VHODNÉ OBLEČENÍ NA SJEZDOVÉ LYŽOVÁNÍ

 

Sjezdové lyžování je specifická sportovní aktivita, která klade vysoké nároky na správnou volbu funkčního oblečení, resp. jeho vrstvení. Slovo funkční v této souvislosti znamená schopnost jednotlivých vrstev zajistit transport vlhkosti, dostatečný tepelný komfort a odpovídající míru ochrany před vlivy okolního prostředí.

Vrstvení funkčního prádla (cibulový princip) je princip, podle kterého volíme jednotlivé vrstvy oblečení v závislosti na jejich funkci. Cílem optimální kombinace jednotlivých vrstev funkčního prádla je dosáhnout maximální komfort jak ve smyslu termoregulace, tak i ochrany před vnějšími vlivy. Vždy záleží na konkrétní sportovní aktivitě, intenzitě zátěže a klimatických podmínkách.

 

Termo prádlo – 1. vrstva

Úkolem první vrstvy funkčního prádla je především transport vlhkosti (potu) směrem od naší pokožky do další vrstvy prádla, čímž je zajištěn dostatečný tepelný komfort. Z tohoto důvodu je nutné, aby střihy a materiály umožňovaly kontakt s povrchem těla na co největší ploše a tím také vyšší efektivitu transportu. Obecně platí pravidlo, že čím vyšší je intenzita zátěže, tím větší roli hraje správně zvolená první vrstva. Používají se zde různé typy pletenin ze syntetických materiálů (polyester, polypropylen), které mají nenasákavá vlákna, ale i přírodní materiály (merino vlna, vlna, bambus), které jsou hřejivější a působí antipachově nebo kombinace obou skupin. Označení termoprádlo vzniklo ze schopnosti udržet povrch těla v teple.

 

Lyžařské mikiny – 2. vrstva

Druhá vrstva oblečení se stará o naši tepelnou izolaci. Udržuje nás v teple a zároveň přejímá vlhkost a přebytečné teplo z první vrstvy, které odvádí do další vrstvy nebo okolního prostředí. Druhá vrstva musí být dobře prodyšná, aby nebránila transportu potu. Kromě osvědčených syntetických materiálů se zde postupem času stále více pracuje s příměsí merino vlny a bavlny, které zajistí více tepelné izolace a působí antipachově.

 

Lyžařské bundy 3. vrstva

Jsou poslední (3.) vrstvou našeho oblečení, a proto musí plnit několik zásadních funkcí. V souvislosti s chladným zimním počasím nás jako první napadne termoregulace, tzn.  aby byly teplé, ale zároveň jsme se v nich co nejméně potili. Toho je dosaženo využitím panelové konstrukce. V místech s nejvyšší produkcí tělesného tepla jsou voleny prodyšné materiály a ventilační otvory a naopak tam, kde hrozí prochlazení, je použito více tepelné izolace. Celý systém může být podpořen tzv. funkční membránou (Aquamax, Goretex), která zabezpečí dokonalou voděodolnost a současně prodyšnost celého systému.

Nepromokavost membrány se udává v milimetrech vodního sloupce. Nepromokavá je již membrána s hodnotou 1500 mm, špičkové membrány pak dosahují hodnot více než 10000 mm, což zajistí dokonalou ochranu za všech okolností.  Prodyšnost membrány zajišťuje odpařování vodních par (potu) do okolního prostředí a její hodnota se měří v množství odpařené vody za jednotku času (gr./m2/24h). Čím vyšší hodnota, tím lepší ventilace, top produkty dosahují hodnot 20000 gr./m2/24h, standart je okolo 5000 gr/m2/24h. Důležitá je také volnost v pohybu, které je dosaženo použitím elastických materiálů na exponovaných partiích. Většina modelů je vybavena kapucí s možností nastavení jejího obvodu tak, aby se dala použít třeba i přes helmu a držela na hlavě i při silném větru. Standardem je dnes aplikace tzv. sněhových pásů, které zamezují, aby se sníh při pádu dostal pod bundu. Mezi další benefity patří poutka na skipas, průchodky pro audio sluchátka nebo speciální čip (Recco systém) pomocí kterého Vás v případě potíží naleznou záchranáři.

 

Lyžařské kalhoty

Také lyžařské kalhoty tvoří poslední vrstvu oblečení, která má za úkol nás chránit před nepřízní počasí a zároveň poskytovat nezbytnou míru pohodlí a volnost v pohybu.

I u kalhot nalezneme technologie, které zajišťují dostatečnou termoregulaci, ochranu proti vlhkosti a mnoho užitečných detailů. Funkční membrány s vysokým vodním sloupcem ocení zejména snowboardisté a děti. Nepromokavost membrány se udává v milimetrech vodního sloupce.

Nepromokavá je již membrána s hodnotou 1500 mm, špičkové membrány pak dosahují hodnot více než 10000 mm. Tato membrána odolá i opakovanému pádu do mokrého sněhu. Prodyšnost membrány zajišťuje odpařování vodních par (potu) do okolního prostředí a její hodnota se měří v množství odpařené vody za jednotku času (gr./m2/24h). Čím vyšší hodnota, tím lepší ventilace, top produkty dosahují hodnot 20000 gr./m2/24h, standart je okolo 5000 gr/m2/24h.

Zpět do poradny