CAMPINGOVÉ VYBAVENÍ

Pobyt v přírodě patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější aktivity. Aby každý výlet zanechal v paměti jen ty nejlepší vzpomínky, je třeba se na něj náležitě připravit. Vždy bude záležet na tom, co bude cílem Vaší cesty a zda půjde jen o vycházku na pár hodin nebo vícedenní dovolenou. Velkou roli hraje také způsob dopravy – tedy zda jdete celou dobu pěšky a vše potřebné musíte sbalit do batohu, nebo se povezete až na konečné místo a tam „rozbijete tábor“. 

 

Plynové vařiče

V každém případě se ale neobejdete bez kvalitního plynového vařiče. Jednotlivé modely se odlišují zejména výkonem. Je zde nutné zohlednit,  pro kolik osob bude vařič sloužit a jak často budete vařit. Pro občasné vaření menšího množství jídla postačí některý ze základních modelů. Pokud ale plánujete vařit pravidelně pro více osob, poskytne Vám výkonnější model záruku rychlé přípravy za všech klimatických podmínek.

Někdy stačí opravdu jen silný vítr a výkon vařiče prudce klesá. Informace o výkonu jednotlivých modelů naleznete na obalu, kde je pro názornější představu také uváděn čas potřebný k uvedení 1 litru vody do varu. Standart je cca. 5 – 6 minut, výkonnější modely to dokážou za 4 minuty.  Další důležitou vlastností vařičů je jejich skladnost. Některé modely lze složit a zaberou tak minimum místa, což ocení zejména pěší turisté.

Každý plynový vařič se skládá za dvou částí. Kartuše s obsahem plynu je spodní částí, ke které je shora připevněn samotný vařič. Systémy připevnění jsou nejčastěji pomocí závitu (COLEMAN) nebo bajonetový easy klik (CAMPINGAZ). To umožní jejich rychlou montáž před použitím a demontáž pro transport. Velikost kartuše lze přizpůsobit Vašim potřebám, orientačně lze říci, že nejmenší kartuše (250 gr) vystačí na uvaření 10l vody.

 

Campingové nádobí

S vařením souvisí také vhodné campingové nádobí. Pro tyto účely se nejlépe hodí skladné sety, které obsahují vše, co budete potřebovat. Praktická je varianta z nerezové oceli, která vyniká zejména velmi dlouhou životností. Hliníkové sety mají nejnižší hmotnost.

Zvolit můžete i skladnou teflonovou verzi, která se lehce ošetřuje a lze na ní vařit bez použití tuků. Příbory a talíře vhodné pro kempování se vyrábějí z kovu nebo plastu, kovové mají delší životnost. Existují i tzv. „cestovní příbory“, které se svým provedením podobají skládacímu noži, jsou vyrobeny z ušlechtilé oceli a jejich největší výhodou je skladnost a univerzálnost spolu s dlouhou životností.

Židle a stoly

Pohodlí při kempování Vám zajistí rozkládací stoly a židle vyrobené z lehkých materiálů a při složení nezaberou mnoho místa. Volit můžete mezi komfortními skládacími židlemi s hliníkovou nebo ocelovou konstrukcí. Hliníkové modely mají nižší hmotnost a jsou vhodné všude tam, kde vybavení častěji transportujete.

Potahy židlí jsou vyrobeny z odolných syntetických materiálů, které se velmi lehce ošetřují. Pro nejmenší výletníky jsou tu pak speciální dětské modely. Skládací kempové stoly se liší zejména svými rozměry a hmotností. Malý kempový stolek ve složeném stavu připomíná notebook. Sestavení stolu je hračkou na pár vteřin.

Šroubovací nožičky lze jednoduše přizpůsobit i silně nerovnému terénu. Pod deskou stolku je u některých modelů síťovaná odkládací polička. Stolek přímo inspiruje k naplánování pikniku nebo skvěle slouží v kempu třeba jako druhý stůl pro děti.

 

Lahve a hrnky

Kempinkové hrnky a lahve se vyznačují zejména svojí odolností proti mechanickému poškození a variabilitou použití v závislosti na zvoleném modelu. Pro uchování horkých nebo naopak chladných nápojů jsou nejvhodnější termo hrnky a izolační láhve (termosky).

Liší se svým obsahem, ale na rozdíl od klasických jsou tyto cestovní velmi lehké a odolné.  Vnitřní část je nejčastěji vyrobena z ušlechtilé oceli, která se velmi dobře ošetřuje, vnější obal pak z tvrzených plastů nebo nerezové oceli. Víčko slouží po odšroubování jako hrnek.

Klasické lahve nabízejí velké množství variant od hliníkových lakovaných modelů se šroubovacím uzávěrem s obsahem až 1,5l přes plastové s odklápěcím náustkem pro snadnou manipulaci až po tzv. „zdravé lahve“ vyrobené z materiálů bez BPA složky, které jsou vhodné pro dlouhodobé uchovávání tekutin a lze je mýt v myčce.

 

Chladící tašky

Aby měly Vaše nápoje a potraviny za všech okolností optimální teplotu, je vhodné použít speciální chladící tašky, doplněné chladícími vložkami, které zajistí účinné chlazení po několik hodin.

 

Zpět do poradny