Rucksackpflege

INTERSPORT Blog | Doba čtení: 6 Minut

Podle čeho vybírat turistické boty

Obsah

Pokud vyrazíte v těžkých kotníkových botách na procházku po lučních stezkách nebo v žabkách na via ferraty, výlet v přírodě se rázem změní v utrpení. Je velmi obtížné dát všeobecnou odpověď na otázku ideální turistické obuvi – naše nohy jsou přinejmenším stejně tak rozdílné jako túry, které plánujeme podniknout. V tomto článku vám nenaservírujeme ideální turistické boty na stříbrném podnose, ale budeme se snažit poskytnout vám přehled nejběžnějších kategorií turistických bot. Pokud si budete v obchodě vybírat boty, měli byste mít přibližnou představu o tom, jak budou vaše túry vypadat.

Aby byl výběr outdoorové obuvi pro zákazníky jednodušší, snaží se různí výrobci boty kategorizovat. Mohlo by se zdát, že to není tak špatný nápad. Pokud však každý výrobce používá jinou stupnici nebo tabulku, nemusí to být vůbec přehledné a volba správné obuvi nebude o nic jednodušší. Než se dostaneme k některým běžným tipům turistických bot, stručně si ukážeme, co je u turistické boty důležité.

Obecné informace o turistické obuvi

Na rozdíl od běžné obuvi má turistická obuv řadu vlastností, které ji odlišují od ostatních bot. Nejdůležitějšími body jsou pravděpodobně profil podrážky a materiál neboli směs pryže, ze které je podrážka vyrobena. Obojí se navzájem ovlivňuje a zajišťuje, že budete mít v každé situaci dostatečnou přilnavost. Normální boty nebo běžecké boty vyžadují, aby se noha (normální) odvalovala po celém povrchu. Dobrá přilnavost je proto obvykle zaručena, pokud je celá plocha podrážky v kontaktu se zemí. Turistická obuv naopak musí být schopna vytvořit bezpečnou přilnavost na mnohem menší kontaktní ploše. To, co není na rovném terénu hned patrné, může být nejpozději na terénu kamenitém nebo terénu s kořeny záchranou. Čím náročnější je terén, tím tvrdší je pryžová směs turistické boty. Pokud byla dříve podrážka vyrobena z měkké pryžové směsi, aby se přizpůsobila lesní půdě a menším kořenům, musí pryžová směs vydržet mnohem více ve vysokohorském terénu, aniž by poškodila vaše nohy.

Kromě tvrdší pryžové směsi se mění také tvar boty. Čím exponovanější terén, tím vyšší bota. Hmotnost takové turistické boty se zvyšuje stejným tempem. I když taková obuv zpočátku omezuje volnost pohybu, zaručuje bezpečné překonání ostrých a volných kamenů bez ztráty rovnováhy.

Všechny ostatní vlastnosti turistické boty jsou specifické pro daný terén a závisí na povětrnostních podmínkách, ve kterých se na chystáte na túru. Při výběru turistické boty je rozhodující, zda jsou teploty extrémně vysoké nebo nízké, nebo zda bota musí kromě vlastní váhy zvládnout i váhu batohu při vícedenních túrách v přírodě.

Jednou z nejznámějších stupnic je kategorizace turistických bot podle vzoru tradiční německé firmy Meindl, která své horské nebo turistické boty dělí do 6 různých kategorií (A, A/B, B, B/C, C, D). Existuje také Lowa index s hodnotami 1-6 nebo dělení podle termínů, přičemž mnoho termínů se používá hovorově jako synonyma. „A“ na stupnici Meindl je „6“ v indexu Lowa a v podstatě popisuje lehkou volnočasovou (turistickou) obuv. Nejextrémnějšími zástupci mezi turistickými botami jsou expediční boty (kategorie „D“ nebo „1“). Všechny kategorie jsou uvedeny zde:

Stupnice podle Meindl

Stupnice podle Lowa

Popis

Typ terénu a túry

A

6

Lehké turistické boty

Snadné túry v rovinatém terénu; zpevněné cesty, turistický batoh.

A/B

5

Vysoké turistické boty

Snadné túry v nízkých pohořích; zpevněné cesty; občas strmé, batoh na den až na jedno přenocování v chatě.

B

4

Klasické trekingové boty

Pěší túry ve vysokohorských oblastech; několikadenní túry po kamenitém terénu

B/C

3

Těžké turistické boty/těžké vysoké trekingové boty

Několikadenní túry ve vysokohorském terénu po špatně schůdných cestách ve strmém a kamenitém terénu (částečně vhodné pro použití maček).

C

2

Vysokohorské boty

Vícedenní túry ve vysokohorském terénu; částečně vhodné pro zimu; vhodné pro mačky; pro zajištěné obtížné výstupy.

