Pulsmetry

Jsou zařízení na měření tepové frekvence (TF) při výkonu pomocí kterých můžeme sledovat, zda má Vaše pohybová aktivita odpovídající intenzitu a efektivitu. Díky tomu se nestane, že tempo bude příliš vysoké a nezvládnete celý trénink nebo naopak příliš nízké a tím neefektivní. 

Pulsmetry se nejčastěji skládají  z hrudního pásu (vysílač signálu) a hodinek (přijímač). Některé modely nemají hrudní pás a využívají snímání TF pomocí speciálních čidel, které jsou součástí hodinek a jejich přenos probíhá volitelně i do dalšího zařízení (Smartphone).

Základní modely vždy zobrazují okamžitou TF s možností nastavení požadované úrovně zatížení. Konkrétně to znamená, že si nastavíte hodnotu minimální a maximální TF a pulsmetr Vás vždy akusticky upozorní na její překročení. Díky tomu můžete sledovat, zda Vaše pohybová aktivita probíhá v optimálním režimu. Tyto funkce jsou pro většinu rekreačních sportovců dostačující. 

Pokročilé funkce jako sledování spotřeby energie během zatížení, průměrná TF, test aktuální fyzické kondice s ohledem na pohlaví, věk, výšku a hmotnost uživatele, měření vzdálenosti nebo nadmořské výšky jsou doménou sportovních modelů.  Tyto údaje se dají následně sdílet na sociálních sítích nebo ukládat a analyzovat v PC. To ocení zejména výkonnostní a závodní sportovci, kteří dlouhodobě sledují svoji výkonnost a plánují její další vzestup.

Při výběru vhodného pulsmetru je dobré vědět, jaké další informace kromě délky tréninku a úrovně TF budeme sledovat. To nám umožní vybrat pulsmetr s odpovídajícími parametry přesně pro naše účely. Řada modelů je vodotěsných, takže je můžete použít nejen v dešti, ale také při plavání.