Jak vybrat dětský batoh

 

Nákup toho pravého batohu je často velké téma v mnoha rodinách. Na jedné straně chcete do něj uložit co nejvíce věcí, na straně druhé hrozí přetížení zad. Nákup batohu pro děti můžete zvažovat jak v rámci školní docházky, tak ale i pro jeho první túry v přírodě.

 

 

Co by tedy mělo být hlavním předmětem při jeho pořizování?

 

Správný objem: velikost batohu je uvedena v litrech a popisuje objem, který lze do batohu zabalit. Dětský batoh musí být navržen tak, aby jeho tvar a objem byl přizpůsoben anatomii dítěte. Dětské batohy spadají do kategorie malých batohů a dosahují až do objemu 20 litrů.

 

Váha, kterou dítě unese: v zásadě platí, že dítě může nést až 10% své vlastní tělesné hmotnosti. Na internetu lze najít mnoho článku, kolik kilogramů v jakém věku děti unesou, je však nutné uvést, že každé dítě se svým růstem i zdatností liší. Nicméně pro úplnost dodáváme:

  • Děti chodící do školky by neměly mít na zádech delší dobu váhu větší než 1kg
  • Pro děti do 9 let je rozumná hmotnost do 4kg
  • Pro děti do 12 let je vhodná váha 5kg
  • Teenageři do 15 let mohou nést až 7kg

 

Konstrukce batohů: vždy záleží na účelu batohu. Školní batoh je více čtvercový, aby poskytl prostor pro sešity a knihy, zatímco objemově srovnatelný turistický batoh bude mít několik dělení a kapes pro oblečení, občerstvení, láhve s vodou nebo brýle. Vždy se ujistěte, že tvar a délka zádového systému odpovídá proporcím vašeho dítěte. Dobré polstrování, široké ramenní a bederní popruhy umožňují pohodlné nošení a přesouvají váhu z ramen k pánvi. Nedoporučujeme kupovat větší batohy s myšlenkou, že do něj jednoho dne dítě doroste. 

 

Materiál, ze kterého je batoh vyroben: i zde můžeme hledat drobné rozdíly. Školní batohy jsou vyrobeny z tužší látky s pevným rámem pro přepravu na kratší vzdálenosti, a proto pohodlí není až tak zásadní. Zatímco materiál pro turistické batohy je naproti tomu docela podobný materiálu pro dospělé. Jedná se o funkční textilie s membránou, odolné proti oděru, poskytující ochranu před UV zářením i deštěm. Materiál je také pružnější a lze je pohodlněji nosit i na delších turistických trasách než objemné školní batohy. 

 

Design: vizuální stránka batohu je samozřejmě pro děti stejně důležitá jako pro vás. Pokud se batoh dítěti nelíbí, pravděpodobně nebude nadšen z jeho nošení, i když mu bude „ušit na míru“.