Výběr obuvi

Volba optimálního typu obuvi je závislá především na druhu aktivity, kterou chcete provozovat. Dále také často záleží na klimatických podmínkách a v neposlední řadě je nutné zohlednit individuální parametry každého chodidla. Jinými slovy – neexistuje univerzální obuv, ve které bychom mohli jít do práce, odpoledne trénovat v posilovně a o víkendu hrát tenisový turnaj.  Výběrem vhodné obuvi umocníte zážitek z pohybu a současně eliminujete riziko zranění.

 

Konstrukce obuvi

Obuv je složena z několika částí a musí splňovat specifické nároky, které jsou pro každou aktivitu odlišné.  Proto jsou jednotlivé části obuvi navrhovány tak, aby byla zajištěna maximální podpora, stabilita, ochrana a komfort chodidla. 


 


 

Svršek obuvi

Je tvarově i materiálově přizpůsoben typu aktivity, pro kterou je obuv určena. Jeho základní funkcí je zajistit nezbytný komfort nošení a případnou ochranu chodidla před vnějšími vlivy.

Nejčastěji používanými materiály jsou:

  • Mesh (prodyšná síťovina) – funkční materiál, který díky své nízké hustotě a hmotnosti zajistí maximální ventilaci. Voděodolnost tohoto materiálu je téměř nulová, používá se zejména u sportovních modelů obuvi jak na části svršku, tak i na vnitřní podšívce.
  • Syntetické tkaniny- zajistí také velmi dobrou úroveň ventilace a současně vyšší pevnost svršku obuvi než Mesh. V kombinaci s impregnací jsou částečně voděodolné.
  • Přírodní kůže- tradiční materiál, který vyniká dlouhou životností a schopností přizpůsobit se tvaru chodidla. Vyžaduje však pravidelnou údržbu a její schopnost ventilace je nízká.
  • Syntetická kůže – vysoká pevnost při nízké hmotnosti, není náročná na údržbu.

 

Vnitřní podšívka

Je nejčastěji vyrobena ze syntetických Mesh materiálů s vysokou schopností transportu vlhkosti.

Její hlavní funkcí je zajistit nezbytné pohodlí, tepelnou izolaci a ochranu funkční membrány před mechanickým poškozením.

 

Funkční membrána

Tato technologie zajistí nepromokavost a prodyšnost obuvi. Je umístěna mezi svrškem obuvi a podšívkou tak, aby byla z obou stran mechanicky chráněna. Jedná se o velmi tenký materiál s mikroskopickými otvory, které umožní průchod vlhkosti, ale zabrání promočení obuvi.  Nejznámější je membrána GORE-TEX, ale mnoho výrobců obuvi používá vlastní značku membrány.

 

Mezipodešev

Základním materiálem pro výrobu mezipodešví je tzv. EVA, lehká tlumivá hmota, která však relativně brzy ztrácí své původní vlastnosti.

Vlivem opakovaného působení velké síly (došlap) dochází k jejím deformacím a boty vybavené pouze touto mezipodešví (základní modely) mají tím pádem nejnižší životnost (kilometrový výkon).

Z tohoto důvodu bylo výrobci jednotlivých značek vyvinuto několik dalších materiálů a technologií (Boost, Gel, Air, Wawe…), které najdeme ve vyšších modelových řadách a jsou aplikovány na nejvíce zatížená místa mezipodešve.

 

Podešev

Její konstrukce je určujícím faktorem pro optimální funkci obuvi, zejména pak stabilitu, bezpečný záběr a tlumení došlapu. Čím vyšší je mechanické namáhání podešve, tím odolnější a robustnější konstrukce se používá.

 

Systém šněrování a upevnění obuvi

Je vždy navržen s ohledem na ideální přizpůsobení se tvaru nohy při současném zachování maximální možné míry volnosti v pohybu. Obuv musí na noze vždy dobře sedět bez výraznějšího stranového nebo předo - zadního posunu chodidla v průběhu pohybu. Kromě klasických tkaniček a suchých zipů se stále častěji používají tzv. rychlošněrovací systémy, které lze jednoduše a pohodlně ovládat i v rukavicích.