Dynamická analýza došlapu

Dynamická analýza nám pomůže vybrat vhodnou běžeckou obuv, která bude vyhovovat vašim individuálním potřebám. Výhodou dynamické analýzy došlapu je, že během několika minut je možné rozpoznat nesprávné držení těla a postavení nohou, které lze následně vyrovnat vhodnou obuví nebo speciálními sportovními vložkami do bot. Výstupem z analýzy je video, na kterém uvidíte svůj běžecký styl, držení těla při pohybu a vliv různých bot na biomechaniku pohybu. Vy si sami okamžitě ověříte, jak vám daná obuv vizuálně sedí. Sportovními vložkami upravíme nášlap chodidla a díky tomu odstraníme i bolesti, které vás při běhu trápí a zvýšíte tak i svůj výkon a z běhu budete mít sami lepší pocit bez trápení.

Více informací na https://eshop.intersport.cz/sluzby/dynamicka-analyza-doslapu 

Typy došlapu

Postavení našich chodidel při došlapu je rozhodující pro správný výběr běžecké obuvi. Diagnostika došlapu se provádí buď staticky (foot scanner) nebo za pohybu (dynamická analýza) a z jejích výsledků získáme informace důležité pro výběr správného modelu bot nebo speciálních anatomických vložek.  

 1. Neutrální došlap – chodidlo a jeho klenby pracují normálně, reakce kotníku na zatížení je přiměřená, postavení nohou – rovné. Nevyžaduje speciální obuv, volíme tzv. neutrální modely.
   
 2. Pronační (vnitřní) došlap – často doprovázen postavením nohou do „X“, propadlou podélnou klenbou chodidla (plochá noha). Reakce kotníků na zatížení je nadměrná, řešením jsou tzv. pronační (stabilní) modely s podporou vnitřní části chodidla.
   
 3. Supinační (vnější) došlap – často doprovázen postavením nohou do „O“, někdy příliš vyklenuté chodidlo. Volíme zde tzv. neutrální modely.

Typy chodidel

Tvar našeho chodidla úzce souvisí s jeho schopností tlumit nárazy při běhu, stabilitou došlapu a volbou vhodné běžecké obuvi, která respektuje individuální odlišnosti každého běžce a díky použitým technologiím podporuje jeho přirozenou funkci.

 • Normální chodidlo – příčná i podélná klenba fungují správně, chodidlo má schopnost přirozeného tlumení, nevyžaduje žádné korekce.
   
 • Nízká klenba nebo ploché chodidlo – podélná klenba chodidla je nefunkční (zborcená), ztráta přirozené schopnosti tlumení došlapů, vyžaduje dobře odpruženou obuv s pronační podporou, popř. speciální vložky.
   
 • Vyklenuté chodidlo – podélná klenba je strnulá se zkrácenými vazy, nemá plnou schopnost tlumit došlap. Mírnější formu označujeme jako vysoký nárt. Došlap je často veden po vnější části chodidla, vyžaduje obuv s dobrým tlumením.
   
 • Příčně plochá noha – je často důsledkem „zborcení“ příčné klenby chodidla, které již neplní svoji funkci stabilizace došlapu a rozložení sil v přední části chodidla. Typickým projevem jsou bolesti a otlaky v oblasti středu přední části chodidla. Běžec potřebuje širší obuv s tlumením v přední části.

 

Běžecké ortopedické vložky s 3D konstrukcí

Optimální doplněk pro všechny běžce, antibakteriální, perforovaný svrchní materiál pro dokonalý odvod vlhkosti a optimální klima v botě, nabízí perfektní kombinaci tlumení a odrazu. Díky jejich předtvarování je pak záležitost úpravy podle Vašich chodidel otázkou několika málo minut strávených s odborně vyškoleným specialistou Intersportu. 

Více informací na https://eshop.intersport.cz/tvarovani-vlozek-do-obuvi