Koloběžky

Všichni je známe z dětství, ale v posledních letech se koloběžky staly samostatnou kategorií, která zahrnuje velké množství modelů určených pro všestranné využití. Ty nejmenší skládací poslouží velmi dobře ve městě, kde je lze snadno transportovat v MHD. Větší modely Vám pak umožní podniknout třeba celodenní výlet do přírody.

Jízda na koloběžce aktivuje velké množství svalů a při odrazu současně vykonáváte podřep na stojné noze. Z tohoto důvodu je velmi důležité, jak vysoko nad zemí je umístěno stupátko (nášlap). Čím níže nad zemí jste, tím méně námahy při jízdě. Proto se jednotlivé modely liší výškou nášlapu, zejména s ohledem na překonávání nerovností, kde by mohl nízký nášlap drhnout o zem. To vše výrobci zohledňují v jednotlivých kategoriích koloběžek, a proto je dobré věnovat dostatek času výběru optimálního modelu. 


Pro správnou volbu koloběžky je nezbytné si odpovědět na základní otázky:
•    Pro koho je koloběžka určená (dítě, dospělí..)?
•    Jste začátečník nebo zkušený uživatel?
•    Kde budete koloběžku používat (město, skatepark, mimo město, terén…)? 
•    Výška a hmotnost uživatele

 

Dětské koloběžky

Pokud dítě zvládne jízdu na odrážedle, dalším krokem prohlubujícím jeho motorické dovednosti je jízda na koloběžce. Zde můžete volit mezi skládacími modely s malými kolečky a nastavitelnou výškou řídítek, freestylovými koloběžkami, nebo většími koloběžkami s nafukovacími pneumatikami. Vše záleží na tom, kde bude dítě na koloběžce jezdit.

Hmotnost dětské koloběžky ovlivňuje zejména materiál rámu a kvalita ostatních komponentů. Obecně lze říci, že hliníkové rámy a komponenty (řídítka, náboje kol, ráfky, brzdy) jsou vždy lehčí než ocelové. 

Malé skládací dětské koloběžky jsou vhodné do města nebo na kvalitní povrchy, lehce se transportují, jsou velmi dobře ovladatelné, ale při jízdě cítíte každou nerovnost. Malá kolečka jsou pomalá a tak jsou určeny zejména na kratší vzdálenosti. Díky nastavitelné výšce řídítek, nízké hmotnosti a lehkému ovládání jsou vhodné i pro velmi malé děti. Brzdí se pomocí třecí brzdy zadního kola.

Větší děti s rozvinutou motorikou mohou již od věku cca. 6 let jezdit na koloběžkách s nafukovacími koly, které poskytují dostatek pohodlí na nerovnostech, jsou rychlejší a současně bezpečnější díky dvěma nezávislým brzdám. To vše umožní pohodovou jízdu na delší vzdálenosti i v lehčím terénu.

Freestyle koloběžky

Koloběžky na freestyle jsou určeny pro jízdu ve skateparku, na U-rampu a na různé triky. Na rozdíl od skládacích modelů mají vyztužená řídítka a zesílený rám, který vydrží skoky a nárazy. 

Koloběžky pro dospělé

Skládací koloběžky pro dospělé s nosností do 100kg jsou vhodné do města nebo na kvalitní povrchy. Lehce se transportují a jsou velmi dobře ovladatelné.  Kolečka mají průměr do 200 mm a jsou určeny zejména na kratší vzdálenosti. Brzdí se pomocí třecí brzdy zadního kola.

Koloběžky do města a na krátké výlety 

Do města jsou vhodné kratší koloběžky s menšími koly, které Vám umožní se obratně vyhnout nerovnostem, ale zároveň bez problémů sjedete z obrubníku.  Proto má ideální městská koloběžka pro dospělé přední kolo 16”až 20“ a zadní 12”až 16“, světlou výšku nášlapu okolo 50mm a délku do 1,5 m.  Na rozdíl od skládacích modelů mají větší rám i kola, dvě nezávislé brzdy a nemusíte se s nimi bát vyrazit i na kratší výlet. 

Koloběžky na turistiku a delší trasy 

Pro tyto účely jsou nejvhodnější koloběžky s koly o průměru minimálně 20” vpředu a 16” vzadu. Díky delšímu rámu jsou stabilnější, větší průměr kol přináší vyšší komfort a bezpečnost jízdy. Současně s úsporou vynaložené energie a delším nášlapem umožní pohodlnou pozici Vašich nohou ve sjezdu.

Koloběžky Kostka určené pro turistiku je možné vybavit zvyšovacím distančním kroužkem, který zvýší přední část nášlapu o 2,5 cm a tím zlepší průjezdnost terénem (kamenitý lesní povrch). Díky nosnosti 100 až 150 kg uvezou bez problémů nejen Vás, ale i zavazadla, která lze připevnit na speciální nosiče. Vyjímkou nejsou ani kotoučové brzdy pro maximální bezpečnost za všech okolností. 

Sportovní a závodní koloběžky

Minimální hmotnost, maximální výkon – to jsou základní parametry této kategorie. Tomu je podřízeno téměř vše, počínají super lehkými rámy přes velká kola s úzkými plášti a kvalitní ložiska s nízkým valivým odporem. Určeny pro rychlou jízdu na silnici, nevhodné do terénu.

Základní parametry koloběžky


Světlost nášlapu (stupátka) koloběžky

Jedná se o vzdálenost mezi povrchem a nejnižší částí nášlapu (ze spodu). Jízda na koloběžce aktivuje velké množství svalů a při odrazu současně vykonáváte podřep na stojné noze. Z tohoto důvodu je velmi důležité, jak vysoko nad zemí je umístěno stupátko (nášlap). Čím níže nad zemí jste, tím méně námahy při jízdě, čím výš je nášlap, tím hlubší dřepy budete dělat. Jakými nerovnostmi koloběžka bez škrtání projede, ovlivňuje nejen výška, ale i délka nášlapu.


Délka a šířka nášlapu (stupátka) koloběžky

Standardní délka je okolo 40 cm, většinu jízdy stojíte na jedné noze. Čím delší stupátko, tím větší pravděpodobnost drhnutí při přejezdu nerovností. Při sjezdu z mírného kopce se budete chtít svézt s oběma nohama na stupátku a odpočinout si. Vyzkoušejte tedy, jestli se vám alespoň našikmo na stupátko obě nohy vejdou. Optimální šířka nášlapu je okolo 10 cm, při jízdě byste měli stát v ose koloběžky. Širší nášlap sebou nese riziko zranění kotníku při kontaktu odrazové nohy. Stejně tak je dobré zkontrolovat i další části koloběžky, zda Vám nepřekážejí při jízdě.


Výška řídítek koloběžky

Nastavení výšky řídítek je značně individuální a závisí na více faktorech. Sportovní jízda vyžaduje minimální odpor vzduchu, tedy řídítka jsou nízko. Postavíte-li se k řídítkům, měla by jejich horní hrana dosahovat k úrovni kyčelního kloubu. Začátečníkům může být pohodlnější nastavit si řídítka trochu výš. Pro děti a rekreační jízdu je základní požadavkem pohodlí – řídítka proto lze nastavit pomocí výměny představce nebo jejich vysunutím, podle modelu koloběžky.