• Až -26%

MCKINLEY X-Treme Light 600 W

Vyberte barvu
Barevné varianty
Vyberte velikost
Velikosti
Potřebujete poradit s velikostí?

Skladem

No. 241530550001

Koupit
McKinley

Zadáno pro ženy - tento mumiový spacák je uzpůsoben anatomii ženského těla vhodný pro všechny milovnice kempování a turistiky.

Značka McKinley
Vnitřní materiál Nylon Ripstop 40 denier 255 threads
Vnější materiál Nylon Diamond Ripstop 40 denier 280 threads
Teplotní rozsahy Komfort: + 13 ° C, LimComf: + 10 ° C, Extrém: 0 ° C
Rozměry ve složeném stavu 28 x 13 cm
Rozměry 213 x 78 cm
Náplň Tecloft Microlite
Hmotnost cca 0,68 kg

Spací pytle

Spacák“ patří neodmyslitelně mezi nejdůležitější součásti výbavy každého outdoorového nadšence.  Aby zážitky z celého dne stráveného v přírodě nezkazila noc strávená v nevhodném spacáku, musíte si odpovědět na několik otázek.

•    Kde budete spací pytel používat?
•    Jak velký spacák budete potřebovat?
•    Jaké teploty lze očekávat?
•    Jak budete spacák transportovat?
•    Jak často ho budete používat?


Pro spaní v zastřešených prostorách se nejlépe hodí tzv. „dekový spací pytel“. Je obdélníkového tvaru bez kapuce a po rozepnutí ho lze použit jako běžnou deku.

V ostatních případech připadají v úvahu tzv. „mumiové spací pytle“, které svým tvarem respektují proporce lidského těla a kapuce umožňuje účinnou ochranu hlavy a krku před chladem. Jejich modifikace pak nazýváme:

Oválné - tento tvar vychází z mumiového spacího pytle, ale je více oválný a nekopíruje tak přesně tvar lidského těla. Je to kompromis mezi prostorem dekového a mumiového spacího pytle. 

Anatomické mumie -  co  nejvíce kopíruje lidské tělo, tím je dosaženo nízké hmotnosti a optimální tepelné izolace. Nevýhodou může být pro někoho těsnější vnitřní prostor. 

Dámské spací pytle

Dámské spacáky jsou optimálně přizpůsobeny anatomickým odlišnostem něžného pohlaví. Tyto spací pytle jsou v horní části rozšířené s vyšším stupněm izolace v oblasti nohou a hrudníku, kde je u žen větší riziko prochladnutí. V neposlední řadě zaujmou také svým atraktivním designem.

 

Velikost (délka) spacího pytle je dána výškou postavy uživatele, ke které orientačně připočítáme 25 cm. Na obalu každého spacáku naleznete informaci, pro jakou výšku postavy je vhodný. Obecně platí, že prostor ve spacáku nesmí být příliš malý (nekomfortní), ale ani příliš velký (zbytečné ztráty tělesného tepla). 


Teplotní určení spacího pytle vychází také z údajů uvedených výrobcem, přičemž je dobré vědět, že:

Komfort – znamená teplotu, při které se budete ve spacáku cítit v tepelné pohodě. Ležíte uvolněně oblečeni ve spodním prádle.  Tato hranice je směrodatná zejména pro ženy, které by ji měly považovat za nejnižší možnou teplotu, ve které budou spacák používat.

Limit komfort – teplota, kdy už začínáte cítit první známky chladu, ale stačí se skrčit a jste opět v tepelné pohodě. Tato hranice je doporučená jako nejnižší možná teplota použití spacáku, pokud bude uživatelem muž.

Horní a spodní extrém -  jsou údaje o teplotách, při kterých může dojít k poškození organismu vlivem přehřátí nebo naopak podchlazení.

Všechny tyto informace se vztahují k použití spacího pytle spolu s odpovídající podložkou. Nejčastější volbou jsou klasické karimatky, oblíbené zejména pro svoji nízkou hmotnost. Více komfortu i tepelné izolace ale poskytnou tzv. „samonafukovací karimatky“, mají však i vyšší hmotnost. 


Pokud tedy budete vybírat pouze jeden spací pytel pro různé podmínky, je vhodné mít dostatečnou teplotní rezervu s tím, že v případě vyšších teplot lze spacák rozepnout a přebytečné teplo tak ventilovat. 

