Lyžař v lyžařských brýlích

INTERSPORT Blog | Doba čtení: 7 Minut

Co je třeba vzít v úvahu při nákupu lyžařských brýlí?

Stačí pohled do výloh a regálů mnoha obchodů, abyste zjistili, že neexistují jen jedny lyžařské brýle . Kromě nespočtu značek existují desítky tvarů a stovky barev. Nutí vás to přemýšlet a ptát se sami sebe, zda a jaké mezi nimi existují rozdíly. A že existují! V tomto blogovém článku se dozvíte, na co byste se měli zaměřit při nákupu lyžařských brýlí a čemu byste měli věnovat pozornost.

Jedna věc předem: lyžařské brýle nejsou jen módním doplňkem, ale chrání vás na horách před UV zářením stejně jako před větrem a rozvířeným sněhem.

Jaké zorníky pro lyžařské brýle?

Když se rozhlédnete kolem sebe, skoro to vypadá, jako by brýle a jejich barvy byly voleny spíše nahodile a že mít ten nejoslnivější zorník je módní záležitost.

Především je to tak, že zorníky lyžařských brýlí jsou rozděleny na sférické a cylindrické:


Brýle značky Oakley
  • Cylindrické zorníky: levné zorníky lyžařských brýlí jsou obvykle cylindrické, což znamená, že jsou zakřiveny "pouze" ve vodorovné ose. Pokud se podíváte na svislou osu lyžařských brýlí, zjistíte, že sklo je ploché a rovné - není zakřivené.


  • Sférické zorníky: naproti tomu u sférických zorníků je to tak, že jsou zakřiveny na svislé i vodorovné ose. Jsou ohnuté. Na jedné straně to má tu výhodu, že vám poskytují lepší výhled do všech stran. Na druhou stranu dutina mezi obličejem a sklem je také větší, což vede k příjemnější cirkulaci vzduchu v brýlích a lyžařské brýle se díky tomu méně zamlžují.Dalším bodem u zorníků lyžařských brýlí je povrchová úprava. Mnoho výrobců vyvinulo speciální technologie, díky kterým jsou brýle pohodlnější. Ať už proto, že jsou méně náchylné k zamlžování, nabízí větší kontrast barev nebo UV filtr. Proto existuje tolik různých barev.


Brýle značky Oakley
  • Často se u lyžařských brýlí uvádí, že mají protizamlžovací vrstvu, tzv. anti-fog úpravu. Tato úprava pracuje tak, že rozptyluje vodní molekuly, které se normálně shlukují na vnitřní straně zorníku a vytvářejí zamlžení. Díky tomuto rozptylování molekul voda na zorníku nekondenzuje, což udržuje zorník čistý a je zajištěno dobré vidění i za vlhkých nebo studených podmínek. Taková povrchová úprava se však také postupně opotřebovává a může být poškozena třením nebo příliš častým čištěním. Proto je nutné při čištění používat jemný materiál.


  • Další typ povrchové úpravy se projevuje v zabarvení lyžařských brýlí. Tento typ úpravy chrání oči před slunečním zářením v určitých světelných podmínkách tím, že propouští více nebo méně světla. Kromě ochrany před slunečním zářením může zabarvení lyžařských brýlí také zvýšit kontrasty, což na bílé sjezdovce pomáhá lépe se orientovat.
    Tato zabarvení jsou rozdělena do pěti kategorií.


Ještě existuje jedna zvláštnost: Někteří výrobci uvádějí, že jejich lyžařské brýle se přizpůsobují světelným podmínkám. To znamená, že povrchová úprava reaguje na dopadající světlo a podle toho se přizpůsobuje/barví podle okolního světla. To má tu výhodu, že už nemusíte spoléhat na výměnná skla nebo vícero lyžařských brýlí v případě neočekávaně měnících se viditelnostních podmínek. Je však třeba říci, že skla určená speciálně pro jednu světelnou situaci bývají obvykle efektivnější. Musíte se tedy rozhodnout, co je pro vás lepší – prostě to vyzkoušejte!

Jaká je propustnost světla lyžařských brýlí a jak jsou brýle kategorizovány?

Propustnost světla u lyžařských brýlí, resp. jejich zorníků, je uváděna v 5 stupních. Odborný termín, který se v tomto kontextu vždy zmiňuje, je tzv. hodnota VLT (visible light transmission) - tedy podíl světla, který prochází skrz předmět. Sestavili jsme pro vás malou tabulku:

Kate­gorie Propustnost světla (hodnota VLT) Pro jaké podmínky viditelnosti
0 80 - 100 % propustnost světla Velmi omezená viditelnost kvůli silné oblačnosti, nočním sjezdům nebo husté mlze.
1 43 - 80 % propustnost světla Střídavé světelné podmínky, spíše oblačno.
2 18 - 43 % propustnost světla Slunečné dny s málo oblaky.
3 8 - 18 % propustnost světla Převážně slunečný den, jen zřídka oblaka.
4 3 - 8 % propustnost světla Zářivé sluneční světlo na ledovci.


