Jak si vybrat správné běžky

V zimní sezóně 2012/13 nabízíme výstroj na mnohé sporty s dlouholetou tradicí, které se stávají stále oblíbenějšími. Jedním z nich je běh na lyžích. Ať už jste začátečník, rekreační lyžař nebo ambiciózní závodník: díky moderním materiálům a důslednému výzkumu je dnes možné výstroj přesně přizpůsobit individuálním potřebám každého sportovce.

Každoročně přibývá sportovců, kteří v zimě vyběhnou do stop na lyžařských běžeckých tratích. Každý, kdo je pozoruje, dostane hned chuť vyzkoušet si běh na lyžích sám. Dobrý nápad! Asi žádný jiný zimní sport není tak šetrný ke kloubům. Při běhu na lyžích namáháte celé tělo a riziko zranění je minimální. Pokud jsou dobré sněhové podmínky, můžete se mu věnovat v celé České republice.

Klasika nebo bruslení? Chcete relaxovat nebo máte sportovní ambice?

Jestli jste se rozhodli začít s během na lyžích, musíte si nejdřív rozmyslet, co si od toho slibujete. Protože na tom závisí, jaký styl je pro vás vhodný, a jaké lyže potřebujete.

Jestli chcete začít pozvolna, nenáročným tréninkem, měli byste zkusit klasický styl. Lyže při něm vedete paralelně. Při napřahování si pomáháte hůlkami. Běžky na klasický styl jsou asi o 20 centimetrů delší než výška postavy. Díky své konstrukci sedí pevně ve stopě a mají optimální skluz.

Pro ambicióznější rekreační sportovce, kteří si chtějí vybudovat dobrou kondici, je vhodnější bruslařský styl. Mnohem více se při něm namáhá trup. Neustále při něm zapojujete nohy a vzájemná poloha lyží je do tvaru V. Pravidlo, které platí při výběru vhodné délky: „Výška postavy plus pět až deset centimetrů“. Běžky na bruslení by neměli být velmi těžké, musí však být dostatečně stabilní, aby umožňovaly optimální průběh pohybu.

Čím dál větší oblibě se těší běžky typu „Nordic Cruising“. Jsou širší a kratší než lyže na klasiku a bruslení. Cílovou skupinou jsou rekreační běžkaři a fitness sportovci. Širší špička umožňuje příležitostně využít běžky i mimo běžecké dráhy.

Odborní poradci v prodejnách Intersport mají vhodné modely běžek

Už jste si rozmysleli, co od běžkování očekáváte? Víte přesně, co chcete, nebo si ještě nejste jistí? Nejlepší bude, když se zastavíte v nejbližší prodejně Intersport. Naši odborní poradci vám pomohou doladit detaily a vybrat vhodné běžky. Při výběru hrají roli i další faktory, například vlastnosti skluznice, vykrojení a pružnost lyží. Více informací zjistíte přímo ve své prodejně Intersport.