 

Podle typu izolační náplně můžeme spací pytle rozdělit na:

Syntetické - v dnešní době jsou syntetická vlákna nejpoužívanější náplňí do spacích pytlů. I syntetická vlákna mohou být dělena do kategorií podle jejich vlastností (mikrovlákna a kanálková dutá vlákna). Každý typ vlákna má svou specifickou vlastnost.      

Mikrovlákno má vysoké termo-izolační vlastnosti a zabírá málo prostoru. Nejčastěji je používáno pro malé spací pytle, kde je velký důraz na dobrý poměr váhy a velikosti balení. Spací pytle plněné mikrovláknem mají menší loft neboli nadýchanost, než je tomu u spacích pytlů plněných dutým vláknem.

U dutých vláken rozlišujeme ještě počet kanálků, které vlákna mají. S vyšším počtem se zvyšuje výhřevnost a nadýchanost vláken.

Syntetická vlákna jsou relativně nenáročná na údržbu, jsou antialergická a odolná ve vlhkém prostředí na rozdíl od náplní péřových. 


Péřové - peří je osvědčený přírodní izolační materiál. Při správné údržbě a ošetřování poskytuje svým uživatelům maximální tepelný komfort spojený s nízkou hmotností, vysokou spolehlivostí a dlouhou životností spacáku, je proti sytentické náplni lehčí, sbalitelnější a má větší výhřevnost.

Naopak je peří složitější na údržbu a zadržuje vlhkost. Pokud vám záleží na nízké hmotnosti a malých rozměrech složeného spacího pytle, měli byste vybírat některý z modelů s označením „Light“. V opačném případě můžete volit těžší a objemnější dekový spacák. 


Materiály

Materiály vnější tkaniny jsou odolné proti mechanickému poškození s vysokou mírou prodyšnosti a voděodolnosti. Nejčastěji se jedná o polyamidové tkaniny s různými vodoodpudivými úpravami.

Vnitřní tkanina musí být prodyšná i příjemná při kontaktu s lidským tělem. U základních modelů se jako vnitřní tkanina často používá bavlna. Ta je sice příjemná na dotyk, ale zadržuje vlhkost a je poměrně těžká.  Nejrozšířenějším materiálem je proto polyester, který má nenasákavá vlákna a splňuje všechny požadavky na optimální komfort i funkci.


Konstrukce

Technologie výroby spacáku se liší v závislosti na druhu a množství použité izolační náplně a cílem je snaha o dosažení maximální výšky (loftu) izolující stěny bez tzv. "studených švů". Ty vznikají jednoduchým prošitím tkanin i náplně (pohledem proti světlu prosvítají). Najdeme je jen na nejlevnějších letních spacácích. Naopak tzv. "teplé švy" mají všechny kvalitní spací pytle a jsou součástí sendvičové či šindelové konstrukce.

 

Spojovatelnost spacích pytlů

Některé spací pytle lze spojit v jeden velký spacák. Jeden spací pytel musí být v provedení L (levý) a druhý R (pravý), mělo by se jednat o stejný typ spacího pytle z jedné kolekce a mít stejnou délku.    


Údržba spacího pytle

Nejlepší způsob uskladnění spacího pytle je rozložit jej volně nebo nechat viset na suchém, temném místě. Spací pytel, který právě používáte, by měl být udržován suchý. Je důležité ho průběžně větrat a po návratu nechat spací pytel dokonale uschnout.

Spací pytel ať už vyrobený z umělých vláken nebo peří by se měl prát v ruce ve speciálních prostředcích a po vyprání se musí důkladně vymáchat (je možné použít impregnační prostředky proti nežádoucí vlhkosti). Poté spací pytel volně rozložíte a necháte vodu odkapat pryč, následně ho necháte schnout a příležitostně s ním zatřesete (to je velice důležité zejména u výplně z peří). Při balení nerolujete spací pytel, ale postupně ho vpěchujete do obalu (nepolámou se vlákna). Spacák ponechte v obalu jen nezbytně dlouhou dobu.

K tomuto zboží si lidé kupují

Vrácení do 14 dnů

Vrácení do 14 dnů

Zboží můžete vrátit do 14 dnů v jakékoli prodejně INTERSPORT.
Servis

Servis

Profesionální servis kol, lyží a snowboardů, inline bruslí a tenisových raket.
Doprava zdarma

Doprava zdarma

Při nákupu nad 2 000 Kč doprava zdarma
po celé České republice.