TRIATLON

30.8.2018

Triatlon je relativně mladý sport a dle jednoho z oficiálních zdrojů sahají jeho kořeny do 20. let minulého století ve Francii. Účastníci tehdy soutěžili v závodě, který se jmenoval „Les trois sports“, doslovně přeloženo jako „Tři sporty“. Pod tímto názvem se o něm také objevila první zmínka ve francouzských novinách. V prvním závodě museli přeplavat kanál Marne, ujet na kole 12 km a uběhnout 3 km. Od té doby se závod „Les trois sports“ těšil každoroční popularitě po několik desetiletí, později se z něj stal mezinárodní fenomén. Novodobá historie tohoto sportu sahá do kalifornského San Diega, do běžeckého klubu, který v 70. letech minulého století využíval triatlon jako alternativu k těžkému tréninku na dráze. Tak vypadaly začátky sportu, jehož obliba stále celosvětově stoupá.

Poprvé jsem se s triatlonem seznámila jen letmo, zpovzdálí. Na vlastní kůži jsem ho zažila až letos v Praze na konci července, při focení největšího triatlonového závodu v Česku – Challege Prague 2018. A byl to zážitek, a to nejen pro nevšední obrazová spojení, které závod nabízel.

Čepičky ve vodě pár minut před startem závodu působily v popředí historického Starého města pitoreskně, jako by právě vypadly z Vančurova Rozmarného léta. Organizátor na paddleboardu vypadal jako gondoliér z Benátek. Střelecký ostrov byl v ten moment středobodem veškerého dění, most Legií byl oblečen do, pro závod charakteristické, červené barvy a notoricky známá místa najednou vypadala úplně jinak, než jak je z běžného pražského života známe. Na šlapadle na Vltavě jsem v Praze nikdy nebyla, tak pro mne byl zážitek jen se projet na loďce a vidět třeba Národní divadlo z úplně jiné perspektivy. 

O co větší bylo moje překvapení, když jsem ráno před startem závodu ChallengeTry-Athlonu potkala několik kamarádů, kteří se rozcvičovali a chystali vlézt do Vltavy. Tento „malý závod“ je pro všechny, kdo si triatlon chtějí vyzkoušet, ale na dlouhý nebo střední závod si netroufají. Závodí se na trasách desetkrát kratších, než je dlouhý triatlon (plavání 0,38 km, kolo 18 km a běh 4,2 km). Za předpokladu, že bych neumrzla ve Vltavě, bych si skoro myslela, že bych to možná mohla zvládnout taky. Nádherná medaile v cíli, kterou dostane každý, kdo závod dokončí, je velmi lákavá. Je potřeba trochu trénovat, zkusit vodu ve Vltavě na vlastní kůži a 27. července 2019 ji můžete mít na krku!

Markéta Navrátilová – sportovní fotografka