Ideální školní batoh

Školní batoh se opět stal každodenním průvodcem žáků a studentů. Při výběru vhodného modelu je třeba zvážit několik věcí: funkčnost, váhu, objem, pohodlnost a vzhled.

Školní batoh by měl totiž nejenom dobře vypadat, ale měl by být především šetrný k zádům.

Současným trendem jsou univerzální batohy. Stejný batoh, který se používá ve škole, najde své uplatnění i ve volném čase. Oblíbené jsou třeba modely s úchyty na skateboard. Stejně žádané jsou batohy pro použití na sjezdovce s praktickou přihrádkou na lyžařské brýle nebo s vývodem pro sluchátka MP3 přehrávače.

Takřka standardem se stala samostatná přihrádka na notebook. Batoh na notebook je nejen pohodlnější, ale i zdravější pro držení těla než taška na notebook.

Správné držení těla je důležité zvláště u malých dětí, protože ve školním věku je páteř ještě ve vývoji. Základní pravidlem je, že plná školní taška by neměla vážit více než desetinu tělesné váhy, ve výjimečných případech dvanáct procent. Páteř nevhodně zatěžuje i ležérní nošení batohu pouze přes jedno rameno.

Popruhy by měly být široké minimálně čtyři centimetry a měly by být nastaveny tak, aby nebyly ani příliš krátké ani příliš dlouhé. Kvalitní batohy se, pokud jsou správně nošené, přizpůsobí zádům. Prodyšné materiály zabraňují tvorbě potních skvrn na oblečení.

O důležitosti vhodného školního batohu mluví i studie společnosti Forsa, která se dotazovala 100 dětských lékařů v Německu. Podle ní počet dětí s bolestmi zad v posledních letech citelně vzrostl. Za hlavní důvody lékaři považují nedostatečný pohyb a přílišné vysedávání před televizí nebo počítačem. Není tedy dobré záda trápit ještě špatným batohem do školy.