Sportovní výživa pro běžkaře

Běh na lyžích je specifická sportovní aktivita vytrvalostního charakteru. Je jedno, zda jste rekreační nebo sportovní běžkař, vaše tělo potřebuje pravidelný přísun energie a tekutin. Vzhledem k tomu, že jde o vytrvalostní sport, musíme již předem myslet na to, jak budeme energii a tekutiny doplňovat.

V chladné prostředí cítíme subjektivně menší žízeň, to však neznamená, že není potřeba pít. Právě naopak! Ztráty tekutin vlivem pocení jsou v zimě naprosto srovnatelné s jiným ročním obdobím.  Proto je důležité dodržovat pitný režim. Sportovní nápoje nám kromě toho pomohou doplnit i část energie potřebné pro svalovou práci.

Zbytek energie pak můžeme pohodlně doplnit prostřednictvím gelů a tyčinek, které konzumujeme v pravidelných intervalech přímo na trase nebo ve chvílích odpočinku.  Zapomenout nesmíme ani na přípravky pro prevenci vzniku křečí nebo urychlení spalování tuku během fyzické zátěže. Toto vše můžeme sebou pohodlně vzít do speciální ledvinky, která také ochrání nápoj před zmrznutím. Regeneraci po zátěži urychlí a potřebné živiny dodají gainery a proteinové nápoje nebo tyčinky.