Punčocháče nejsou v módě, děti potřebují na lyžích pohodlí

Stál jsem už několik minut ve frontě na vlek a před sebou sledoval rodinu s dvěma dětmi. Obě vypadaly pěkně podrážděně a v obličeji pořádně zpoceně. Netrvalo dlouho a začaly otravovat rodiče, že jim je vedro. Když jsem viděl, jak jim táta zastrkává bavlněný svetr do punčocháčů, vůbec jsem jim nedivil a upřímně je litoval.

Otlačené nohy, promrzlá chodidla a studené konečky prstů. Problémy, se kterými jsme se při lyžování setkali snad všichni. Já sám jako dítě mrznul na sjezdovce a přál si, abych už nemusel znovu nasedat na kotvu. Tyhle děti to teprve čekalo, protože když se na sjezdovce zpotíte v bavlněném oblečení, netrvá dlouho a začne vám být zima.

Po letech se v pozici otce dívám na celou situaci z jiného úhlu a učím se z vlastních chyb. A tak bych už nikdy své dítě nenutil do punčocháčů nebo bavlněných svetrů, jako to dělaly generace před námi.

Dokážu pochopit, že tloušťka svetru vzbuzuje pocit tepla a bezpečí, ale ve výsledku nedovoluje zpocenému tělu jakýkoliv prostor k větrání. A přitom stačí tak málo. Funkční tričko, mikina, kvalitní bunda. Investice, která se vám vrátí komfortem na sjezdovce. A nikde není psáno, že musíte utrácet tisíce korun. V bazarech se dá narazit na funkční oblečení ve velmi dobrém stavu. Vždyť i mé děti si mezi sebou předávají oblečení a jeho kvalita zůstává stejná.

Dalším nešvarem jsou již zmíněné punčocháče. Vrstva oblečení z přírodního materiálu, který není pro izolaci těla od mrazivých teplot ideální. Tady si opět pomůžu funkčním prádlem. Při teplotách hluboko pod nulou se určitě unese. Při větším teplu nám stačí kvalitní lyžařské kalhoty.

Jako trenér a především otec vím, že nejdůležitějším lyžařským oblečením jsou lyžařské boty. Když je v nich zima, trpí celé tělo. Děti o tom mohou vyprávět. Schválně, kolik z vás jim kupuje o číslo, dvě větší velikost, aby se do nich vešly dva páry tlustých ponožek? O ponožkách to ovšem vůbec není, stačí, aby lyžáky mělo dítě přesně na nohu. Pak mu bude stačit jedna kvalitní lyžařská ponožka do každé boty. Anebo se dá celý problém vyřešit vyhříváním do lyžáků, novinkou, která zaručí teplo v botách na několik hodin a není ani tak drahá.

Důležité je, kupovat si oblečení a výbavu, která vašim dětem sedí. Zkuste se na chvíli oprostit od toho, že za rok jim to bude malé. Bude, to je zkrátka realita. Tím, že jim koupíte větší boty a větší oblečení, jen problém další útraty oddálíte. Trápení dítěte na sjezdovce však naopak prohloubíte. A není přece nic horšího než ve frontě na vlek poslouchat o zmrzlých prstech vaší ratolesti. Těžko jí totiž dokážete pomoct a věřte, že jí to jen těžko vysvětlíte.

Povinností, kterou jsem jako dítě nezažil, je helma. V posledních letech stále důležitější ochrana hlavy, která má však také svá pravidla užívání. Tak například, nosit či nenosit pod helmu čepici? Já říkám ne, raději si pořiďte helmu přesně pasující na hlavu. V ní vám bude mnohem příjemněji, než když si jí vypolstrujete tlustým kulichem. Dnes již existuje možnost seřídit velikost helmy pomocí upínacího systému, jak jej známe z cyklo přileb. Snad jen do extrémních teplot bych doporučil kuklu, která vám chrání část obličeje a brání omrzlinám.

Zapomeňte také na přehnaně objemné chrániče. Ty děti omezují v pohybu. V dnešní době není problém zakoupit chrániče integrované do funkčního materiálu, které současně slouží jako jedna vrstva oblečení.

V neposlední řadě se musím zmínit o rukavicích. Ty mají totiž podobnou funkci jako lyžáky, chrání nám prsty, tedy části těla, které jsou nejvíce náchylné na zimu. Zapomeňte na dvě vrstvy nebo větší velikost. Čím více volného místa v rukavicích, tím více tepla je potřeba na jejich zahřátí. A věřte, že na sjezdovce si po pár hodinách začnete vážit každého ušetřeného hřejivého pocitu. Jistotou jsou pak kvalitní rukavice s funkční membránou, která nepropustí vodu.

Pět nejdůležitějších rad, aby vaše děti nezmrzly na sjezdovce

  • Zapomeňte pro ně na oblečení z přírodních materiálů s výjimkou merino vlny
  • S funkčním oblečením nemusí mít na sobě tolik vrstev, membrána nepromokne a neprofoukne
  • Lyžařské boty přesně na nohu, případně vyhřívání do lyžáků
  • Helmu by měly mít přesně na hlavu a bez čepice pod ní
  • Rukavice akorát na ruku, bude jim větší teplo
  • Nikdy nekombinujte funkční materiály např. s bavlněnou mikinou

Autor: Michal Folkman
Další články najdete v  Blogu Michala Folkmana .