D

1

Expediční boty/ (ultimátní) vysokohorské boty

Boty do nejvyšších a nejobtížnějších hor; nejsou zde žádné turistické značky, natož stezky; do extrémního počasí; částečně vyjímatelná vnitřní bota.


Lehké turistické boty:

Turistická obuv této kategorie (nebo 6) ve skutečnosti nevypadá jako typická turistická obuv. Jsou určeny především všem, kteří chodí po zpevněných cestách nebo někdy v parku. Jsou také spíše sportovní obuví pro každodenní nošení, kterou si můžete vzít s sebou na cesty nebo ji nosit na procházky. Známe je také pod pojmem nízké boty. Mají dostatečné polstrování pro pohodlné nošení při chůzi s batohem na jednodenní výlet.

Vysoké turistické boty:

Vysoké turistické boty (A/B nebo 5) jsou považovány za základní modely mezi turistickými botami. Vizuálně vypadají spíše jako typická turistická obuv. Na rozdíl od obuvi kategorie „A“ je podrážka mnohem tužší, což je ideální pro nenáročné túry v nízkých pohořích nebo v alpských podhůří. Povrch je většinou zpevněný, i když terén může být někdy strmější - přece jen chcete překonat i několik výškových metrů. Vysoké turistické boty nabízejí dostatečné odpružení pro nošení batohu na delší celodenní túře nebo na přenocování v chatě.

„Klasické“ trekingové boty:

U klasické trekingové obuvi (B nebo 4) máme co do činění s modelovou řadou pro delší túry i pohodlné turistické trasy ve vysokohorském terénu. To znamená, že se může stát, že půda bude kamenitá nebo že budete muset jít po sypkých sutích. Odpružení podrážky je navrženo tak, aby bylo možné nést i zavazadla na vícedenní výlety, aniž by se bota podlomila.

Těžké turistické boty / těžké vysoké trekingové boty:

Těžká turistická obuv kategorie B/C nebo 3 je ideálním společníkem pro náročné treky ve středně obtížném vysokohorském terénu. Túry vedou do vysokých hor po špatných (strmých) cestách, stezkách, šotolinových stezkách a ferratách. Mluvíme zde o túrách ve výšce okolo 3500 metrů, přičemž zde již lze na botě použít mačky.

Vysokohorské boty:

Turistické boty kategorie C nebo 2 se nazývají vysokohorské boty a jsou určeny pro vysokohorské túry s nerovným a strmým terénem - ne vždy je zde rozpoznatelná cesta. Boty této kategorie lze nosit i na několikadenní túry v chladných horách a umožňují připevnění maček. Vysokohorské boty mají velmi vysoké šněrování a extrémně tuhou podrážku, která zajišťuje dostatečnou přilnavost i na těch nejmenších hranách.

Expediční boty / (ultimátní) vysokohorské boty:

Pokud chcete vylézt na Mount Everest nebo alespoň plánujete být ve výškách nad 5000 metrů, najdete tu správnou obuv mezi expedičními botami kategorie D nebo 1. Bez ohledu na to, jestli je tam cesta nebo ne, s touto botou se dostanete kamkoli. Jsou vhodné zejména pro vysokohorské túry na ledovcích a jsou vhodné i pro mačky. Některé modely mají ještě odnímatelné vnitřní boty do extrémního chladu.

 

Doufáme, že vám tento krátký přehled umožnil nahlédnout do světa turistických bot. Záleží jen na vás, zda si do vašeho botníku pořídíte turistické boty nebo těžkou vysokohorskou obuv. Sami se rozhodnete, na jaké pěší túry vyrazíte. Za každou z těchto kategorií se skrývají desítky modelů od různých výrobců, z nichž některé jsou obzvláště vodotěsné nebo obzvláště lehké. Na tyto otázky si musíte odpovědět sami. Pokud se například chystáte na několikadenní pěší túru ve Skandinávii nebo Skotsku, budete pravděpodobně chtít klasickou trekovou botu, která je zároveň nepromokavá, zatímco někdo, kdo se vydá na túru do Itálie k jezeru Lago di Garda, by mohl dát přednost lehčí a vzdušnější botě.

Nakonec vás však návštěva prodejny nemine. Protože, jak bylo uvedeno výše, nohy jsou stejně odlišné jako turistické boty a trasy, na které v nich plánujete vyrazit. To, že nyní víte, který typ obuvi je pro vás vhodný, neznamená, že vám bude sedět každá bota - jediné, co vám pomůže, je vyzkoušet si je. V každém případě se těšíme, že vám pomůžeme s výběrem správné turistické obuvi. Doufáme, že si výlety a treky v přírodě užijete a že vám tento článek pomohl vybrat správné turistické boty. Pokud máte další dotazy týkající se konkrétní turistické obuvi, můžete nás kdykoli kontaktovat prostřednictvím našich kanálů na sociálních sítích.