Jak vybrat spací pytel s ohledem na podmínky použití?

Když je vám při spánku zima, dochází ke snižování výkonnosti a imunity organismu. Člověk se pak necítí ve své kůži a požitek z pobytu v přírodě se pomalu vytrácí. Abyste zabránili takové situaci, je třeba se zamyslet nad volbou správného spacího pytle.

Podle použití (turistika, treking, expedice) a klimatických podmínek je třeba zvolit určité teplotní rozmezí spacího pytle. Komfortním rozmezím rozumíme teploty, v nichž se daná osoba ve spacáku dobře cítí, nepotí se a je jí teplo. Omezený komfort znamená teplotu, při níž ještě není pociťován velký chlad, ale začíná se projevovat teplotní deficit. Extrémním rozmezím se myslí teplotní hranice, při níž se spacák dá použít, aniž by byl člověk podchlazen.

Pokud se nemůžete rozhodnout, je vždy lepší vzít si „teplejší“ model. V případě, že vám někdy přece jen bude moc teplo, můžete spacák rozepnout nebo ho použít jen jako deku.

Hlava a trup jsou nejdůležitější části těla, které je nutné dobře chránit, protože jimi ztrácíme nejvíce tepla. Optimální jsou materiály, které odvádějí vzniklou vlhkost. Vnitřní vložka a výplň by tedy měly tělesnou vlhkost dále transportovat navenek.

Rozlišujeme dva druhy spacích pytlů, rozdíl je ve tvaru a funkčnosti:

  • Dekový spací pytel, který je vhodný pro pobyty na horských boudách, na dovolené v teplém prostředí, do obytných aut nebo jako nouzová deka na doma.
  • Mumiový spací pytel, který se hodí pro všechny druhy horských sportů a outdoorových aktivit, při nichž jde hlavně o teploty, hmotnost a objem – proto je důležité, aby tyto spacáky byly lehké, dobře se skládaly a snadno udržovaly