Musí být lyžařské brýle zrcadlové? 

Lyžařka s helmou a lyžařskými brýlemi

Stále se setkáváte i s modely, které jsou více či méně zrcadlové. Tudíž se nevyhnutelně nabízí otázka, do jaké míry zrcadlová skla zajišťují lepší průhlednost – nebo zda jsou dobrá pouze k tomu, abyste nenápadně sledovali lyžařského instruktora či instruktorku.

Výhoda zrcadlových lyžařských brýlí se projevuje tehdy, když se ocitnete v situaci, kde je očekáváno mnoho odrazů světla. V závislosti na tloušťce zrcadlové vrstvy se mohou takové odrazy světla odrážet od lyžařských brýlí. Při opravdu světlých dnech to tedy má smysl. Ve dnech se špatnou viditelností se zrcadlové lyžařské brýle spíše nedoporučují .

Výměnné zorníky - ano či ne?

Některé firmy nyní nabízejí rámečky lyžařských brýlí, které vám umožní vyměňovat zorníky. V den, kdy se očekává proměnlivá viditelnost, tak stačí vyměnit jen zorníky vašich brýlí, aniž byste museli s sebou mít batoh plný lyžařských brýlí.

Místo toho budete mít pouzdro, ve kterém budete mít dva zorníky s různým zbarvením.

U rámečků s výměnnými zorníky obvykle existují dvě různé varianty:


Lyžařské brýle značky Oakley
  • Magnetické: U lyžařských brýlí s magnetickými výměnnými zorníky jsou malé magnetické proužky umístěny jak na okraji brýlí, tak na okraji zorníků. Zorníky lze jednoduchým vycvaknutím odstranit z rámečku a znovu je připevnit. Tento způsob je bezpečný a snadno ovladatelný, ale je také dražší.


  • Mechanické: U jiných systémů musíte mírně ohnout rámeček brýlí, aby zorníky vyskočily z jejich upevňovacích bodů. Manipulace, která na první pohled připomíná spíše poškozování lyžařských brýlí, není tak zásadní. Časem si zvyknete na vyjímání a zasazování výměnných zorníků. Brýlím ani zorníkům to neškodí!
Ventilace lyžařských brýlí zaručuje dokonalý výhled

Často opomíjeným prvkem u lyžařských brýlí je ventilace. Pouze pokud správně funguje ve spojení s povlakem, nezamlžují se. Lyžařské brýle mají obvykle vzduchové štěrbiny nahoře a dole na rámu, které jsou navíc podloženy polstrováním. Tyto vzduchové štěrbiny zajišťují proudění vzduchu mezi sklem a vaší tváří. Čerstvý vzduch proniká zvenčí, zatímco vlhký vzduch je odváděn ven .

Důležité je také, aby pásek brýlí nebyl příliš utažený, protože byste tím mohli polštáře příliš stlačit a zabránit tak proudění vzduchu.

Lyžařské brýle pro nositele dioptrických brýlí

Existuje mnoho lidí, kteří se ocitají v situaci, kdy musí nosit brýle pod lyžařskými brýlemi. Ale i pro tuto situaci existují řešení. Například jsou zde tzv. OTG lyžařské brýle, kde OTG v tomto případě znamená over-the-goggles (přes brýle).

Lyžařské brýle této kategorie mají širší rámeček a jsou navrženy tak, aby bylo možné je pohodlně nasadit přes běžné brýle.

Samozřejmě existuje možnost nechat si vyrobit optické lyžařské brýle, což však znamená výrazně vyšší náklady.

O své lyžařské brýle pečujte adekvátně!

Lyžařské brýle potřebují méně péče, než byste si mohli myslet. Na rozdíl od mnoha zvěstí je otírání brýlí hadříkem nebo dokonce rukavicí tím nejhorším, co můžete svým lyžařským brýlím nebo jejich povlaku udělat. Pokud jsou vaše brýle zamlžené, měli byste je sundat a nechat je provětrat, aby vlhkost mohla uniknout.

Lyžařské brýle by měly být uloženy nejlépe na suchém místě, chráněném před přímým slunečním zářením. Tímto způsobem chráníte polštáře před vytvořením plísní nebo ztrátou elasticity. Nejlepší ochranou před nárazy atd. je dodávaný obal!

To je vše k tématu lyžařských brýlí. Doufáme, že jsme vám mohli poskytnout užitečné informace a že budete mít při lyžování dobrý výhled!