Jaké oblečení se nejlépe hodí pro turistiku?

Než se vydáte na nákupy, měli byste mít jasno, k jakému účelu si budete své outdoorové oblečení kupovat. Spektrum jeho použití je totiž velmi široké. Od příjemných procházek po kopcích až po extrémní expediční výstupy. Myslete vždy na to, že počasí na horách se může změnit z minuty na minutu. Proto určitě oceníte bundy ze 100% voděodolného materiálu jako je Aquamax – technologie, která vás nikdy nenechá prochladnout a promoknout.

Pod svrchním oblečením byste měli mít ještě další tři vrstvy – jako slupky na cibuli. Bunda, windstopper vesta, pod ní funkční svrchní díl – třeba softshellová bunda nebo tenká flísová mikina a přímo na těle je funkční prádlo. V takovém oblečení jste na každý pád chráněni před propocením a perfektně vybaveni na horskou túru.

Ale pozor: jednotlivé vrstvy musí spolu funkčně „ladit“. Pokud někdo zvolí příliš silný svetr, na který už neoblékne žádnou bundu, svetr se změní ve zcela nepotřebný kus oblečení.

Vezměte si takovou normální horskou túru, na níž se v jejím průběhu střídají různě náročné fáze. Nejčastěji je na začátku nějaké prudší stoupání, následují lehčí pasáže a před vrcholem opět velmi strmý výstup. Na nejvyšším místě děláme obvykle přestávku a při sestupu je námaha již nižší. K tomu přičtěte to, že jste celý den na nohou, a nezapomeňte ani na velké rozdíly teplot způsobené odlišnou nadmořskou výškou. Je jasné, že správně vrstvené oblečení při takové túře hraje velkou roli.

V Intersportu vám rádi poradí, jak nejlépe uspokojit různé nároky pomocí moderních outdoorových produktů a co všechno dokáží např. dvě bundy v jedné, odepínací kalhoty, nebo softshellové bundy a kalhoty.