Sjezdové lyže

Správná volba lyží je vždy závislá na několika kritériích. V první řadě záleží na tom, v jakém terénu se chcete pohybovat. Nejčastěji to asi bude upravená sjezdovka, ale univerzální modely lyží se neleknou ani čerstvě napadaného prašanu nebo výletu do lesa. Při výběru sjezdových lyží je nutné brát v potaz také Vaše lyžařské dovednosti a preferovaný styl jízdy. Moderní carvingové lyže jsou konstrukčně stavěny pro zatáčení po hranách (řezaný oblouk), ale to neznamená, že nelze jezdit klasickým smýkaným obloukem. Vše je otázkou volby optimální tvrdosti, délky a krojení lyže tak, aby se jízda stala opravdovým požitkem.

Naši specialisté na prodejnách Intersport Vám dokáží pomoci s výběrem lyží z následujících kategorií:  

  • Sjezdové lyže kategorie Allmountain – často také označované jako univerzální. V minulosti byla tato kategorie označována také jako „Cross“ a jednotlivé modely měly v názvu toto slovo, popř. jen písmeno „X“.    

Jedná se o nejširší skupinu lyží, které jsou, jak už název napovídá, určeny pro celodenní pohyb na sjezdovce za různých sněhových podmínek a neztratí se ani ve volném terénu. Nejčastěji se ráno lyžuje na dobře upravené, přimrzlé sjezdovce, která ale postupem dne měkne a v odpoledních hodinách je také velmi rozježděná s těžkým, mokrým sněhem. Všechno tohle musí díky své konstrukci dobrá allmountain lyže zvládnout. Její přední část je mírně přizvednutá (technologie rocker), což zvyšuje ovladatelnost a lyže je také tzv. tolerantní (odpouští chyby). Šířka pod botou je zde nejčastěji mezi 70 – 75 mm, což dává lyžím vyšší stabilitu v horších sněhových podmínkách, ale současně umožňuje také plnohodnotný zážitek na upravené sjezdovce. Jednotlivé modely jsou pak díky svojí konstrukci určeny pro rekreační lyžaře (začátečníky) i pro zkušené a technicky zdatné sportovní lyžaře. V rámci této kategorie nalezneme také speciální dámské modely, které odlišuje nejen design, ale i posun těžiště pro snadné ovládání lyží.

  • Dámské lyže – zahrnují modely, které odlišuje nejen design, ale i posun těžiště pro snadné ovládání lyží.  Univerzální vlastnosti pro každou úroveň dovedností společně s nízkou hmotností uspokojí všechny lyžařky. 

  • Sjezdové lyže kategorie „Race“ modely určené výhradně na upravený povrch (sjezdovku), určené pro krátký (SL) nebo naopak dlouhý oblouk (GS). Jedná se většinou o lyže, jejichž technologie výroby vychází ze závodních modelů a vyžadují velmi dobrou lyžařskou techniku a kondici v kombinaci s tvrdým, upraveným povrchem sjezdovky.  Lyže jsou charakteristické malou šířkou pod botou (do 70 mm), která usnadňuje přechod mezi jednotlivými oblouky.
  • Juniorské (dětské) lyže – tato kategorie zahrnuje modely určené pro nejmenší lyžaře. Obecně délky do 140 cm s nižší tvrdostí. Jedná se především o lehké a snadno ovladatelné lyže, které umožní bezproblémový nácvik lyžařské techniky. Určené jsou především na upravený povrch, díky malému rádiusu jsou velmi točivé.

 

  • Lyže kategorie Freeride – jsou určeny především pro milovníky volného terénu. Z tohoto důvodu disponují větší šířkou pod botou (85 – 115mm) a tím i celkově větší plochou lyže, která umožňuje tzv. proplouvání prašanem. Tyto lyže se však neztratí ani na upravené sjezdovce, zejména na měkkém, rozježděném sněhu.

  • Lyže kategorie Freestyle – modely pro nasazení ve snow parcích, skoky a trikové lyžování. Konstrukčně na první pohled zaujme zvednutá patka, díky které lze jezdit, popř. doskočit pozadu. Šířka lyže pod botou 85 – 100 mm.

  • Lyže kategorie Freeski – slučuje obě předchozí kategorie, lyže určená pro freestyle a freeride, specifikace na sjezdovku i do uzavřených freestylových parků nebo čistě do freeridového prašanu. 

Radius (krojení) lyží – je poloměr oblouku, který by lyže opsala za ideálních podmínek. Nejmenší radius mají slalomové lyže (cca do 13m), střední pak allmountain modely (13 – 17m) a největší lyže na obří slalom (18 a více). Čím menší rádius, tím je lyže točivější.