radosti z pohybu má nový sport i další výhodu, vybavení není finančně nákladné a lze jej brát všude s sebou.