BĚŽECKÁ OBUV

Kompletní nabídku běžeckých bot najdete zde: https://www.intersport.cz/sporty/beh/boty/

Jak začít s běháním a vybrat správné vybavení?

Pokud chcete začít běhat, je dobré si rozmyslet odpověď na několik otázek

  • Kde budu nejčastěji běhat (sinice, zpevněné cesty, terén, les…)?
  • Jak často a kolik času (kilometrů) chci týdně uběhnout, budu běhat celoročně nebo jen v sezoně?
  • Proč běhám – můj cíl (kondice, hubnutí, doplňková aktivita, hlavní sport…)?

Na základě těchto informací Vám personál prodejen Intersport nabídne optimální řešení a vybere produkty přesně podle Vašich požadavků.

 

Jak vybrat jednoduše ideální běžecké boty?

Ideální běžecké boty jsou takové, které vám dokonale vyhovují s ohledem na:

  • Terén, ve kterém běháte
  • Techniku běhu
  • Typ chodidla
  • Typ došlapu
  • Četnost tréninků a jejich intenzita

 

 

Typy běžecké obuvi

Běžecká obuv silniční – určena na asfalt nebo tvrdý a zpevněný povrch, základní funkcí je tlumení došlapu. Technologie tlumení jsou u běžeckých bot umístěny v mezipodešvi (část boty mezi svrškem a podrážkou).  S ohledem na umístění tlumících prvků v mezipodešvi nalezneme v nabídce modely s tlumením jen v zadní části (pata) nebo celoodpružené, což musí odpovídat technice běhu konkrétního běžce. Technologie tlumení jednotlivých výrobců se velmi liší, základním materiálem mezipodešví je EVA. Top materiály mezipodešví se vyznačují vysokou životností, návratností energie z došlapu do odrazu a tepelnou stálostí. Svršek obuvi je velmi prodyšný a dobře odvádí pot. Důležitým kritériem výběru vhodné silniční obuvi je typ došlapu.

Běžecká obuv trailová (crossová) – určena pro běh v terénu (měkký povrch), základní funkcí je stabilita. Z tohoto důvodu má nižší mezipodešev (méně tlumí), silnější podrážku s hrubším dezénem, který je v přední části uzpůsoben pro optimální záběr, zadní část pak pro stabilní došlap. Svršek obuvi je odolný proti vnějším mechanickému poškození, některé modely jsou vybaveny funkční membránou a tedy nepromokavé.

Běžecká obuv pro přirozený běh (nature running) je určena zastáncům tzv. minimalistických bot, kteří hledají alternativu mezi klasickými modely a během na boso. Díky tomu si mohou vychutnat dokonalý pocit z běhu, lepší kontrolu pohybu, cit pro povrch a maximální využití energie. Tato obuv Vám prostřednictvím technologií respektujících přirozené vlastnosti chodidla nabízí možnost vrátit se ke kořenům běhání a naučit se správné technice běhu. 

 

Životnost běžecké obuvi

Obecně platí, že životnost obuvi je závislá zejména na kvalitě zpracování mezipodešve a svršku boty, tedy dokud obuv dobře tlumí a je stabilní lze ji použít. Základní modely mají životnost nižší (do 500 km), top modely pak až několika násobně vyšší (i více než 2000 km) v závislosti na:

  • Materiálu mezipodešve – základním materiálem je tzv. Eva, lehká tlumivá hmota, která však relativně brzy ztrácí své původní vlastnosti. Vlivem opakovaného působení velké síly (došlap) dochází k jejím deformacím a boty vybavené pouze touto mezipodešví (základní modely) mají tím pádem nejnižší životnost (kilometrový výkon). Z tohoto důvodu bylo výrobci jednotlivých značek vyvinuto několik dalších materiálů a technologií (Boost, Gel, Air, Wawe…), které najdeme ve vyšších modelových řadách a jsou aplikovány na nejvíce zatížená místa mezipodešve.
     
  • Hmotnosti běžce přímo souvisí s životností běžecké obuvi, protože těžší běžci potřebují lepší tlumení a tedy i kvalitnější materiály v mezipodešvi.
     
  • Technice běhu – běžec, který má správnou techniku běhu využívá maximálně přirozené schopnosti chodidla tlumit došlap a minimalizuje tím mechanické namáhání mezipodešve. Naopak běžec s technikou došlapu „přes paty“ a často v kombinaci s vyšší hmotností zatěžuje mezipodešev mnohem více.

 

Stanovení správné velikosti běžecké obuvi

Základem je délka chodidla v cm, kterou buď změříte na speciální desce na naší prodejně, nebo podle vložky z obuvi, kterou používáte. Běžecká obuv má být vždy větší, než boty, které používáte na denní nošení. Důvodem je fakt, že chodidlo při běhu postupně zvětšuje svoji délku, někdy o více než 1 cm. Také při běhu z kopce, kdy dochází k opření prstů ve špičce obuvi, je nutné mít určitou rezervu. Čím větší vzdálenosti běháte, tím více. Minimum je 5mm, někteří běžci volí dokonce obuv o 2 cm větší. 

Zpět do poradny